Barbora Szumowski

Barbora Szumowski

TERMÍN ODEVZDÁNÍ PROJEKTU 9.12. K LEDNOVÉMU TERMÍNU SZZ. Samostatný projekt se věnoval bezpříspěvkovému dárcovství krve. V rámci tohoto projektu vzniklo pět různě žánrově zaměřených textů a to konkrétně analýza, komentář, rozhovor, reportáž a story. Psaná žurnalistika, zdravotně-sociální specializace.
Na konci října se v obchodním centru Šantovka místo očkovacího centra objevil nový „pop-up“ transfuzní stanice Fakultní nemocnice Olomouc – Transfuzka Point. Má sloužit jako informační centrum pro potenciální zájemce a snaží se lákat na zajímavé akce, třeba na autogramiádu hokejistů HC Olomouc, která se uskutečnila na začátku listopadu. Proč ale spojení s hokejisty možná nebyl ten nejlepší nápad?
Co brání mladší generaci, aby přišla darovat krev? Jaká je motivace dárců pravidelných? A proč si v době tak vyspělých technologií prostě nemůžeme krev vyrobit? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v následujícím článku, který se pokouší problematiku bezpříspěvkového dárcovství přiblížit všem.
Hádka s partnerkou, náraz kamionu a pak už jen tma. Tak by se v jedné větě dal popsat příběh pana Miloše z Vysočiny, který se tehdy jako dvaadvacetiletý řidič kamionu vydal do práce unavený a tvrdě za to zaplatil. Dnes, po šesti letech od osudného dne, se i přes mnohačetné zranění dal dohromady natolik, že může darovat krev. A splácí tak svůj pomyslný dluh těm, kteří svou „červenou“ tehdy zachránili jeho.
Mezi transfuzními stanicemi, které se poslední dobou potýkají s nedostatečnou zásobou krve, je i ta olomoucká. K darování pravidelně vyzývají třeba i na svých facebookových stránkách. Proč ale i tak chybí v dárcovských křeslech mladá generace? Jací vlastně jsou dárci krve? Ptala jsem se primářky Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Dany Galuszkové.
Halloween a krev je spojení, které na první pohled působí trochu fádně, či dokonce strašidelně. Ne pokud tyto dvě věci spojí transfuzní oddělení Olomoucké fakultní nemocnice (TO FNOL), a ještě tím dělá dobrou věc. První listopadový den se zde uskutečnila skutečně krvavá akce „Halloweenský odběr krve“, který měl za úkol přilákat nejen prvodárce, ale i „štamgasty“. K tomu si navíc užít tak trochu tajemné atmosféry, a hlavně doplnit tenčící se krevní zásoby.
V posledních letech velmi oblíbený režisér divadla Studio DVA, ale taky spisovatel se znamenitým smyslem pro humor a zápletku, to je Patrik Hartl. Autor si ve své čtvrté knize Nejlepší víkend (2018) z nakladatelství Bourdon drží zajeté koleje humoru, typů postav a scén z reálného života, ve kterých se často poznáme. Aktérů je ale tentokrát možná až přespříliš…
Praha – Hematologická klinika ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady zažila v noci z pátka na sobotu dramatické chvilky. Čtyřiasedmdesátiletý pacient vytáhl zbraň na dva muže, se kterými sdílel pokoj. Jeden z nich již zraněním podlehl, druhý je ve stabilizovaném stavu. Útočníka zpacifikovaly zdravotní sestry. Muž zbraň vlastnil legálně.
Ministerstvo zdravotnictví od května loňského roku schválilo už jedenáct dotací pro stomatology z odlehlých oblastí. Nejvíc peněz zatím putuje do kraje Vysočina, kde stát příspěvek odsouhlasil už čtyřem ordinacím. Podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera je projekt dobrý, ale slouží jen jako náplast pro pár obcí.
Česká republika - Koncerty v Praze, Brně nebo Bratislavě má už kapela Lucie za sebou. V roce 2019 se ale na turné k albu EvoLucie dočkají i menší města jako Hradec Králové, Liberec, Karlovy Vary, Znojmo, Zlín, Ústí nad Labem, Třinec nebo Olomouc. Na většině míst kapela minimálně patnáct let nekoncerotvala.
Strana 1 z 2