Slovo cosplay vzniklo z kombinace dvou anglických výrazů “costume” (kostým) a “play” (hraní), což dokonale vystihuje jeho podstatu. Fanoušci různých knih, her, filmů, komiksů nebo seriálu se převlékají za své oblíbené postavy a tím je přenášejí do reálného světa.
Cosplay však není jenom o tom obléct si úbor, který daná postava v předloze nosí. Je to o kreativitě, vášni a komunitě, která sdílí stejnou lásku k popkultuře. Z tohoto důvodu je podstatná i práce na parukách, líčení a dokonce chování daného charakteru. Mnoho cosplayerů věnuje svůj volný čas nejen tvorbě dokonalého kostýmu, ale také studiu gest, hlasu a pohybů své oblíbené postavy. Zároveň jde o jedinečný způsob, jak si vyzkoušet role oblíbených hrdinů a na chvíli se stát někým jiným.
Tenkrát v Americe
Ačkoliv by se mohlo zdát, že cosplay vznikl s popularizací japonského komiksu manga a následnými anime adaptacemi, jeho kořeny ve skutečnosti sahají hluboko do minulosti. A do jiného světadílu.
Už v první polovině dvacátého století se na amerických sci-fi festivalech objevovali fanoušci v kostýmech inspirovaných literaturou a filmy. První dokumentovaný případ se objevil v roce 1939, kdy dvojice Forrest J. Ackerman a Myrthe R. Douglas přišla na festival World Science Fiction Convention v New Yorku oblečená jako postavy z filmu Things to Come. Tehdy se cosplay začal rozvíjet.
Již zmíněné Japonsko si však cosplay přivlastnilo a rozvinulo jej do dnešní podoby. V 70. a 80. letech se díky rostoucí popularitě anime začaly objevovat první organizované cosplay akce, především na festivalech jako Comiket. Od té doby se cosplay rozšířil do celého světa a stal se součástí geek kultury.
Dnes se na velkých conech, jako je Comic-Con v San Diegu nebo Tokyo Game Show, scházejí tisíce cosplayerů, kteří předvádějí svou precizní práci.
Cosplay akce: Místa, kde ožívají hrdinové
Po celém světě se konají desítky cosplay festivalů, kde se cosplayeři mohou předvést. Mezi nejznámější patří Comic-Con, Anime Expo nebo Gamescom. I v České republice a na Slovensku máme vlastní akce, jako jsou Animefest, Comic-Con Prague nebo Advík.
Na těchto akcích se setkávají fanoušci všech možných fandomů, sdílejí své zkušenosti a navzájem se inspirují. Mnoho cosplayerů se také účastní soutěží, na kterých porota hodnotí nejen kvalitu kostýmu, ale i celkový dojem a věrohodnost ztvárnění postavy. Mnozí talentovaní cosplayeři si díky svým dovednostem získali celosvětovou popularitu a někteří se dokonce cosplayem živí.
Cosplay jako životní styl
Cosplay je i způsobem sebevyjádření, únikem z reality a příležitostí stát se na chvíli někým jiným. Pro některé je to umění, pro jiné způsob, jak se spojit s přáteli, a pro další skvělá příležitost předvést své dovednosti v šití, líčení nebo práci s rekvizitami.
Cosplay také lidem otevírá dveře do světa modelingu, herectví a dokonce i podnikání. Někteří talentovaní umělci si vydělávají tvorbou kostýmů na zakázku nebo si budují kariéru jako profesionální cosplayeři s podporou fanoušků a sponzorů.
Jedním z největších přínosů cosplaye je vstřícná komunita, která spojuje fanoušky po celém světě. Cosplay poskytuje prostor pro kreativní vyjádření a umožňuje lidem s podobnými zájmy se setkávat, sdílet své zkušenosti a navzájem se podporovat.
Internet a sociální sítě navíc umožnily cosplayerům sdílet své výtvory s širším publikem a získávat zpětnou vazbu. Tato zpětná vazba však může odradit mnoho začínajících cosplayerů, jelikož se mohou setkat s tzv. cosplay shamingem, kdy lidé posuzují, zda daný cosplayer „vypadá dostatečně jako nějaká postava“.