Vytisknout tuto stránku
čt., 25. březen 2021 16:13

Kam kráčíš, univerzito?

Vyostřené spory na Univerzitě Palackého by měl uhasit nový rektor. Čeká ho práce náročná, ale velmi důležitá. Vyostřené spory na Univerzitě Palackého by měl uhasit nový rektor. Čeká ho práce náročná, ale velmi důležitá. Zdroj: Tristan Pang
V posledních letech provázel olomouckou Univerzitu Palackého spor. Byl to ten na trase vedení univerzity a Přírodovědecké fakulty a přesáhl, obrazně řečeno, do astronomických mezí. Akademický senát UP se stal kolbištěm a zároveň mediátorem tohoto sporu.

Média překřtila tento rozpor na „válku vědců“. Ta dokonce v létě vyvrcholila podáním žaloby ze strany Přírodovědecké fakulty. Mohla za to dlouhotrvající pře kolem Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, pro který se vžila anglická zkratka CATRIN. Tento institut dokázal pracovníky univerzity totálně rozdělit na dvě strany. Jedna nutně potřebuje, aby CATRIN fungoval a druhá má proti tomu naopak veliké výhrady. Během toho nechybí ani lži, udávání a vyhrožování.

Institut formálně vzniknul již v průběhu podzimu roku 2020, jenže to je opravdu tak vše. Spuštěn stále ještě nebyl, ačkoliv bylo avizováno, že se tomu tak stane 1. ledna tohto roku. Tento rozkol vlastně způsobil i rezignaci dosavadního rektora UP Jaroslava Millera.

Je nutné, aby nový rektor dokázal tento rozkol vyřešit. A opět spojit univerzitu. Protože pokud budou i nadále v akademické obci probíhat tyto „vědecké války“, tak to rozhodně nikomu neprospěje.
Trpět nakonec můžou i studenti. A to nikdo nechce. Navíc zejména pro ně je Univerzita Palackého určena, nebo ne? Takhle by se totiž Univerzita Palackého rozhodně nestala tím „centrem akademického světa ve střední Evropě“, jak si vysnil jeden z kandidátů na nového rektora.
Kterým směrem vykročíš, alma mater? Rozhodne se 31. března 2021.

Zobrazeno 259 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. březen 2021 16:24
Daniel Krátký

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste