Vytisknout tuto stránku
ne., 21. listopad 2021 20:35

Lidé v Hranicích oslavili výročí Jana Amose Komenského

Jan Amos Komenský Jan Amos Komenský Zdroj: Knihovna Hranice
V loňském roce jsme si připomněli 350 let od úmrtí Učitele národů Jana Amose Komenského, ale epidemiologická situace bohužel nedovolila uskutečnit žádnou větší akci, která by tohoto velikána uctila. Proto se za tímto účelem sešli lidé v Zámeckém klubu v Hranicích až 15. listopadu 2021, kde proběhla přednáška s názvem Jan Amos Komenský – velký Moravan. Vzhledem k ročnímu posunu události si připomněli nejen 350 let od úmrtí, ale také oslavili 430. výročí narození J. A. Komenského, které připadá na březen příštího roku.

Jan Amos Komenský měl k Moravě vřelý vztah a právě Komenského působení na Moravě bylo náplní téměř celé přednášky. Přednášející Helena Kovářová, pracovnice Muzea Komenského v Přerově a komenioložka, poutavým způsobem vyprávěla o známých i méně známých událostech Komenského života. Účastníci se nejprve dozvěděli podrobné informace o Komenského mládí. Od narození, přes studium až po svatbu a následné stěhování do Fulneku.


Ve druhé části výkladu Helena Kovářová mluvila především o událostech po jeho smrti. Jednou ze zajímavých informací byla zmínka o kritice, kterou sklidila kniha, ve které Komenský sepsal vidění svého přítele Mikuláše Drabíka, který byl v té době pod vlivem alkoholu. Neméně poutavé bylo také vyprávění o Komenského potomcích, kteří dodnes žijí v Německu nebo o různých pomnících a památkách na Učitele národů. Nechyběly ani zajímavé a důležité okolnosti, za nichž jeho dílo vznikalo, například vaření inkoustu z duběnek.


„Na Janu Amosi Komenském si vážím nejvíc toho, že i přes nepřízeň osudu nikdy neztratil naději jít dále za svým cílem,“ odpověděla Helena Kovářová na otázku, co jí na Komenském uchvátilo nejvíce. Reakce publika byla nadmíru pozitivní. „I přesto, že jsem si myslel, že o Janu Amosi Komenském vím téměř vše, novou informací pro mě bylo, že se švédská královna Kristina učila latinu z Komenského Brány jazyků,“ řekl divák Petr.


Při odchodu čišela z tváří lidí spokojenost. Přednáška byla velmi zajímavá a přínosná, zároveň byla také příjemným zakončením podzimní sezony, protože šlo o poslední letošní akci v Zámeckém klubu v Hranicích.

Zobrazeno 210 krát
Naposledy upraveno: ne., 21. listopad 2021 21:52
Lukáš Jakubíček

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste