Lukáš Jakubíček

Lukáš Jakubíček

Olomouc - FC Viktoria Plzeň přijela k zápasu 28. kola Fortuna ligy do Olomouce. Plzeň proti Olomouci neprohrála posledních patnáct ligových zápasů a vzhledem k postavení obou týmů se dnes počítalo s tím, že sérii natáhne na šestnáct zápasů. Západočeši stále hají náskok na prvním místě, ale po remízách v posledních třech zápasech se na ně dotáhla Slavia Praha. Domácí mají v této sezóně kolísavou formu, ale z posledních sedmi zápasů prohráli jen dva.
Praha - Po loňské cestě Evropskou ligou, kterou zastavil až ve čtvrtfinále Londýnský Arsenal, byla očekávání na pražskou Slavii obrovská i letos. V předkole milionářské Ligy mistrů se utkala s maďarským Ferencvárošem a nikdo si nepřipouštěl, že by český tým mohl prohrát. Venkovní zápas však rozhodly obrovské chyby hráčů Slavie, která prohrála 0:2. Domácí vítězství 1:0 už na postup nestačilo. V předkole Evropské ligy na Slavii čekal polský mistr Legia Warszava. Domácí remíza 2:2 vypadala nadějně, ale odveta byla velmi ovlivněna červenou kartou Tomáše Holeše už ve třetí minutě. Slavia sice vyhrála první poločas, ale po prohře 1:2 se vědělo, že jí letos musí stačit „pouze“ Evropská konferenční liga.
Montreal - Po loňské pohádce, ve které se hráči Montrealu Canadiens dostali po ne úplně výborné sezóně až do finále o Stanley Cup, přišla „studená sprcha“. Vloni v prvním kole prohrávali proti Torontu už 1:3 na zápasy, ale sérii dokázali otočit, a nastartovali tak skvělý příběh, jehož happy end odmítla až ve finále Tampa Bay, která tak mohla slavit obhajobu nejcennějšího hokejového poháru. Pro Montreal to však byl největší úspěch za posledních 28 let. Jedna z šesti nejstarších organizací NHL a zároveň s 24 Stanely Cupy ta nejúspěšnější v celé NHL naposledy pohár vyhrála v roce 1993 a po úspěchu v sezóně minulé si hodně slibovali i od té letošní.
V loňském roce jsme si připomněli 350 let od úmrtí Učitele národů Jana Amose Komenského, ale epidemiologická situace bohužel nedovolila uskutečnit žádnou větší akci, která by tohoto velikána uctila. Proto se za tímto účelem sešli lidé v Zámeckém klubu v Hranicích až 15. listopadu 2021, kde proběhla přednáška s názvem Jan Amos Komenský – velký Moravan. Vzhledem k ročnímu posunu události si připomněli nejen 350 let od úmrtí, ale také oslavili 430. výročí narození J. A. Komenského, které připadá na březen příštího roku.