Vytisknout tuto stránku
ne., 14. březen 2021 17:41

Recenze: Kukačky si hezky česky získávají srdce svou lidskostí

Kukačky nejsou jen nástěnné hodiny, ale především mimořádně povedený seriál České televize Kukačky nejsou jen nástěnné hodiny, ale především mimořádně povedený seriál České televize Zdroj: Česká televize
V dnešní době, kdy se na předních příčkách drží především platformy Netflix nebo HBO GO, spousta lidí zapomíná, že existuje i něco, co sice není tak rozpočtově nabouchané, ale i přesto velmi vítané mezi svými diváky. Řeč je o produkci České televize. Ta v lednu 2021 představila nový seriál Kukačky, který není možná velikánem, ale i tak si mnohá srdce získal především velkou dávkou lidskosti a ztotožnění se.

Seriál zobrazuje životy dvou rodin, které mají jak společnou minulost, tak porodnici, kde na svět přivedly své děti, Jakuba a Tomáše. Po šesti letech však zjišťují, že jim chlapce v nemocnici vyměnili, a rozjíždí se tak kolotoč plný zmatku, křivdy, ale i mateřské a otcovské oddanosti. Dostávají se do bodu, kdy je potřeba se popasovat s tím, jak tuhle nečekanou záležitost vyřešit, a jak se s ní především vyrovnat.

Bezprostřední Holcovi a spořádaní Kadlecovi
Tvůrci se v Kukačkách zaměřují na dvě v celku odlišné rodiny. První z nich jsou Holcovi, kteří jsou zde představováni jako klasická pohodová rodina z vesnice. Klidná a empatická máma Olga (Sabina Remundová) chodí do kostela a stará se o svůj obchod s potravinami, vznětlivý táta Karel (David Novotný) je mašinfíra a milovník motokrosu. Spolu tvoří opravdu skvělou dvojici a celá jejich seriálová rodina, včetně syna Tomáše (Theo Schaefer), působí, jako by se do prostředí vesnice přímo narodili. Jsou bezprostřední a nechybí jim ani smysl pro humor, který závažnému tématu seriálu dodává pro diváka vítané odlehčení.


Oproti Holcovým také sledujeme svět mladých Kadlecových. Ti žijí trochu odlišný, a ne tak moc barevný život, ve svém hezkém bytě v Praze. Zdrženlivý táta Martin (Marek Adamczyk) je perspektivním architektem, který s vnímavou mámou Terezou (Marta Dancingerová) a jejich synem Jakubem (Viktor Sekanina) vedou spořádanou domácnost. Děje se tak především právě kvůli Jakubovi, kterému byly dříve diagnostikovány poruchy autistického spektra, vyžadující především řád a stabilní prostředí. Tvůrci zde opět uhodili hřebík na hlavičku, jelikož v české filmografické tvorbě Aspergerův syndrom často zobrazován není. Divákům tedy seriál nabízí příležitost se dozvědět více o této psychické poruše nebo se přímo zkusit vcítit do role rodičů autistického chlapce.

Hlavní zápletka není jediným tahounem
Obě rodiny navíc spojuje nahořklá minulost mezi Karlem Holcem a tátou Terezy Kadlecové, která do seriálu vnáší pocity křivdy a přidává na napětí děje. Záměna kluků v porodnici se proto jeví ještě jako větší rána osudu. Atmosféru však pozitivně vyvažují již zmínění kluci Jakub a Tomáš, kteří nastalé situaci čelí překvapivě mnohem smířlivěji než jejich rodiče.

Mimo hlavní děj, kterým je záměna dětí v porodnici, se seriál věnuje i životním příběhům příbuzných, kamarádů a známých obou rodin. Naštěstí nejde o žádnou nepřirozenou a na sílu tlačenou výplň. Díky tomu, že se postavy znají a bydlí celou dobu na vesnici vedle sebe, jejich příběhy hezky zapadají do hlavní zápletky a děj přirozeně doplňují.

Duo Arichtev Coufal opět nezklamalo
Třináctidílný seriál Kukačky režíruje Biser Arichtev, kterému pod rukama prošli Horákovi, První republika a také veleúspěšný retro seriál Vyprávěj. Na seriálu o výměně dětí se podílí se scénáristou Janem Coufalem, se kterým nespolupracuje poprvé. Společně se dvojice podílela od roku 2014 na sáze První republika. Díky předchozím zkušenostem jejich spolupráce proto diváci od Kukaček očekávají především chytlavý příběh, nečekanou zápletku a dialogy plné lidskosti. To, že se divácké předpoklady naplňují, je možné pozorovat zejména na sledovanosti seriálu, která se stabilně drží nad milionem a půl diváků. Rodinné komediální drama, které na obrazovkách České televize budeme vídat až do začátku dubna, tak stále vítězí coby pořad pátečního večera po dvacáté hodině.

Kukačky dávají opravdu velký prostor emočně náročným situacím, které spolu s napínavým dějem a chytlavou znělkou nazpívanou Lenkou Filipovou a její dcerou Lenny neustále diváky nabádají sledovat další díly a emočně prožívat životy dvou rodin, které ty jejich svou lidskostí a bezprostředností dokonale reflektují.

 

Zobrazeno 427 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Aneta Luksová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste