Vytisknout tuto stránku
čt., 18. březen 2021 15:10

Volby rektora se blíží! Co je to vlastně za funkci?

Rektorské žezlo je zpodobněním rektorské moci a zodpovědnosti Rektorské žezlo je zpodobněním rektorské moci a zodpovědnosti Zdroj: Univerzita Palckého
V našem minulém článku jsme informovali o rezignaci současného rektora Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslava Millera. Volby nového vládce se tak blíží, avšak málokterý student je seznámen s jejich průběhem a strukturou vedení Univerzity Palackého. Ať už studujete radiologii nebo českou filologii, či jste jen náhodný čtenář, který narazil na tento článek, tyto informace o naší univerzitě byste měli vědět.

Co vlastně funkce rektora obnáší? Rektor je nejvyšší představitel vysoké školy. Pro zajímavost, pokud bychom chtěli rektora správně oslovit, zvolíme formální pane rektore, při akademických příležitostech mu též přísluší Vaše Magnificence (ze slova vznešený). Rektora do funkce jmenuje prezident České republiky na návrh akademického senátu, který zvolí jednoho z kandidátů. Toto se ovšem týká pouze veřejných nebo státních vysokých škol, nikoliv soukromých.
Zástupcem rektora vysoké školy je prorektor, kterého rektor jmenuje a případně odvolává. Je mu tak přímo odpovědný a zastupuje ho v přesně stanovených oblastech. Prorektorů tedy bývá více. Při akademických obřadech ho oslovujeme Honorabilis (neboli velevážený). Hospodaření na vysokých školách pak řídí kvestor, jehož jmenování a odvolání závisí taktéž na rektorovi. Představitelem jednotlivé fakulty je pak děkan, který má obdobně jako rektor svoje zástupce, tedy proděkany.
Akademický senát, který rektora volí, je samosprávným zastupitelským akademickým orgánem. Na olomoucké univerzitě má 24 členů, které volí ze svých řad členové akademické obce, tedy akademici (vyučující) a studenti. Každá fakulta je zastoupena dvěma senátory z řad akademických pracovníků a jedním z řad studentů. Funkční období je tříleté.
Kandidáti jsou už představeni a 24. března proběhne jejich veřejná prezentace, neformálně označovaná jako „grilování“, před akademickou obcí. První kolo voleb se pak bude konat 31. března. O obou událostech budeme informovat.

Zobrazeno 195 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Šimon Hauser

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste