Šimon Hauser

Šimon Hauser

Univerzita Palackého - V Olomouci nyní máme k japonské kultuře blíž. A to nejen akademická obec, ale i široká veřejnost. 28. dubna totiž proběhlo slavnostní otevření Japonského centra, které bylo doprovázeno krátkým koncertem přímo z Japonska. Minimálně do podzimu bude vše probíhat on-line. Na jaké akce a kulturní zážitky se můžeme těšit? Na tyto otázky odpovídala koordinátorka projektu Halina Zawiszová.
Velká změna čeká olomouckou akademickou obec. Od května bude mít totiž Univerzita Palackého nového rektora Martina Procházku. Padesátiletý lékař dosud působil jako děkan Fakulty zdravotnických věd. Nyní ho ale čeká velká výzva v podobě vedení celé univerzity. V rozhovoru se rozpovídal nejenom o současném dění na univerzitě, ale třeba také o své profesní kariéře, univerzitním dění, koronaviru či letošních maturitách.
V celém Česku už více jak rok zuří pandemie covidu-19 a všichni netrpělivě vyhlíží konec této doby, který snad přinese očkování. Nicméně karanténa, sociální izolace a všudypřítomná nejistota mají podíl na zhoršení ještě jedné, již probíhající pandemie. Pandemie úzkostných poruch a duševních onemocnění obecně.
V roce 2021 převzal funkci prezidenta USA demokrat Joe Biden po republikánu Donaldu Trumpovi a konzervativce tak opět střídají liberálové. Amerika je rozdělená, dělí se na dva tábory, červené státy, ve kterých jasně vedou republikání a modré státy, ve kterých demokrati. Zejména v prezidentských volbách se mediální zájem obrací na tzv. swing states, státy, kde mají stejnou šanci zvítězit obě strany a vychýlit tak pomyslnou ručičku na hodinkách k tomu či onomu kandidátovi. V současné době mají demokraté jak Bílý dům, tak celý Kongres USA, a přesto nejsou schopni prosadit svou agendu a zásadní návrhy reforem cloumající americkou politickou scénou již desetiletí jako například ta imigrační. Proč tomu tak je? Jednoslovná odpověď: filibuster.
V našem minulém článku jsme informovali o rezignaci současného rektora Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslava Millera. Volby nového vládce se tak blíží, avšak málokterý student je seznámen s jejich průběhem a strukturou vedení Univerzity Palackého. Ať už studujete radiologii nebo českou filologii, či jste jen náhodný čtenář, který narazil na tento článek, tyto informace o naší univerzitě byste měli vědět.
Olomouc – Ve středu 24. března přesně hodinu po poledni odstartovala v aule pedagogické fakulty veřejná prezentace kandidátů na pozici rektora Univerzity Palackého v Olomouci před blížícími se volbami.