út., 2. červen 2020 01:58

Závislost před fotoaparátem

Závislost před fotoaparátem Zdroj: Aneta Navrátilová
                   ILUSTRAČNÍ FOTOGRAFIE NA TÉMA ZÁVISLOSTI Tematický projekt v kombinaci zdravotně-sociální specializace a fotožurnalistiky. Snímky vznikaly na různých místech v Olomouci.

1. Cíl práce

Cílem tohoto projektu je skrze sérii fotografií seznámit společnost s problematikou různých druhů závislostí v současné době. Zaměřila jsem se primárně na ty závislosti, v jejichž důsledku se člověk potýká se závažnými zdravotními problémy. Vybrala jsem hlavní tři, které působí ty nejzávažnější, ať už z dlouhodobého, či krátkodobého hlediska. Patří mezi ně závislost na alkoholu, drogách a kouření. Rozhodla jsem se je však doplnit i o relativní novinku, kterou je čím dál více se projevující závislost na moderních technologiích, jako jsou smartphony, počítače a jiná zařízení. Snímky by měly zachytit tyto závislosti formou ilustrační fotografie, které vídáme u většiny novinových článků o alkoholu, cigaretách a podobně. Ohledně problematiky drog přikládám význam i prostředí, ve kterém se narkomani pohybují. Zdokumentovaný náhled do těchto prostor pomáhá dotvářet obecný obrázek kam člověka může tato závislost dostat a čemu se musí daní jedinci přizpůsobit, pokud nejsou ochotni se své závislosti postavit.

 

2. Téma práce

Téma tohoto samostatného projektu je výsledek skloubení tematické a technologické specializace, kterou jsem si v průběhu studia na Univerzitě Palackého v Olomouci zvolila. Zaměření je konkrétně kombinace fotografická a zdravotně-sociální. V průběhu práce jsem využila zkušenosti a získané kompetence z daných oborů.

Fotografování mě zajímalo již před studiem na vysoké škole, takže bylo jasnou volbou při výběru mé specializace. Před tím jsem se fotografii věnovala pouze na amatérské úrovni. Díky možnosti absolvování workshopů fotožurnalistiky se pro mě samotný obor stal ještě více zajímavým a přitažlivým, protože mi dal možnost spojit zálibu se studiem. Tyto workshopy mi pomohly rozšířit znalosti v oblasti kvality pořizování fotografií a jejich následné postprodukci. Právě fotografování je hlavní směr, kterým bych se chtěla v oblasti žurnalistiky vydat.

Zdravotně-sociální specializaci jsem zvolila proto, že jí přikládám velkou váhu v minulosti, současnosti i budoucnosti. Objevy v oblasti lékařství umožňují zachraňovat lidské životy a neustále se pracuje na nových lécích a metodách, které zjednodušují lidem vypořádat se s těžkými onemocněními či trvalými zdravotními následky.

Konkrétní téma závislostí jsem si vybrala pro jeho aktuálnost v průběhu dvacátého a jednadvacátého století. Také mě k tomu vedly osobní zkušenosti s lidmi, kteří trpí jistou formou závislosti, konkrétně na cigaretách a alkoholu. Téma je zajímavé z vícero hledisek. Společnost jako taková sice o závislostech určité ponětí má, většinou se však tématem více nezabývá a v situacích, kdy se setkají se závislými lidmi mnohdy lidé raději odvrací zrak. Měli bychom si uvědomit, že to, jak se stavíme k těmto jedincům ovlivňuje jejich pohled na ně samotné. Pokud se k problému stavíme pozitivně, v tom smyslu, že jim chceme pomoci, ovlivní to i jejich snahu zbavit se určité závislosti. Negativní postoj, kdy se distancujeme, naopak tyto návyky ve většině případů prohloubí.

Se stále se zrychlujícím životním tempem lidí se zvedá i hladina stresu, který způsobují především vysoké požadavky moderní doby na vzdělání, dobré pracovní postavení a podobně. Vidina neúspěchu, a mnohdy i neúspěch samotný, bývá důvodem, proč lidé častěji sahají po lahvi alkoholu. Cigareta poskytuje velkému počtu lidí uklidňující pocit, který způsobuje dávka nikotinu. Drogy různí uživatelé berou z různých důvodů. První experimentování vychází ve většině případů z prosté lidské zvědavosti, jiní začínají kvůli negativnímu vlivu blízkého okolí nebo nutkání změnit své myšlenky a pocity, které z různých důvodů přicházejí, často fatální vliv má sociální prostředí, či pozměněný emocionální nebo psychický stav daného jedince, případně osob v jeho bezprostředním prostředí.

 

3. Zdroje a stav problematiky

Ohledně důležitosti tématu, já osobně jej považuji za velmi důležité, byť nedostatečně zdůrazňované. Internetová i televizní média tomuto společenskému tématu věnují pozornost spíše výjimečně. Statistiky zmiňují většinou na začátku roku, kdy zveřejní čísla v porovnání s předchozími lety a rozhovory s odborníky, kteří sdílí názor a pravděpodobné důvody, proč čísla rostou nebo naopak klesají dolů. Prevence či rady, jak v případech evidentní závislosti jedince postupovat však v reportážích ustupují do pozadí. Televizní reportáže například zmiňují drogy a alkohol víceméně pouze v souvislosti s dopravními nehodami, policejními honičkami, výtržnictvím a jinými trestnými činy, které byly zapříčiněny právě osobami pod vlivem těchto látek. Samozřejmě svůj podíl na tom nesou i samotní závislí. O svých problémech se především stydí mluvit, tudíž pohled na problematiku z „první ruky“ je velmi obtížné získat. Lidé, kteří svolí k tomu se podělit o svou závislost většinou prochází odvykací kúrou nebo ji již úspěšně dokončili. Dle mého názoru si tito jedinci zaslouží výjimečnou podporu a jistý obdiv, protože si málokdo z nás dovede představit, čím si museli fyzicky i psychicky projít.

Informace o problematice, která jsou k dispozici veřejnosti volně, jsem hledala převážně na internetových serverech, a to jak webových stránkách jednotlivých institucí, tak i online zpravodajských platformách. Tento přístup je v současné době nejvyužívanější, a to samozřejmě z důvodu jeho snadné přístupnosti všem. Speciálně bych chtěla zmínit webové stránky Olomouckého Deníku, kde na jaře letošního roku začali zveřejňovat články pod souhrnným názvem Češi a závislosti, které vznikaly na základě výpovědí čtenářů.

 

3.1. Drogová závislost

Kromě článků na portálech, jako jsou lidovky.cz či info.cz, jsou nejrelevantnějším zdrojem ohledně drogové situace v Česku internetové stránky drogy-info.cz. Číselné a jiné údaje které uvádím pocházejí z těchto stránek spadajících do kompetence Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS), které je součástí odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky. Kromě monitoringu a výročních zpráv ohledně aktuální drogové situace se věnují i závislosti na hazardu a vytvářejí takzvanou Mapu pomoci, poskytující seznam pracovišť pro léčbu, poradenství a prevenci v oblasti závislostí. Jejich součástí jsou i služby pro odvykání kouření. Poskytování zdravotnických a sociálních služeb v oblasti nealkoholových drog se věnuje nezisková organizace Drop In o.p.s., v jejímž čele stojí její zakladatel a odborník na drogovou problematiku Ivan Douda. Toto jméno se také velmi frekventovaně objevuje v článcích na různých serverech.

Nejčastěji užitou nelegální drogou v ČR je konopí. Mezi další konstantně využívané patří extáze, pervitin, kokain a halucinogenní houby. Aktivní užívání pervitinu v posledních letech klesá, mírný nárůst byl zaznamenán v případě kokainu.

Výroční zpráva z internetového zdroje drogy-info.cz z 9.12. 2019 uvádí, že v horizontu 12 měsíců je výskyt nelegálních drog v obecné populaci velmi nízký. Výjimku tvoří konopné látky, jejichž užití uvádí 8–10 %, z dotázaných 2–4 %. Vyšší číslo 17–18 % zaznamenávají u mladých a dospělých ve věku 15–34 let.

Během praktické části jsem si dala za cíl využít i možnosti setkat se s osobou, která má se závislostí na drogách zkušenosti. Obrátila jsem se tedy na své nejmenované kontakty a požádala o zprostředkování nebo alespoň nastínění problematiky drog v Olomouckém kraji. Povedlo se mi najít osobu, která se v této společnosti nejen pohybovala, ale také byla sama závislá. Vzhledem k citlivosti tématu si velice vážím této příležitosti a chtěla bych ještě jednou poděkovat Petře, která s rozhovorem nakonec souhlasila. Kvůli ochraně a zachování soukromí neuvádím skutečné jméno.

Petra, 27 let, bývalá drogově závislá

Petra se k drogám dostala asi jako většina lidí. S kamarádkou, kterou znala už delší dobu se šly pobavit ven spolu s pár dalšími jejími známými. „Na party si na chvíli odskočili, neřešila jsem to. Za chvíli se ale vrátili v úplně jiné náladě než před tím. Chtěla jsem vědět, čím to je. Řekli mi, že si jen dali něco na povzbuzení nálady. Když jsem to viděla, chtěla jsem si taky něco vyzkoušet.“ Když jsem se ptala, jaké to bylo, odpověděla: “Bylo mi docela šoufl, točila se se mnou celá místnost. Nechápala jsem, jak je možné, že to na mě tak špatně působí. Vlastně dnes už ani nevím, co to bylo. Chtěla jsem ale zažít stejný pocit, jako oni. Tak jsem si o týden později dala zase. Pocit byl lepší, tak jsem to samozřejmě zkusila znovu. O několik večírků a pilulek později jsem zjistila, že si už bez extáze neumím pořádně nic užít.“ Tak to vlastně všechno začalo. Petra postupem času zkoušela další a další drogy. „Že je to závislost jsem zjistila v momentě, kdy jsem kvůli drogám nemohla jít pomalu ani do práce. Když jsem se sjela v sobotu, v pondělí ráno se dostavila hrozná deprese, nevolnost, nemohla jsem prostě normálně fungovat. Těšila jsem se na další,“ popisuje. Ptala jsem se, jak tuhle situaci řešila dál. „Svěřila jsem se staršímu bratrovi. Kupodivu mě neodsoudil, nevynadal mi ani nic takového. Jen řekl, že se o to postará. Tak mě přihlásil na odvykačku. Potom to řekl doma. Rodiče byli vystrašení, ale především zklamaní. Tehdy mi teprve všechno začalo pořádně docházet a strašně jsem se styděla. Dva týdny po rozhovoru s rodinou jsem nastoupila na léčbu. První týden byl hroznej, myslela jsem, že to nezvládnu.“ Bylo vidět, že i dnes mluvit o tomto tématu ji činí problém. Zeptala jsem se, jak se cítí v současné dobře, tedy ve chvíli, kdy už byla přes rok a půl slangově řečeno „čistá“. Odpověděla: „Pořád s tím tak trochu bojuji. Kontakt s kamarádkou jsem přerušila. Vlastně jsem měla docela štěstí, dopadla jsem dobře, na rozdíl od jiných lidí. Teď se snažím, aby to tak zůstalo. Chodím taky normálně do práce, což bylo asi ze všeho nejtěžší, nikomu se nechce zaměstnávat někoho, kdo bral drogy. Jsem ráda za tuhle šanci.“

Jeden z největších zátahů proti obchodníkům s drogami provedli olomoučtí kriminalisté v polovině listopadu loňského roku. Jednalo se o více než tři kila pervitinu. Zadrženo bylo celkem šest osob.

Server lidovky.cz na začátku letošního roku vydal článek o tom, že protidrogová centrála zadržela skupinu lidí, kteří iniciovali prodej drog z Česka. Prodej probíhal přes „darknet“ a pokračoval do celého světa. Převážně šlo o kokain, ketamin a extázi, kterou si uživatelé rozesílali prostřednictvím zásilkové služby.

 

 

Drogy v době koronaviru

Současná koronavirová krize se dotkla i distribuce drog. Omezení na hranicích zkomplikovalo dostupnost takzvaných dovozových drog, což poznamenalo dostupnost narkotik v Česku. S obtížnějším dovozem tak roste i jejich cena. Určité typy drog z ulic vymizely, tudíž narkomani hledají jiné náhražky, například formu psychoaktivních léků. Ivan Douda, zakladatel organizace Drop In pro server lidovky.cz uvedl, že díky snížené dostupnosti drog bude pravděpodobně v Česku méně heroinu. Také současnou situaci přirovnává k době komunismu. „Komunisté kontrolovali hranice, znehodnotili měnu a zavedli policejní stát. Teď je to trochu podobné, dovoz zboží přes hranice je komplikovanější, společnost je více kontrolovaná policií a narkomani mají méně peněz,“ uvedl Douda. Příjem místních dealerů ovlivnil i turistický ruch, jelikož právě turisté byly často zárukou rychlého zisku. Zároveň se také snížila kvalita některých drog, například pervitinu, který dealeři více ředí. Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych koronavirovou situaci vidí jako příležitost pro závislé. Nedostatek finančních prostředků u problémových uživatelů by mohl zvýšit jejich zájem o léčení.

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti spustilo program, jehož cílem je zjistit, jak se koronavirus šíří u lidí závislých na drogách.

 

Následky užívání drog

Drogy poškozují člověka ve všech oblastech života, tedy biologicky, sociálně a psychicky. Následky se mohou projevovat již po prvním užití drogy, či v důsledku jejich dlouhodobého užívání.

Jsou jimi například poruchy emocí, zvýšená dráždivost či labilita. Také způsobují zhoršení koncentrace, poruchy paměti, které mohou vést až v demenci. Konkrétní drogy způsobují často i pro ně zcela specifické stavy. Například jako následek požití heroinu přichází útlum, naopak pervitin uživatele nabudí. Drogy také posouvají hodnotový žebříček. Veškeré zájmy jsou odsunuty na „vedlejší kolej“ a vytěsněny drogou. Mezi biologické následky patří celkové chátrání organismu, poškození jater, ledvin, nervové soustavy a také zvýšené riziko infekčních chorob způsobené společným sdílením injekcí pro aplikaci drog.

 

3.2. Kouření

Závislost na nikotinu se projevuje především ve formě užívání cigaret. V historii bylo kouření bráno jako atraktivní, ve dvacátém století symbolizovalo dokonce určitou společenskou úroveň. Ve 21. století se však prokázala jeho škodlivost, zejména jeho spojení s karcinomem plic. Od té doby je proti této formě závislosti vedena rozsáhlá kampaň.

Společnost ji však nebere ve velké míře jako závažný problém. Kouření se neprojevuje nijak viditelně ve formě změněného chování, jako je tomu u alkoholu nebo drog. Patří také mezi ty, jejichž zdravotní následky většinou pozorujeme až po několika letech užívání, rakovina plic například vzniká nejčastěji až po 20 letech kouření. Zvláštností kouření je jeho rituálnost, kterou si člověk snadno vytvoří a cigareta jako součást mnoha každodenních rituálů jej provází od samého rána až po poslední minuty před spánkem, z důvodu tohoto silného pouta, které přímo nesouvisí se závislostí pouze na nikotinu je velmi těžké se cigaret vzdát. Přesto se jedná o závislost, kterou bez odborné pomoci porazilo mnoho lidí. Důvodem může být silný tlak okolí i například dostupnost podpůrných látek, o jejichž skutečné účinnosti samozřejmě může být debata, ovšem placebo efekt je již neodmyslitelnou součástí medicíny. Jistou roli si také slibují omezující vládní opatření. Informace pro ty, kteří odbornou pomoc vyžadují jsou poskytovány například Českou koalicí proti tabáku (ckpt.cz), která poskytuje pomoc při odvykání závislosti nejen jedincům, ale také nabízí vzdělávací programy, které zprostředkovává firmám či obcím.

Zdravotní následky způsobené kouřením

Kouření způsobuje nemoci kardiovaskulární povahy, jako jsou například infarkt nebo mrtvice. Cigarety mohou za 75 % chronických plicních onemocnění. Riziko rakoviny je u kuřáků vyšší až 25krát a zapříčiňuje více než 15 % všech nádorových onemocnění u nás. Podle současných studií v České republice kouří přibližně 40 % populace, z toho většina začíná v období dospívání. Zároveň je to příčina každého pátého úmrtí u nás. Informace jsou dostupné na stránkách anamneza.cz a provasezdravi.estranky.cz. Podle Českého statistického úřadu se předloni meziročně zvýšila spotřeba cigaret o 0.7 %.

V květnu letošního roku se cena cigaret zvedla v průměru o 10 korun. Zároveň byly v celé Evropské unii zakázány mentolové cigarety, u kterých bylo prokázáno, že jsou škodlivější než normální.

Podle ankety Češi a závislosti Olomouckého deníku je hlavním důvodem, proč se lidé zbavují závislosti na cigaretách strach z rakoviny. Dalším důvodem byly finance.

 

3.3. Alkoholismus

Problematiku spotřeby alkoholu v České republice, silně v posledním desetiletí ovlivnila metanolová aféra v roce 2012, kdy v důsledku konzumace pančovaného alkoholu zemřelo 48 lidí a mnoho dalších bylo otráveno. I vzhledem ke krátkodobé částečné prohibici začalo společností silně rezonovat téma konzumace tvrdého alkoholu, jehož rozsah mnoho lidí velice překvapil a nastavil společnosti určité zrcadlo. Konzumace tvrdého alkoholu, v tomto případě především ve formě tzv. domácích pálenek, je do jisté míry součástí kulturní tradice a jeho výroba je zejména v některých regionech silně zakořeněna. Obecně platná je ovšem relativně nízká cena alkoholu, a tudíž jeho snadná dostupnost silné vrstvě obyvatelstva, jako jedna z cesta, jak bojovat proti alkoholu se zdá být v podstatě jednoduchá – zvýšit jeho cenu.

Alkoholismus má čtyři vývojové fáze – počáteční, varovné, rozhodné a konečné. V první člověk začíná poznávat účinek alkoholu a má potřebu zvyšovat jeho dávku. Druhé stadium se projevuje častou podnapilostí a opilostí. Jedinec přechází z méně koncentrovaných alkoholických nápojů k lihovinám, ale zatím nemá „okénka“. V předposledním stadiu roste tolerance a začínají se projevovat zmíněná okénka. Alkohol se dostává do centra pozornosti. Opětovně slibuje, že pít přestane, což permanentně porušuje. Konečné stadium se projevuje opíjením „do němoty“. Pije již od rána, i několik dní v kuse. V tomto případě není jiné východisko než vyhledat odbornou pomoc.

 

Paní Eva, 61 let, matka ženy závislé na alkoholu

„Jedna z mých dcer je alkoholička. Alkohol pila asi jako každý mladý člověk s přáteli a při rodinných oslavách. Od začátku ale vydržela víc, než je u holek obvyklé. Téměř nikdy to neskončilo v poklidu, kolikrát jela až do rána. To, že je alkoholička jsem si začala myslet po svatbě s jejím teď už bývalým mužem. Byl přísný a strašně rychle se vytočil. Pila čím dál víc, nestarala se ani o jedno dítě. Zanedlouho se rozvedli, našla si jiného přítele. Byl hodný, snesl by jí modré z nebe. To jí ale nebylo dost. Rozešla se s ním, našla si nového chlapa, který měl kromě vlastních dětí i dluhy. Odstěhovala se k němu, vzala si ho a na vlastní děti se vykašlala. Strašně jsme se tehdy pohádaly a doteď spolu nemluvíme. S pitím taky nepřestala. Občas mi od ní chodí smsky, jak je jí to všechno líto. Další den, pravděpodobně když vystřízliví, mě zase pošle do háje. Mladší teď bydlí u otce, druhá je už naštěstí dospělá. Nechápu, jak se to mohlo stát. Já jsem abstinent, můj manžel taky moc nepije.“

 

Následky alkoholismu

Alkohol poškozuje zejména mozkové buňky, které se při soustavném pití nestíhají obnovovat. Nejznámějším onemocněním je však cirhóza jater, mnohdy vedoucí až ke smrti. Mezi další onemocnění patří například rakovina prsu u žen, nádory střev, vředy a samozřejmě psychické problémy, jako je alkoholická demence, či poruchy paměti.

 

Podle serveru lidovky.cz se v době nouzového stavu konzumace alkoholu zvýšila hlavně u lidí od 26 do 35 let až o jednu pětinu. Výsledky školních studií v ČR potvrdily, že užívání alkoholu mezi dětmi, mládeží a českými školáky se snížil. Dostávají se tak na průměr evropských zemí. Češi jsou však i nadále šestí v žebříčku pití alkoholu na světě.

 

3.4. Závislost na technologiích

Dnešní doba je charakteristická téměř permanentním využíváním moderních technologií. Proto čím dál více odborníku hovoří v jejich souvislosti také se závislostí. Od nástupu internetu bylo zveřejněno nespočet studií hovořících o tomto trendu. Generace dětí, které trávili svůj volný čas venku postupně mizí. Raději sedí v pohodlí domova na počítači, či s telefonem v ruce. Naději, že na tom nejsme až tak špatně nabízí studie profesora psychiatrie Christophera J. Fergusona, která uvádí, že o skutečné závislosti lze mluvit pouze u 3% uživatelů. Nicméně si tohoto trendu všímá více lidí, a to často více než jakýchkoliv jiných závislostí. A není se čemu divit. Jdeme do restaurace, kde místo konverzace lidí vidíme skupinu držící v ruce telefon. Děti přilepené na tabletech doma i venku, a tak by se dalo pokračovat.

Technologie přináší podle Fergusona mnohem závažnější problémy, které bychom měli řešit. Například český dokument V síti poukazuje na nebezpečí pro naše děti v podobě pedofilů, kteří se k nim tak snáze dostávají skrze sociální sítě. Tento dokument jsem sama viděla a musím podotknout, že na mě udělal značný dojem nejen zpracováním, ale také přístupem tvůrců, kteří se nesnažili nic přikrášlit ani skrýt.

 

Konkrétním případem závislosti spojené s využíváním moderních technologií je závislost na hraní počítačových her. V ojedinělých případech může vést až k újmě na zdraví nebo dokonce ke smrti. Server novinky.cz uvedl v loňském roce případ 17letého chlapce, který zemřel poté, co strávil několik dní a nocí hraním počítačových her. Rodina se rozhodla tuto tragédii medializovat, aby tak varovala před touto formou závislosti. Podobný případ byl zpracován i v seriálu Curious and Unusual Deaths, kdy ještě mladší chlapec zemřel v jedné z internetových kaváren.

 

4. Ideový plán

V rámci projektu jsem chtěla poukázat na nebezpečí různých závislostí, které sužují naši společnost již po staletí a přetrvávají aktuální i v dnešním světe. Teoretické informace jsem vztáhla konkrétně na Českou republiku, i když se jedná samozřejmě o celosvětový problém. Závislostí je v současné době spousta, proto jsem záměrně vybrala ty, jejichž následky jsou pro uživatele nejrizikovější jak z psychického, tak fyzického hlediska. Cílem bylo zobrazit tyto závislosti prostřednictvím fotografií, které ilustrují danou problematiku. Pokud jsou na fotografiích zobrazeny osoby, jedná se v tomto případě o figuranty, kteří k fotografování pro účely projektu svolili. Snaha byla zachytit pouze siluety, aby fotografie nebyla spojována s konkrétní tváří a zobrazovaná problematika nebyla vztahována pouze k jedinci.

 

5. Postup práce

Fotografování jednotlivých objektů se mělo uskutečnit v rozmezí 3 měsíců, od ledna 2019 do března 2020. Vzhledem k vypuknutí pandemie COVID-19 a vyhlášení nouzového stavu, který trval déle než dva měsíce, se focení i rozhovory s jednotlivými účastníky protáhly na 5 měsíců. Největší problém bylo focení jednotlivých prostředí, ve kterém se pohybují drogově závislí. Tuto fotodokumentaci jsem měla naplánovanou jako poslední. Musela jsem se přizpůsobit časovému harmonogramu jednoho z kriminálních policistů, který mi ochotně poskytl pomoc při vytipování těchto míst a zároveň figuroval jako můj doprovod. Vzhledem k tomu, že závislí neustále mění svá působiště se lokalita několikrát měnila. Nakonec se však podařilo najít taková místa, která poskytovala dostatek materiálu k dokumentaci, a dokonce získat i konopnou látku, poskytnutou z nejmenovaného zdroje.

První fotografie vznikaly v lednu, v prostorách jedné nejmenované ubytovny, nafotila jsem následky jednoho z mnoha večerů, které se odvíjejí v podobném duchu pravidelně. Jedná se o fotografie lahví od alkoholu. V budově se pohybují různí členové společnosti. Větší část z nich jsou cizinci, kteří v Česku pracují. V dalších případech jde o české občany, jejichž problémy je dostali do finančních potíží, kvůli kterým přišli o dům a podobně. Spojujícím článkem mezi těmito lidmi byl, je a vždy bude alkohol, jak jsem se dozvěděla od tamní recepční. „Chlastají skoro všichni téměř každý den, vůbec jim nevadí, že mají jít další den do práce“, odpověděla. Toto místo by se tedy dalo považovat za objekt, kde lidé podléhají alkoholismu, pokud už alkoholiky nejsou. Zároveň jsem prostory využila ke zdokumentování závislosti na kouření.

Fotografie siluet vznikaly za pomoci figurantů především z důvodů neochoty spolupráce s jednotlivými závislými. Jak jsem zmínila, většina lidí se za ni stydí, tudíž jsem se nad tím ani nepodivovala. Zároveň mi šlo také o vlastní bezpečnost, jelikož u závislých lidí často nastávají změny nálad. Chtěla jsem se za každou cenu vyhnout jakémukoliv agresivnímu chování z jejich strany.

Pandemie mě nejvíce zbrzdila v plánovaných rozhovorech. Naštěstí mi dotazovaní vyšli vstříc a přizpůsobili se hlavně mým časovým možnostem, což velice oceňuji.

Všechny fotografie byly pořízeny vlastním fotoaparátem Canon EOS 1300D s objektivem EFS 18-55 mm. Následná postprodukce vznikala v programu pro úpravu fotek, který je součástí osobního počítače.

 

6. Sebehodnocení

Dle mého názoru původní cíl zachytit problematiku různorodých závislostí formou ilustračních snímků se mi podařilo splnit. Během fotografování výraznější problémy na místech či s dotazovanými osobami nevznikly. Jediné komplikace způsobil nouzový stav, protože se musel změnit plán fotografování v exteriérech a rozhovory s dotyčnými. Při otázce, jakým způsobem zachytit jednotlivé závislosti jsem postupovala podobně, jako při úkolech ve školním workshopu. Spoléhala jsem se výhradně na vlastní pocit z daných situací.

7. Zdroje

Anamneza.cz

Ckpt.cz

Drogy-info.cz

Lidovky.cz

Olomoucky.denik.cz

Alkohol. – Olomoucky.denik.cz [online]. © 2020 [cit. 01.06.2020]. Dostupné z: https://olomoucky.denik.cz/cesi-a-zavislosti-alkohol/

Častější prodej drog přes darknet i velký počet vloupání do uzavřených restaurací. Koronavirus ovlivňuje kriminalitu. – Lidovky.cz [online]. © 2020 [cit. 02.06.2020]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/domov/koronavirus-zbrzdil-zlocin-v-cesku-ne-vsak-na-siti-soucasnym-hitem-mezi-zlodeji-jsou-i-uzavrene-rest.A200512_221249_ln_domov_ele

Thajský mladík zemřel po několika nocích strávených hraním počítačových her – Novinky.cz [online]. © 2003 [cit. 01.06.2020]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/thajsky-mladik-zemrel-po-nekolika-nocich-stravenych-hranim-pocitacovych-her-40302603

 

Zobrazeno 946 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 10:28
Pro psaní komentářů se přihlaste