pá., 10. prosinec 2021 19:13

Záměr samostatného projektu: Webové stránky zaměřené na vítěze Oscarové kategorie Nejlepší film

Cílem mého samostatného projektu je zrealizování zcela funkčních webových stránek. Budou zaměřeny na kritiku filmů, které v posledních pěti letech získali ocenění Oskar v kategorii Nejlepší film od Akademie filmového umění a věd.

Záměr samostatného projektu

Kateřina Studená

Olomouc 2021

Zrealizované webové stránky jsou na adrese www.nejlepsifilm.cz 

 

Zdůvodnění volby tématu

Toto téma jsem si vybrala především kvůli svému studiu. Mým druhým oborem jsou Filmová studia a jsem přesvědčena o tom, že svými recenzemi filmů mohu nabídnout více informací a profesionálnějšího pohledu, než komentáře lajků na portálech jako jsou například Česká filmová databáze (ČSFD), Wikipedie nebo Kinobox. Filmoví nadšenci i běžní diváci filmů budou mít možnost přečíst si recenze Oscarových výherců na jednom místě a rozhodnout se, který z nich stojí za to si pustit.

Jelikož v posledních dvou letech žije celý svět pod pokličkou pandemie na svých pohovkách, bylo toto téma pro mě atraktivní i z důvodu aktuálnosti nepříznivého období pro svět umění. Velikou část posledních dvou let jsme strávili zavření doma a s okolním světem se spojovali jen prostřednictvím internetu a sociálních sítích. Pro mnohé se stalo zábavou dlouhých večerů právě sledování filmů a seriálů, i když k tomu dříve tak blízko neměli. Lidé pomalu přestali chodit do kin úplně a koukali na nové snímky online. Také všechny filmové ceny, včetně Oscarů, nedostaly tak veliké pozornosti jako obvykle a o filmech které vyhrály spousta lidí ani neslyšela. Proto bych jim tyto skvosty kinematografie ráda přiblížila v pro všechny dostupném prostředí, internetu. A také přinutila veřejnost v této nepříjemné době věnovat trochu více času a pozornosti nejen filmům, ale umění obecně.

 

Stav problematiky

Internet je zahlcený kritikami filmů, z kterých je většina malé kvality vytvořena běžnými uživateli internetu bez jakýchkoli přidaných znalostí o kinematografii. Můžeme najít různé žebříčky nejlepších filmů – Nejlepší filmy roku 2021, 25 nejlepších filmů, které musíš vidět, Nejlepší filmy na Netflixu, Nejlepší filmy všech dob, Nejlepší komedie – žádný z nich ale neobsahuje recenze Oscarových výherců z posledních let pohromadě na jednom místě a jejich hodnocení či porovnání.

Spoustu těchto žebříčků můžeme najít na portálech, které také nabízejí online streamování filmů zadarmo. Jelikož je to nezákonné, tyto portály jsou často stáhnuty z internetového prostředí, předělány a přejmenovány, nebo najednou úplně zrušeny.

 

Ideový plán

Mým plánem je tedy takovéto místo zpracovat ve formě webových stránek, které budou exkluzivně zaměřeny na filmy s Oscarovým oceněním v kategorii Nejlepší film. Budou obsahovat recenze filmů z pěti posledních ročníků vyhlášení ceny. S každým dalším rokem se pak budou moci přidávat další příspěvky s nově vyhlášenými snímky za Nejlepší film. Stejně tak se během roku při čekání na další udílení Oscarů mohou na web přidávat příspěvky s recenzemi starších výherců ceny. Mimo recenzí budou na webu dostupné i aktuality, seznam recenzovaných filmů a rozcestník na jiné weby a portály. Webové stránky tak mohou růst a vyvíjet se dále i po obhájení mého samostatného projektu u státnicových zkoušek. Pro propagaci stránek vytvořím instagramový účet, kde budu publikovat novinky přidané na web.

 

Postup práce

Prvním velikým krokem mého projektu bylo zrealizování webových stránek jakožto platformy mého celého samostatného projektu. Nejdříve jsem si musela vybrat a zakoupit doménu mého webu a jeho hosting. Při výběru názvu domény jsem použila klíčová slova, která by nejlépe rezonovala s obsahem mých webových stránek. Vybrala jsem název nejlepsifilm.cz s hostingem u WordPressu. WordPress jsem zvolila díky jeho uživatelsky dostupným funkcím a provedení, a také protože jsem už měla zkušenosti s jeho používáním.

Po zakoupení domény a hostingu a zprostředkování přihlašovacích údajů byla dalším krokem tvorba samotného webu a jeho vizuální stránky. Jelikož mám sama ráda jednoduché nepřeplácané weby, zvolila jsem pro tvorbu minimalistickou šablonu Savona Minimal Pro, kterou WordPress nabízí. Dále jsem nastavila všechny důležité parametry vzhledu stránek – barvy, layout stránek, záhlaví, základní informace webu, menu, navigace, rozložení hlavní stránky webu a stránek ostatních, nastavení písma, widgetů, postranního sloupce atd.

Pro celou vizuální stránku webovek bylo důležité vytvořit hlavní grafické prvky, kterými jsou obrázek v záhlaví stránek a ikonka prezentující web. Pro jejich tvorbu jsem využila neplacené platformy Canva, která umožňuje vytvořit různé grafické prvky i nezkušenému člověku v oblasti designu a grafiky. Věděla jsem, že chci vytvořit minimalistický web, proto jsem zvolila jako barvu pozadí obrázku v záhlaví bílou, což je barva i pozadí celého webu a postranního panelu. Tak jsem docílila propojení záhlaví a pozadí webu a postranního panelu bez ostrých rozptylujících barevných hran. Měla jsem v plánu u recenzí filmů používat náhledové obrázky, věděla jsem tedy, že ty budou největší barevnou složkou stránek. Nechtěla jsem tedy používat v záhlaví více než jednu barvu, proto jsem zvolila žluto-zlatou barvu sošky Oscara a k ní neutrální barvy jako je černá, šedá a bílá. Těchto barev jsem se držela při vizuální tvorbě celého webu. Do obrázku záhlaví jsem jako střední bod zakomponovala název a popis stránek. Na oba dva kraje názvu pak umístila grafické prvky odkazující k ceně Oscar a filmovému průmyslu, které jsou mimo náhledových obrázků recenzí hlavní vizuální složkou webu. Pro ikonku jsem pro synchronizaci zvolila grafický komponent složený ze dvou grafických prvků, použitých v záhlaví stránek.

Po vytvoření celého základu webových stránek, jsem začala postupně zpracovávat samotné recenze. Shlédla jsem tedy pět posledních filmů, které byly vítězi Oscarové kategorie Nejlepší film – Země nomádů, Parazit, Zelená kniha, Tvář vody, Moonlight. Poté jsem ke každému z nich vytvořila samostatnou stránku s recenzí a trailerem k filmu. Odkazy na všechny stránky jsem zařadila jak do hlavního menu pod záhlavím webu, tak do postranního panelu v podobě tří nejnovějších příspěvků pro snadnou a rychlou dostupnost recenzí.

Dalším krokem k ucelení webových stránek bylo vytvoření stránky seznamu všech recenzovaných filmů, podle mojí oblíbenosti a zainteresovanosti, jakožto správce webu a autora textů. Pro propojenost seznamu s webovými stránkami jsem do něho přidala i odkazující linky na recenze filmů.

K publikovaným recenzím jsem také zveřejnila pár aktualit ohledně udílení cen Oscarů, kterým jsem vytvořila samostatnou rubriku a přidala je i se seznamem do hlavního menu webu.

Vedle seznamu a aktualit jsem do hlavního menu přidala také rozcestník s osmi odkazy na jiné weby a portály, které se zabývají filmem. Rozcestník jsem vytvořila jako samostatnou stránku webu s tlačítky s odkazy.

 

Sebehodnocení

Myslím si, že jsem zvládla zrealizovat vizi svého samostatného projektu a naplnit cíl mé práce. Podařilo se mi skloubit moje dvě specializace – online, kulturní. Vytvořila jsem plně funkční webové stránky, včetně jejich vizuální podoby, grafických prvků a založení domény a hostingu webu, na které jsem umístila pět svých recenzí filmů s Oscarovým oceněním v kategorii Nejlepší film. A také mimo to hodnotící seznam podle mojí oblíbenosti těchto filmů, aktuality a rozcestník. Webovým stránkám jsem zřídila i instagramový profil, pro jejich propagaci na sociální síti.

Nejnáročnějším úkolem bylo zajisté vystavět platformu pro publikování článků, tedy založit a udělat celé webové stránky. Chtělo to spoustu času na zorientování se ve funkcích WordPressu a utvoření synchronizovaného celkového vzhledu stránek, se kterým bych byla spokojená. Napsání samotných recenzí pro mě nebyl tak složitý problém. I ty si ale vyžadovali veliké množství času, zejména z hlediska shlédnutí stopáže filmů.

Webové stránky jsou dostupné pro všechny, kdo je na internetu dohledají. Umožňují mi veliký prostor pro přidávání recenzí budoucích Oscarových výherců, i dodatečné sepsání recenzí výherců před rokem 2017, stejně tak na ně mohu publikovat aktuality ze světa filmu a Oscarového ocenění. Lze na nich tedy i nadále pracovat a rozšiřovat je o nové recenze, seznamy, aktuality a jiné nápady.

Zobrazeno 166 krát
Naposledy upraveno: út., 21. prosinec 2021 12:35
Pro psaní komentářů se přihlaste