st., 3. červen 2020 23:57

ANKETA: Jaká je podle vás hlavní výhoda travel blogerů a jejich cestovatelských blogů?

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: unsplash.com
Anketní otázky: Jaká je podle vás hlavní výhoda travel blogerů a oproti cestovatelským (online/tištěným) průvodcům? Jakým způsobem se podle vás odrazí pandemie koronaviru na cestování?

Josef Bednář (30 let, BI konzultant)

Ohledně blogerů mám často smíšený pocit, stále totiž myslím na to, že jsou za to placeni. Ovšem upřímně musím říci, že už jsem se víckrát inspiroval návštěvou míst, které sdíleli na svých sociálních sítích nebo na blogu. Ať už se jedná o kavárny, restaurace nebo veřejná místa. Líbí se mi u nich jejich aktuálnost sdělení „právě teď a tady“ a zároveň i „proof of concept“ na rozdíl od online/tištěných průvodců, které mohou být již po pár měsících zastaralé.

Myslím si, že nijak. Cestování půjde vzestupným tempem vlivem obecných prvků, jako je rostoucí populace a především bohatnoucí nižší a střední vrstva. Do roka jsme zpátky na starých číslech.

 

Kamila Bajerová (28 let, marketingová specialistka)

Travel bloger za tebe udělá tu práci, kdy si toho průvodce projde a vybere už jen ty zajímavá místa, která stojí za to vidět a zhodnotí je svým osobním pohledem. Tím ti ulehčí práci ve výběru míst, která bys měl v dané zemi navštívit. Na druhou stranu každému se líbí něco jiného, takže bych knižní průvodce rozhodně nezavrhovala.

Myslím si, že budou lidé obecně méně cestovat. Zavedou se bezpečnostní hygienická opatření na letištích, která budou prodlužovat dobu cestování. Také odhaduji, že se dočasně budou zlevňovat letenky, aby cestovní společnosti nalákaly lidi k nákupu letenek a obnovily tak cestovní ruch.  

 

Tomáš Reiter (28 let, stavbyvedoucí)

Myslím si, že hlavní výhoda travel blogerů je v tom, že mohou prostřednictvím článků na blogu nebo příspěvků na sociálních sítích předat konkrétní tipy od místních lidí, které se v tištěných průvodcích neobjevují.

Podle mě bude ve velkým městech méně turistů a myslím si, že více cestovatelů se bude spíše snažit cestovat někam do přírody. Pro letošní rok spoustu turistů určitě využije pro letní dovolenou buď Českou republiku anebo země, ve kterých onemocnění Covid-19 nemělo tak silný průběh.

 

Denisa Kalavská (25 let, studentka)

Za mě výhodu blogerů v cestování vidím určitě v tom, že mi poskytnou aktuální fotky a informace, které v pět let starém knižním průvodci nenajdu.

Já si myslím, že lidé budou mít o dost větší strach cestovat. S poklesem poptávky může klesnout i nabídka služeb. Dále může nastat problém v tom, že mi v dané destinaci nepovolí vstup do památky, ale budu si vstup muset zarezervovat dopředu, aby se předešlo návalu lidí na jednom místě.

 

Ondřej Dvorský (27 let, IT programátor)

Já za sebe travel blogery oceňuji hlavně kvůli tomu, že zhodnotí, jak moc turistické jsou jednotlivé památky, atrakce atd. V papírovém průvodci se například nedočtu, že je daná památka přeplněná lidmi, že se nevyplatí tam vůbec chodit a že mnohokrát lepší je něco jiného v dané lokalitě.

Až bude povolené cestování, tak si myslím, že zkušení turisté, kteří cestovali už před pandemií, budou cestovat zase a nebudou se vůbec bát. Je však otázka, jestli v některých zemích nebude problém se zákonem, aby měli turisti jistotu, že se opravdu dostanou tam i zpátky.

 

Martina Válková (23 let, studentka)

Travel bloger vždy napíše článek o dané lokalitě, kterou objektivně zhodnotí. Co se mu líbilo a co naopak ne. Což v online nebo tištěných průvodcích většinou není. V dnešní době většina travel blogerů zpracuje danou lokalitu, natočí třeba i video a tím pádem člověk může vidět, jak to na daném místě reálně vypadá. Blogeři jsou objektivnější, než knižní průvodci, které jsou většinou koncipované tak, aby daná lokalita zaujala a člověk se tam chtěl vydat. Článek od blogera zároveň působí mnohem osobněji, jelikož je napsán v přátelském formátu. Navíc přidávají různé zážitky, osobní prožitky, což lidé v dnešní době opravdu ocení. Poslední přidanou hodnotou, kterou u travel blogerů zmíním, je množství fotek a videí, díky kterým si člověk danou lokalitu dokáže mnohem lépe představit.

Pandemie koronaviru má opravdu velký dopad na cestovní ruch. Všechny země, které z něj těží, přijdou o obrovské množství peněz. Na druhou stranu si alespoň příroda odpočine od turismu. A co se týče travel blogerů, tak si myslím, že každý z nich začne psát víc článků a tvořit obsah o svojí zemi. Jelikož nemohou cestovat do zahraničí, tak se zaměří na lokální místa své rodné krajiny a budou o ní čtenáře více informovat.

 

Martin Červinka (24 let, student)

Travel blogeři pouze ukazují památky a mluví o nich, takže si pomocí cestování vydělávají na další cestování a využívají své diváky ve svůj prospěch (slevy v hotelu, vstupy, spolupráce s firmami atd.), to je výhoda, ale fér to moc není, ale to už je na každém. Na druhou stranu přináší aktuální tipy, které se sice objevují i v papírových průvodcích, ale ty mohou být za pár let už zastaralé. Travel blogeři mají hlavní výhodu v tom, že jsou opravdu aktuální.

Cestování se skrz pandemii dost zarazilo, lidé se teď budou více bát, avšak jen dočasně. Podle mě to je ale dobře, lidé už si přestali vážit přírody, začali všude dělat nepořádek a nekontrolovatelně si dělali, co chtěli. Jak se to ale odrazí, doufám, že si lidé budou více vážit přírody. Cestovat se bude teď méně, ale to taky pouze na dobu dočasnou.

Zobrazeno 1706 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 23:02
Pro psaní komentářů se přihlaste