Vytisknout tuto stránku
st., 5. květen 2021 20:14

ANKETA: Proč jste členy Skautského parlamentního oddílu?

Anketa mezi vybranými členy Skautského parlamentního oddílu, který působí v Senátu a Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Jeho členy se mohou stát lidé, kteří jsou skauti, nebo souzní se skautskými myšlenkami. Oslovení zástupci některých stran neodpověděli, proto není možné zveřejnit jejich odpověď.

Jaromíra Vítková, KDU-ČSL, senátorkaJaromíra Vítková

„Skautovala“ jsem v letech 1968-70 a v té době setkávání na schůzkách a výpravách představovalo jedinečné společenství s mnoha pěknými vztahy. Vzpomínky na tábor, nováčkovská zkouška a tři orlí pera jsou nezapomenutelné.
V roce 1990 jsme se sešli a obnovovali činnost střediska. To bylo v době, kdy naše děti měly šest a osm let, tak jsme si složili vůdcovské zkoušky a „skautovali“ jsme v domě po mém dědečkovi, jezdili jsme na výpravy a tábory. Nyní už s nadšením „skautují“ i mé vnučky.
My s manželem pomáháme jako oldskauti při velkých akcích a při získávání dotací. Být členkou Parlamentního oddílu je pro mě čest stejně jako důvěra střediska v Boskovicích, kde mívám projev u příležitosti oslav 17. listopadu jako jediný politik. Skauti by jistě nepoctili někoho, kdo by porušil slib.

 

Petr Orel, Strana zelených, senátorPetr Orel

Měl jsem to štěstí, že když mi bylo osm až devět let, byl Junák krátce povolený. Psal se rok 1968 a já jsem mohl strávit dva nádherné roky jako vlče. Vyrůstal jsem na knihách Jaroslava Foglara, Karla Maye, Ernesta Thompsona Setona.
Skauting pro mě osobně znamená především smysl pro spravedlnost, úctu a pokoru k přírodě. Přestože se dnes této organizaci nevěnuji, angažuji se na poli nevládních ekologických organizací, tak se cítím být stále skautem či možná vlčetem. A proto jsem členem Skautského parlamentního oddílu.

 

Petr Gazdík, STAN, poslanecPetr Gazdík

Skautingem žiji nejen já, ale celá moje rodina i mnoho přátel. Je to automatická součást i směr mého života. Skautský parlamentní oddíl je důležitý v tom, že kolegy politiky z různých stran tato organizace spojuje a pomáhá prosazovat dobré věci nebo bránit nesmyslům.

 

Vlastimil Válek, TOP 09, poslanec

Vlastimil Válek

Protože jsem skaut, a protože jsou v něm slušní lidé napříč politickým spektrem jak z Poslanecké sněmovny, tak ze Senátu. Protože chci skautům pomáhat a nejen jim, ale všem podobným organizacím, a takto to jde nejlépe. V rámci tohoto oddílu lze hledat shodu nad podporou některých zákonů.
Je pro mě velká čest, že mě vzali do Skautského parlamentního oddílu a myslím si, že je to správná věc. Jsem rád, že mě vzali do mého oddílu v Břeclavi a spoustu mě toho naučili a já jim to takto zkouším splatit.

Pavel Fischer, nestraník, senátor

Pavel Fischer
Nejsem příliš aktivním členem Skautského parlamentního oddílu. Avšak pokaždé, když jsem se mezi kolegy dostal, jsem mezi nimi cítil velmi kolegiální, otevřenou a vstřícnou atmosféru.
Potkáváme se tam poslanci, senátoři z různých klubů a politických stran a můžeme řešit otázky výchovy, vzdělávání mládeže. A to mi dává smysl.

Tomáš Martínek, Piráti, poslanec

Tomáš Martínek
Členem Skautského parlamentního oddílu jsem nejen proto, že jsem byl dlouho aktivním skautem českolipského střediska Řetěz a hodnoty skautingu vyznávám nadále, ale především jsem rád členem platformy, která hledá možnosti podpory rozvoje dětí v Česku.

Zobrazeno 130 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 20:21
Matěj Richtr

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste