ne., 22. duben 2018 14:35

ANO, tu funkci si nechám

Hejtman Ivo Vondrák (uprostřed) Hejtman Ivo Vondrák (uprostřed) Zdroj: Zdroj: Oficiální stránky ANO Moravskoslezský kraj
KOMENTÁŘ: Na povrchu plave kromě smetany i škraloup. Spolu s popularitou stoupá Hnutí ANO i riziko přešlapů a chyb, které musí napravovat nebo vysvětlovat. Jedno takové klopýtnutí odstartoval senátor Jiří Hlavatý, který dštil síru na voliče za to, že si drze dovolili ho zvolit na pozici poslance a tím ho připravit o první křeslo. Hlavatého lavina nešťastných výroků strhla pozornost jiným směrem, a to ke stranickým hejtmanům.

V Olomouci opozice div nervala Ladislava Oklešťka na kusy za to, že si chtěl nechat jak funkci poslance, tak hejtmana. To samé přitom chce i moravskoslezský lídr Ivo Vondrák. U něj jako by se to ale neřešilo, a to jak v zákopech opozice, tak v otevřených polích veřejnosti. Co někteří vnímají jako politický faul a koncentraci moci nicméně poukazuje na dvě skutečnosti. Jednu lokální a jednu celostátní.

Lokálně to připomíná, jak daleko jsme od Prahy, a jak moc se tamní strkanice dají upozadit. Zatímco Babiš s Kalouskem vedou slovní válku o téměř každý výrok, na východní výspě republiky vše vypadá klidně, minimálně na pohled. Opozice nedrtí mezi zuby každý krok vládnoucí koalice a veřejnost je převážně spokojená, nebo nemá výraznější důvod k opaku.

Tahle malebná scenérie ale ustupuje stínu celostátního faktoru celé věci, a tou je často až hořká pragmatičnost ANO. Andrej Babiš se nikdy netajil tím, že v rámci zefektivnění státní správy by rád provedl pár radikálních řezů, Senát by rušil rovnou. Funkce poslanec-hejtman je pak jen ukazatelem, že v ANO se na záchranné brzdy demokracie až tak nehledí. Babišův pojem „žvanírna“ už se mezi jeho elektorátem nadobro usadil a idea efektivní vlády je lákavá.

Přízeň voličů je hlavní důvod, proč tohle prochází bez výraznějších povšimnutí. Pan Vondrák, řečeno argotem ANO, maká a je náš, tak co by nemohl mít dvě funkce. Je to efektivní, lepší než nějaký žvatlající panák odněkud kdoví odkud, alespoň tam máme někoho z kraje. Jakkoli se pozice ANO vůči ostatním stranám v Moravskoslezském kraji liší, celostátní způsob myšlení proniká i sem. Nějaká kontrola demokratických procesů? Nerušit, makáme. Dvojí funkce? Šéf řekl, že to tak je v pohodě.

Zobrazeno 1418 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:54
Pro psaní komentářů se přihlaste