ne., 11. duben 2021 22:54

Boev: Ludogorec nejde odmítnout, když dostanete nabídku

Vasil Boev v roce 2017 ještě jako kouč třetiligového Litoměřicka Vasil Boev v roce 2017 ještě jako kouč třetiligového Litoměřicka Zdroj: https://www.fklitomericko.cz/aktuality/detail/452-jaro-je-tady-kouc-vasil-boev-jsme-nachystani
Vasil Boev je bývalý bulharský fotbalista a nyní fotbalový trenér, který v současnosti dělá pod bájnou horou Blaník asistenta trenéra Danielu Šmejkalovi v druholigové Vlašimi. Před příchodem do Vlašimi již měl Boev za sebou dlouhodobé úspěšné trenérské působení u mládeže SK Slavie Praha a také u fotbalistů třetiligového Litoměřicka. Boev v 90. letech oblékal dres předních bulharských klubů CSKA Sofia a Litexu Lovetch. Fotbal hrál na klubové úrovni také v České republice a v Německu. Mimo svět zeleného pažitu pracuje jako učitel tělocviku na Bulharské základní škole a gymnáziu Dr. Petra Berona v Praze.

Pokud jsem dobře pochopil tak jste v České republice přibližně od roku 2000, od té doby se toho v bulharském fotbal mnoho změnilo a obzvláště ve Vašich dvou bývalých klubech CSKA a Litexu. Myslíte si, že finanční problémy spojené s následným bankrotem CSKA a rozhodnutí pana Gancheva převést hráče Litexu do CSKA usnadnily vzestup Ludogorce?

To ani ne. Majitelé Ludogorce jsou natolik schopní a bohatí, že situace v CSKA Sofia neměla vliv na rozvoj a úspěchy Ludogorce. I když teď je CSKA v pohodě, Ludogorec je stejně o třídu víš.

Když jsem si četl o majiteli klubu, tak mě po chvíli napadlo „bulharský Ivo Valenta", nebo pokud to trochu přeženu tak Silvio Berlusconi, není podle Vás pravděpodobné, že i pan Domuschiev sleduje v Razgradu stejnou cestu tedy jistou sebepropagaci před vstupem do politiky?

Kdyby Domušijev chtěl do politiky, už dávno by tam byl. Peněz a vlivu na to má až dost. Podle mě není jeho cíl vstup do politiky. Projekt Ludogorec trvá už 12–13 let. Mají na bulharské podmínky neskutečné zázemí. Pracují dobře a koncepčně. Hodně lidem dávají práci, ale zároveň chtějí jen ty nejlepší výsledky. Chtějí jen to nejlepší.

Když jsem si shromažďoval informace o klubu, našel jsem takovou zajímavost o zápase play-off Ligy mistrů, kdy proti Ludogorci hrálo FCSB a na stadionu v Sofii bylo více fanoušků CSKA, aby podpořilo FCSB, to je nenávist Ludogorce v Bulharsku skutečně tak velká?

Nevím, jestli je to nenávist vůči Ludogorci. Spiš je to balkánská závist vůči úspěšným.

Zápas zmíněný výše udělal z Cosmina Motiho klubovou ikonu. Jaký je Váš názor na klubismus Ludogorce budovaný okolo tohoto hráče a orlice Fortuny, kterou klub dostal od Lazia Řím?
Moti je skutečná ikona klubu. Ten zápas jen dokonal jeho přínos ke klubu. Moti je neskutečně dlouho v Ludogorci. Odehrál spoustu zápasů a odvedl obrovský kus práce pro klub. Jeho postavení a sláva v klubu jsou naprosto zasloužené.

Nemyslíte si, že některé kroky vedení byly neuvážené, tím myslím například příchod Pavla Vrby v době, kdy tým vedl ligu o pět bodů a postoupil do jarní fáze EL, stejně tak jako odvolání Stanislav Gencheva v době kdy Ludogorec vede o šest bodů ligu?                                                                                                                                                                                                                      Příchod Pavla Vrby byl dobře promyšlený a vhodný krok. Byl i dobře načasovaný. Ludogorec zajímá jen Ligu mistrů. To je pro ně soutěž. Stanislav Genčev byl a je jen náhradní variantou dokud se nenajde hlavní trenér (aut. pozn. Valdas Dambrauskas). Navíc nemá profi-licenci. Pavel Vrba byl přivedený do Ludogorce v pravý čas, aby měl dost času na seznámení a připravení týmu na Ligu mistrů. Myslím si, že Pavel Vrba udělal chyby v tom, že mu chyběl někdo, jako jsem já, který dobře zná situaci v bulharském fotbale a zná mentalitu tamních lidí. Právě v jednáních s hráči a vystupování v mediích měl problémy. Zkrátka chyběl mu člověk, který by mu všude poradil a pomohl s komunikací. Navíc ten jeho překladatel mu překládal špatně a kvůli tomu se taky dostával do problému. To vše je škoda, protože jsi myslím, že Pavel Vrba tam mohl udělat velice dobrý výsledek.

Novým trenérem Ludogorce je Valdas Dambrauskas, slyšel jste již jeho jméno před příchod do Ludogorce, nebo je to pro Vás naprostá neznámá?
Neslyšel jsem o něm. Je pro mě neznámá.

V souvislosti s Ludogorcem se kromě jiného často zmiňují mimořádné tréninkové podmínky, které obzvláště vynikají při srovnání s jinými bulharskými týmy, máte i Vy s těmito podmínkami nějaké zkušenosti, případně nějakou zajímavost z doslechu?
V béčku Ludogorce dělá trenéra gólmanů můj kamarád a bývalý spoluhráč. Od něho vím, že jsou tam vynikající profesionální podmínky pro fotbal. Nechybí jim vůbec nic.

Nebylo pro Vás překvapivé, že Kiril Despodov šel jako bývalý hráč CSKA na hostování s opcí do Ludogorce?
Vůbec ne. Nejlepší se přitahují. Ludogorec nejde odmítnout, když dostanete nabídku.

Je podle Vás reálné, aby Ludogorec v budoucnu zažil podobný úpadek jako např. české Drnovice ve fotbale či Vsetín v hokeji, či případně CSKA?
Ve fotbale je možné všechno, ale myslím si, že v případě Ludogorce, se to nestane. Majitelé jsou na vysoké úrovni a práci dělají vysoce profesionálně.

Kdybyste měl kvůli něčemu případně někomu doporučit českému fanouškovi sledovat bulharskou ligu, co, případně kdo, by to byl?
V bulharské lize se pohybuje docela dost dobrých mladých hráčů, kteří bohužel nedostávají moc šancí, stálo by za to zaměřit se na ně a dát jím šanci.

Zobrazeno 271 krát
Naposledy upraveno: út., 13. duben 2021 11:43
Pro psaní komentářů se přihlaste