Generační román mladé autorky Anny Cimy o japonském snu si získal téměř ihned po vydání velkou pozornost jak ze strany čtenářů, tak recenzentů. Kniha si vysloužila mnoho pozitivních ohlasů. „Cima ukázala vypravěčský potenciál, schopný i přes nebanální syžet a složitější strukturu čtenáře zaujmout, vtáhnout a udržet v očekávání. Z textu jako by vyzařovala radost a nespoutanost, přitom se ale nevytratil ohled na čtenáře,“ tak například okomentoval knihu Jakub Soukup z webu iLiteratura.cz. Před několika týdny navíc román získal cenu Magnesia Litera za objev roku.
Postoupení prvotiny Anny Cimy s názvem Probudím se na Šibuji, jehož hlavním tématem je prolínání kultur, do užších nominací zdůvodnila porota tím, že ho považuje za: „komplexní román s přesahem mimo českou kotlinu, ale také s dynamickým propojením několika žánrů“ Prašina Vojtěcha Matochy zase zaujala především z toho důvodu, že se jedná o „nápaditý a energicky podaný příběh s tajemnou atmosférou, který dobře oslovuje dětského čtenáře, a přitom poskytuje vydatné významy i čtenáři dospělému.“ Reál, jehož autorem je Jan Škrob, byl zase mezi nominované knihy zařazen díky tomu, že tuto knihu porota považuje za „působivou básnickou sbírku postbeatnického gesta naleptávaného úzkostí z dnešního stavu světa.“
Tři publikace z dvaceti dvou přihlášených titulů vybrala odborná porota skládající se z literárního teoretika Petr A. Bílka, překladatel a básník Ondřeje Hanuse, spisovatelky a překladatelky Pavly Horákové, literárního publicisty Josefa Chuchmy a literárního historika a básníka Michala Jareše.
Jméno vítěze či vítězky bude slavnostně vyhlášeno 9. května v 17.00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2019. Autoři se, kromě Anny Cimy, která momentálně studuje v Japonsku, setkají před vyhlášením ještě jednou, a to na autorském čtení, které proběhne 24. dubna od 17.30 hodin v Literární kavárně Týnská, Praha 1, kde sami svoje knihy představí.
Cena Jiřího Ortena je určena autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání knihy není více než třicet let. Stejně jako v předchozích ročnících, i letos je cena spojena s finanční prémií ve výši 50 000 Kč. Vítězi bude také poskytnut měsíční tvůrčí pobyt v Paříži. Prestižní cenění pro mladé autory je udělováno od roku 1987. Mezi laureáty ceny patří například Tereza Boučková, Michal Viewegh, Jaroslav Rudiš nebo Marek Šindelka.