st., 3. červen 2020 23:53

Evropa se po pandemii koronaviru vrací zpět do normálu, klíčové je také obnovení cestovního ruchu

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay
Pandemie koronaviru negativně zasáhla ekonomiku téměř všech států na světě. Jedno z nejpostiženějších odvětví je cestovní ruch. Cestování se po skončení pandemie s jistotou změní. Lidé se možná rozdělí na dva tábory. Na ty, kteří se nebudou bát vycestovat do cizích zemí a na ty, kteří na nějaký čas raději využijí krás Česka a dovolenou v zahraničí raději odloží. Oblast cestovního ruchu se bude muset znovu odrazit ode dna. Vrátí se v takové formě, jaký jsme ho znali doposud? A jak na tom budou například travel blogeři, které cestování do teď nejen naplňovalo, ale některé z nich i živilo?

Evropa se pomalu začíná vyrovnávat s pandemií koronaviru a život se pomalu vrací do normálních kolejí. Země Evropské unie postupně začínají uvolňovat omezení na hranicích. Zejména ekonomika jižních států Evropy je závislá na příjmech z cestovního ruchu. Například Chorvatsko, které po přísných opatřeních potřebuje ekonomiku zase rozhýbat, přednostně otevírá hranice pro turisty ze států, kde byl vývoj nákazy SARS-Cov-2 poměrně příznivý. Sem ostatně spadá i Chorvatsko samo, kde se nemocí nakazilo 2 200 osob a 90 na ni zemřelo. Epidemiologická situace je v zemi tak lepší, než v České republice. „Myslím si, že pro letošní rok spoustu turistů využije pro letní dovolenou buď Českou republiku anebo země, ve kterých onemocnění Covid-19 nemělo tak silný průběh,“ komentuje vývoj cestovního ruchu po skončení pandemie Tomáš Reiter.

Další země jižní Evropy, jako Itálie a Španělsko, které byly pandemií koronaviru zasaženy ve větším měřítku, otevírají pro turisty hranice, aby mohly co nejrychleji obnovit cestovní ruch. Obě země začátek letošní hlavní turistické sezóny posouvají na měsíc červenec, až poté, co se život jejich obyvatel vrátí plně do normálu.

 

Na dovolenou tam, kam hranice dovolí

 

Změny můžeme očekávat i v leteckém průmyslu. Letecké společnosti budou muset vymyslet strategii, díky které vyrovnají ztrátu, kterou jim pandemie způsobila. Jednotlivé společnosti se liší názory, zda letenky zdraží anebo naopak ještě zlevní, aby potencionální cestující nalákali na levné cestování. Z výzkumu Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) totiž vyplývá, že více než 40 procent potencionálních cestujících po ukončení opatření a znovuotevření hranic plánuje počkat alespoň šest dalších měsíců, než znovu poletí letadlem. Lidé se budou zřejmě vyhýbat uzavřeným prostorům. „Domnívám se, že se budou dočasně zlevňovat letenky, aby cestovní společnosti nalákaly lidi k nákupu letenek a obnovily tak cestovní ruch,“ vyslovila svůj názor na změnu v leteckém průmyslu Kamila Bajerová. Měnit se s určitostí budou i letové podmínky. U všech dopravců zřejmě dojde k povinnému nošení roušek na palubě a také k dodržování rozestupů.

Na otevření hranic a obnovení letecké dopravy netrpělivě čekají i travel blogeři, protože některé z nich cestování dokonce živí. Momentálně se však musí spokojit pouze s objevováním neobvyklých míst v Česku. „Pro letošní rok plánuji cestovat převážně po Česku. Možná se podívám na Balkán, jelikož tam už se otevírají hranice. Nad vším však ještě zůstává otazník a cesty budu nejspíš plánovat na poslední chvíli, podle aktuální situace,“ komentuje současný stav z pozice travel blogera Lukáš Koutný.

Zobrazeno 322 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 22:32
Pro psaní komentářů se přihlaste