st., 23. červen 2021 12:49

Formule 1, Formule E, e-Formule 1 ... není toho nějak moc? Není!

Formule 1 ve hře F1 2020 Formule 1 ve hře F1 2020 Zdroj: twitter.com/Formula1game
Světová pandemie koronaviru zasáhla celý svět. Nejinak tak tomu bylo i v případě motoristických soutěží. Formule 1 byla nucena přerušit svou sezónu ještě, než vůbec začala. V den první tréninků a dva dny před startem Velké Ceny Austrálie v Melbourne byla donucena přerušit svůj program, a to do odvolání. Nikdo nevěděl co dál, Formule 1 se však dokázala přizpůsobit brilantně.

Nástup e-Formula 1

Nejdříve bude potřeba osvětlit názvosloví. Formule 1 je klasický šampionát, při kterém můžeme vídat piloty bojovat na okruzích již přes 70 let. Formule E by mohla svádět k tomu, že se jedná o e-sport, přece jen je tam to písmenko. Jedná se však o šampionát, ve kterém od roku 2014 závodí formule poháněné pouze a jen elektřinou. Jedná se tak o závody, jež jsou neškodné životnímu prostředí a ovzduší. Závody se pak konají výhradně na městských okruzích, v centrech měst. V česku je můžeme sledovat na kanálech Arena Sport. Posledním do party jsou pak e-sportové Formule, také e-Formule 1 nebo F1 Esports series. Ta spatřila světlo světa v roce 2017, následně pak o rok později se jel první plnohodnotný šampionát. Od roku 2019 se pak účastní všechny týmy jezdící klasickou Formuli 1.

F1 Esports Series

Seriál e-sportových závodů ve Formulích má pevně daný řád. První fáze se může zúčastnit kdokoli, kdo vlastní hru F1 2020, stačí jen zajet co nejrychlejší časy na různých tratích. Ti nejlepší jsou pak pozváni do Challenger Serie, kde odjedou sérii závodů. Opět zůstanou pouze nejlepší, kteří se ukáží ve třetí fázi nazvané Pro Exibice. Zde týmy skautují potenciální piloty do svých týmů. Nakonec tak je vybráno 20 pilotů, po dvou od každého týmu, kteří se zúčastní samotného šampionátu e-Formule 1. Ten pak působí jako klasický šampionát. Jezdí se však pouze na 35% reálné délky závodů a systémem dvou závodů ve středu a jedním závodem ve čtvrtek, tak aby časy nekolidovali s Formulí 1. V roce 2020 se tímto způsobem odjelo 12 závodů a šampionem se stal Jarno Opmeer.

e-Formule 1 za dob koronaviru

Formule 1 se vypořádala s pandemickou situací poměrně dobře. Zatímco řešila, kdy, kde a za jakých podmínek se bude dát závodit v průběhu roku, tak přišla se zajímavou podívanou pro své diváky. Pořádala každý víkend virtuální závody ve hře F1 2019. Těchto závodů se kromě stabilních e-sport závodníků však účastnili i samotní piloti Formule 1. Vidět jsme tak mohli Charlese Leclerca, Alexandera Albona, Valterriho Bottase, George Russella, Antonia Giovinazziho, Nicholase Latifiho, Landa Norrise, bývalého pilota Nico Hulkenberga či mistra světa z roku Jensona Buttona. Vedle nich se představili i další osobnosti jako třeba fotbalisté Luis Suarez a Thibaut Courtois.
Tuto sérii jsme byli schopni vidět i v televizi díky stanicím Sport 1 a Sport 2. Ty tak vyplnily prázdnotu po Formuli 1. Díky vysoké sledovanosti se nakonec rozhodli přenášet samotnou F1 Esport Series. Je to tak jediný e-sport, který je ke sledování na obrazovkách českých televizí.screenshot ze závodu virtuálních formulí

Zobrazeno 70 krát
Naposledy upraveno: po., 28. červen 2021 15:35
Pro psaní komentářů se přihlaste