st., 1. květen 2019 17:39

Hanácký Jeruzalém je městem divadelníků

Prostějov – Hanácký Jeruzalém nebo Srdce Hané, to jsou přezdívky pro město, které má něco málo přes 40 tisíc obyvatel. Již od dob kočovných divadelních spolků město žilo divadlem. Prostějovem prošla řada významných divadelních osobností, přes herce až po režiséry. V současnosti sice Prostějov nemá svůj vlastní profesionální divadelní soubor, přesto tu divadelní kultura nevymřela a těší se velké oblíbenosti. Kdyby ale nebylo ochotníků, o velké části kulturního vyžití by si místní mohli nechat pouze zdát.
Divadlo Hanácké obce aneb téměř sto let ochotnictví
Psal se rok 1927, bylo období Vánoc a do Štědrého dne zbývalo pouze 6 dní. A právě tehdy svoji první hru odehrálo dodnes fungující Divadlo Hanácké obce. Jejich první hrou se stala opereta Prodaná láska od Jana Nerudy. Tehdy však soubor měl jiné jméno a fungoval pod záštitou Československé národní demokracie.
Za téměř století prošlo souborem několik generací, přičemž z těch pozdějších zůstalo až do dnešních dní pouze pár posledních herců. Historie Divadla Hanácké obce je z dnešního pohledu až neuvěřitelná. V malém městečku ve středu Hané se v minulém století odehrála řada pozoruhodných inscenací a prošla jím řada významných osobností. Jmenovitě například Rudolf Hrušínský, Adina Mandlová, Václav Vydra nebo Milena Dvorská. Ti všichni si zahráli v místním ochotnickém divadle. I to, mimo jiné, svědčí o tehdejší vysoké úrovni prostějovského divadelnictví.
Dnes je režisérkou souboru Hana Lužná, pedagožka, herečka a matka dvou divadelních herců. Rodačka z Prostějova svou celoživotní prací ovlivnila několik generací studentů i divadelníků. Hana Lužná se narodila v Prostějově a již od dob studií se věnovala sólové recitaci. V minulosti se jí podařilo sedmkrát zvítězit na přehlídce Wolkrův Prostějov. V současnosti je pedagožkou na ZŠ E. Valenty. V Divadle Hanácké obce působí již 46 let, přičemž 27 let je jeho režisérkou, také působila jako dramaturgyně. Na celostátní přehlídce v Rakovníku získala ocenění za dramaturgii, na přehlídce Němčický divadelní máj byla oceněna za dramatizace textů Karla Čapka.
Divadlo Hanácké obce se zpočátku žánrově zaměřovalo na operetu, později na činohru a v posledních letech se věnuje pohádkám pro děti i dospělé. Divadlo momentálně nemá v repertoáru žádnou inscenaci, se kterou by vystupovalo, ale právě zkouší novou pohádku Až opadá listí. Ta bude mít premiéru na podzim. Momentálně má soubor okolo 20 členů, mužů a žen různého věku. Již od počátku souboru sloužily jako zázemí prostory Národního domu v Prostějově, a je tomu tak doposud.

Studentské divadlo pro všechny generace
Divadlo Point bývá označováno jako studentské divadlo z jednoho prostého důvodu, je totiž podporováno Gymnáziem Jiřího Wolkera v Prostějov. Jeho studenti mají možnost navštěvovat dramatický kroužek od 11 let. Bylo by však zcestné považovat ho jen za „studentské“. Je totiž místem, kde společně tvoří několik generací, z nichž některé zahodily školní sešity i pravítka už před mnoha a mnoha lety.
Lidé do Divadla Point přichází a odchází, divadelní hry, a dokonce i budovy se mění, jedno však zůstává stejné, a tím je Aleš Procházka. Absolvent DAMU, pedagog a ředitel Městské knihovny v Prostějově, tak tím vším a mnohem více je principál Divadla Point Aleš Procházka. Spolu s ním u založení Divadla Point stál i tehdejší studenti Miroslav Ondra a Vítězslav Lužný, kteří v souboru působí dodnes.
Divadlo Point nemá vyhraněný žánr, kterému by se věnovalo, ale dalo by se říci, že v jeho repertoáru převažují inscenace s komediálními prvky. Za svou dobu existence stihlo divadlo připravit okolo 30 inscenací. V minulosti se také zaměřovalo na improvizaci a divadelní kabarety, kterých připravilo celkem 17. Za nejvýznamnější již inscenace, které již měly derniéru, divadlo považuje inscenace Ostrov pokladů (2006), Nahý Wolker (2010) a Testosteron (2012).

V současném repertoáru souboru je komedie Baskervillská bestie (2014), komedie Maturanti (2016) a muzikál Finding Amerika aneb Gangsteři z našeho oddílu (2017). Divadlo se stěhovalo z prostor, ve kterých fungovalo od roku 2005 do roku 2017. Byly to bývalé krejčovské dílny Oděvního podniku na Olomoucké ulici v Prostějově. Momentálně probíhá stěhování divadla do budovy bývalé školy na Husákově náměstí v Prostějově. Po přestěhování divadla jsou naplánovány dvě premiéry komedií - Miluju svůj mobil a Charleovy tety.
K činnosti divadla patří také Filmový tábor v Sobotíně, letos se uskuteční již 14. ročník. Neméně významné jsou pak jeho další aktivity, jako je moderování prostějovských plesů a různých dalších kulturních událostí.

Zobrazeno 1149 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. květen 2019 00:08
Pro psaní komentářů se přihlaste