čt., 4. červen 2020 00:22

Hoškův minimalismus je sexy, ale není pro každého

Adam Hošek Adam Hošek Zdroj: Hanácký Večerník
A na stromech les je básnická sbírka Adama Hoška, mladého studenta bohemistiky a historie na Univerzitě Palackého. Ten o sobě dává pravidelně vědět při vyhlašování Literární soutěže zmíněné univerzity, kde už několik let po sobě sbírá ocenění. Právě díky těmto úspěchům mu minulý rok univerzita vydala sbírku, která je Hoškovým debutem.

Vydavatelství Univerzity Palackého se nedá považovat za typického vydavatele poezie. Jeho specializací je především odborná literatura akademických pracovníků a další studijní materiály. Proto vystávají dva postoje, které je možné ke sbírce v tomto směru zaujmout. Prvním je jistě výjimečnost Hoškovi poezie. Několikáté vítězství v literární soutěži zřejmě zaujalo odbornou porotu. Vítězství ale neumožňuje raketový start básnické kariéry, proto se porota pokusila Adama posunout ještě blíže ke startovní čáře vydáním jeho básní.

Druhý nabízený pohled na věc je více pesimistický. Ačkoliv je ve vydavatelství plno odborníků i na prózu a poezii, vyhraněnost vydavatelství Hoškovi škodí. Právě neodbornost ve světě poezie sbírku poškozuje a její existence zůstává literárnímu světu zastřena. Já se však osobně přikláním k prvnímu postoji. Po důkladném přečtení básní ve sbírce vidím kvalitu stejně jako již zmiňovaná porota.

Sbírka psaná volným veršem se dá rozdělit do dvou motivů. Prvním tématem jsou jistě city lyrického subjektu k jiné osobě. Tento motiv je však křehce zabalen do metafor a jiných básnických prostředků, takže se nedá tvrdit, že se jedná o nevyzrálé prvoplánové klišé, se kterým se často setkáváme například u Jana Těsnohlídka mladšího. Nejvýrazněji to čtenáři mohou pociťovat u první básně ve sbírce. Báseň Městem chodí leopardi je vystavěna na kontrastu obou témat sbírky. Prvním jsou již zmiňované city, které v Hoškově případě nutně neznamenají pouze lásku mileneckou, ale i lásku mezi přáteli. Druhým motivem je vnější pozorování událostí. Hošek s lehkostí popisuje banalitu života v jeho nejniternější podstatě. Opět ji elegantně balí do metafor. I další básně tuto lehkost sdílejí. Dokládají to například básně Kameny, V nádražní hale nebo třeba Vlak.

Sbírka A na stromech les se jistě nezařadí k výstřelům do tmy dnešní poezie. Hoškova poetika je lehká a jednoduchá. Zároveň by se však nedalo říct, že je banální. Básně odhalují své skryté vrstvy každým dalším přečtením a v tom tkví básníkova přednost. Je však důležité poznamenat, že tento minimalismus vyžaduje hlubší přemýšlení a není pro každého.

 

Zobrazeno 1055 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 23:46
Pro psaní komentářů se přihlaste