st., 23. červen 2021 14:29

Hraním karet k milionovým výdělkům

Vítězové Mistrovství světa z roku 2019 Vítězové Mistrovství světa z roku 2019 Zdroj: Epic Games
Někdy to může znít až neuvěřitelně, ale i takto vede cesta k penězům či bohatství. Někdy zkrátka stačí jen dobře vyložit karty na stůl v online světě. Jindy třeba zase pokosit krumpáčem pár budov či stromů, u toho trefit pár nepřátel a do konce života máte vystaráno, takový může být život hráčů Fortnite, Hearthstonu nebo StarCraftu II.

Fortnite

Nyní však k jednotlivým hrám, které jsou seřazené podle počtu peněz, které již na jejich turnajích byly rozdány. Fortnite se během svého krátkého působení na poli e-sportu již dokázal vyšoupnout na třetí historickou příčku v hodnotě odměn za Dotu2 a CS:GO. Hra Fortnite vyšla v roce 2017 a ihned vystřelila mezi nejhranější hry. Jednoduchost hry, nenáročná grafika i snaha vyhrát nutí hráče se zdokonalovat. Na začátku hry je 100 hráčů kteří postupně seskáčou na ostrov, kde mohou v truhlách najít zbraně a jiné předměty, zároveň jsou obdařeni krumpáčem, kterým sekají kolem sebe, aby získali suroviny. Následně pak bojují v uzavřeném kruhu, který se stále zmenšuje, dokud nezůstane pouze vítěz. Ten může být jeden v sólo verzi nebo dva hráči, pokud se hrají tzv. dua. Fortnite se díky své oblíbenosti především u mladší generace stal velice oblíbeným, z toho plynou také štědře dotované turnaje. Největší odměny si pak hráči rozdělili na světovém šampionátu v roce 2019. Zde byl Prize Pool přes 15 milionů dolarů pro obě kategorie (sólo a duo). Vítězové si pak odvezli v přepočtu více než 69 milionů korun.

záběr ze hry Fortnite

 

StarCraft II

StarCraft je další hra od studia Blizzard, kterou v této sérii článků představuji a stále není poslední. Jedná se o hru, která vyšla již v roce 2010, kdy navázala na první díl (1998). Jedná se o žánr, který je ojedinělý na poli e-sportu a to RTS (real-time-strategii / strategickou hru v reálném čase). StarCraft II byl především ze začátku velmi oblíbeným e-sportem, který využil menšího počtu e-sportových her v té době a vytvořil si základnu fanoušků a historii, která je u e-sportů velice vzácná. Hra je složitá strategie a velmi náročná pro diváka, který si ji nikdy nezahrál. Nyní je na úpadku a vypadá to, že časem ji zcela nahradí nové, mnohem jednodušší hry na pochopení. Každoročně se koná světové finále, kde je od roku 2017 ustálený prize pool 700 000 amerických dolarů.

StarCraft II turnaj z roku 2015

 

Hearthstone

Je karetní hra a další hra z dílny Blizzardu. Hra vyšla v roce 2014 a byla mezi prvními svého druhu. Hráči zde sbírají kartičky svých oblíbených hrdinů a různých slabších bytostí, ty pak doplní o kouzla a vytvoří tak svůj balíček karet. Následně s tímto balíčkem soupeří proti ostatním hráčům. Tyto balíčky lze různě kombinovat a vylepšovat a hledat nejlepší alternativy. Jelikož se jedná o bitevní systém, tak velice rychle začaly vznikat různé ligy a šampionáty. Každá sezóna končí světovým šampionátem, kterého se účastní nejlepší hráči z celého světa. Ten se koná již od roku vydání, tedy od roku 2014. Hráči na tomto turnaji si mezi sebou rozdělují půl milionu amerických dolarů. V letech 2016-2018 však tato hodnota byla dvojnásobně vyšší. Vítěz pak bere od 200 do 250 tisíc amerických dolarů.

Díky úspěchu této hry začaly i konkurenční herní společnosti tvořit hry tohoto stylu. Největším počinem je nejspíše hra League of Runeterra od Riot Games. Ani ta však nedokázala a stále nedokáže konkurovat Hearthstonu a jeho tradici. Mohli bychom zde zařadit i karetní hry, ty ovšem nepatří na pole e-sportu. Zde má Hearthstone konkurenci v podobě her Magic: the Gathering či Pokémonní karetní hru.

 

záběr ze hry Hearthstone

Zobrazeno 90 krát
Naposledy upraveno: po., 28. červen 2021 15:35
Pro psaní komentářů se přihlaste