Co se stane, když se zraníme?
Když svaly při cvičení posilujeme, dochází u nich k drobným trhlinám. Díky tomu se sval zvětšuje, neboť mikrotrhliny hojí a tím se snaží předejít dalšímu poškození. K úrazu dojde tehdy, je-li nějaká část těla přetěžována, a proto není schopna běžně fungovat.
Úrazy dělíme na dva typy
Zranění můžeme rozdělit do dvou kategorií: akutní a chronické čili dlouhodobé. Akutní úrazy se nazývají traumata a jsou důsledkem konkrétní události. Mohou to být puchýře nebo natržené vazy. Chronické úrazy, které vznikají přetěžováním, jsou důsledkem opotřebovanosti a vznikají v delším časovém úseku. Názorným příkladem je zánět Achillovy šlachy. U obou typů je zásadní úraz identifikovat a zjistit potřebnou léčbu.
Jak na akutní poranění?
Akutní zranění nejčastěji provází ostrá bolest. Poranění měkkých tkání jako jsou svaly, šlachy (vazivové provazce připojující sval ke kosti) a vazů (provazce kolem kloubu), jsou doprovázeny otoky, neboť dochází k vnitřnímu krvácení z poraněných cév. Tím vzniká podlitina. Pokud dojde k takovému úrazu, je důležité zastavit svou sportovní činnost a postupovat podle uvedeného pravidla „RICE“.
Jak na chronické poranění?
Časté namáhání svalových partií může přinést tupou a přetrvávající bolest. Stejně jako v prvním případě je i zde důležité přestat trénovat, aplikovat metodu RICE a navštívit lékaře. Chronické úrazy vznikají zdoláváním velkých vzdáleností a běhu na tvrdém povrchu. K poškození nemusí dojít pouze u svalu, nýbrž i u kloubů.
Jak se vrátit po zranění?
Především je důležité úplně vyléčit důvod, proč jsme nebyli schopni běhat. V opačném případě by mohlo dojít k obnovení zranění a jeho následky by mohly být mnohonásobně horší. Je proto dobré poradit se se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti vám doporučí cviky, díky kterým budete schopni brzy podávat své výkony. Po menším úrazu můžete po dvou až třech dnech chodit s oporou a správnou technikou. Vážnější poranění si vyžádají času daleko více. Vhodné je opět zařadit kompenzační sporty. Ideálním sportem je plavání. Návrat do tréninku je dobré neuspěchat a tréninkové dávky zvyšovat pomalu.
Poranění kotníku
Poranění kotníku je nejběžnější sportovní úraz. Kotník je sestrojen tak, aby reagoval na nerovný terén. Pokud dojde k nečekanému otáčivému pohybu, mohou se poškodit vazy, které kotník zpevňují. Nejčastěji k úrazu dochází, když se kotník vytočí ven a chodidlo dovnitř. V tu chvíli se napnou vazy na vnější straně kotníku čímž dojde k podvrtnutí. Kotník nás bude bolet, bude ztuhlý a oteklý. Po pár dnech se objeví krevní výron. Zde je velice důležité přestat s aktivitou a postupovat podle léčebné metody RICE. Pokud je bolest silná a nemůžeme na kotník došlápnout, není vhodné používat stahovací obvaz. Po vyšetření lékařem zjistíme, zda není kotník zlomený. Dále nám nejspíše doporučí ledování kotníku, popřípadě berle nebo dlahu.
Natažený nebo natržený sval
Dochází k němu při přílišnému natažení svalových vláken. Při běhu jsou nejčastěji zasaženy lýtkové, stehenní a hýžďové svaly. Nejméně závažné je mírné natažení, naopak závažnější je natržení svalu. V postižené oblasti můžeme cítit bodavou bolest. Pokud jsme si natrhli vaz na noze, nebudeme se moci hýbat ani vstát.
Poraněný sval zklidníme metodou RICE. Svaly zadní strany stehen nebo lýtkových svalů ošetříme v natažené pozici. Přední stranu stehen naopak pokrčíme. V těchto případech je důležité vyhledat pomoci lékaře. Při vyšetření může použít ultrazvukový snímek nebo magnetickou rezonanci. Klidu, lékům proti bolesti a ledovým obkladům se nevyhneme. Ve vážných případech bude potřeba i operace.
Bursitida
Bursy jsou váčky naplněné tekutinou v oblasti šlach, kostí a kloubů. Jejich úkol je odlehčit pohybu kloubů a zmírnění tlaku. Přesto u nich může dojít k zánětu. U běžců se vyskytují nejčastěji v oblasti kolenního kloubu. Postižené místo bychom měli ledovat a dopřát mu klid. I zde je dobré vyhledat pomoc lékaře. Jestliže je příčinou špatný došlap, je vhodné začít používat ortopedické vložky.
Bolesti v bedrech
Špatné postavení těla může způsobit bolest v oblasti beder. Svalová nerovnováha, špatná technika běhu a pravidelný trénink na tvrdém a nerovném povrchu způsobují tlak mezi meziobratlovými ploténkami. V důsledku přetěžování může vzniknout zánět nebo se ploténka vyboulí. Bolest se projevuje v bederní oblasti a vystřeluje do hýždí. Je důležité přestat trénovat. Nadále bychom ale měli pokračovat v běžných činnostech a zůstat mobilní. Po odeznění zánětu by se měla ploténka vrátit zpět na své místo. Poraněné místo můžeme ledovat a užívat analgetika. Pokud bolest po dvou dnech přetrvává, je vhodné navštívit doktora.
Poranění kolenních vazů
Kolem kolenního kloubu se nachází 4 hlavní vazy. Při přetěžování nebo rychlé změně směru se mohou tyto vazy poškodit. Pokud jsme si natrhli vaz, dojde v jeho okolí k otoku. Dokonce jsme mohli slyšet praskavý zvuk při přetrhnutí. I zde je dobré použít metodu RICE. Pokud je to nepříjemné, koleno nemusíme stahovat obvazem nebo a ani jej nemusíme mít ve vyvýšené poloze. Okamžitě vyhledáme pomoc lékaře! Lékař nám předepíše buď ortézu či berle. Ve vážných případech je nutná plastika vazu. Poranění vazů není dobré brát na lehkou váhu. Je-li poraněno více vazů najednou, může se stát, že už se k běhání nevrátíte.
Námahové zlomeniny
Jedná se o malé prasklinky na povrchu kosti. Objevují se v důsledku přetěžování. Ke zlomeninám dochází na kostech nesoucích hmotnost těla. Postup RICE je opravdu univerzální a lze jej využít i zde. Rentgenový snímek pomůže určit, zda se opravdu jedná o zlomeninu. Analgetika, rehabilitace a ortopedické vložky by vám měly pomoci k návratu do tréninku.
Zánět Achillovy šlachy
Při zánětu Achillovy šlachy dojde k otoku achilovky a jejího okolí. Zánět opět vzniká z přetěžování a často se objevuje u sportovců středního věku. Hlavním příznakem je bolest, která může být nepříjemná až intenzivní. Bolest můžeme cítit jen při aktivním pohybu, ale i pokud je noha v klidu. Na otok je vhodné použít metodu RICE a vyhledat lékaře. Lékař vám nejspíše doporučí klid na lůžku, analgetika a návštěvu fyzioterapeuta. Ten doporučí cviky k posílení Achillovy šlachy.
Běžecké koleno
Možná jej někteří znají pod pojmem femoropatelární syndrom. O tento typ úrazu se jedná, pokud pohyb čéšky po spodním okraji stehenní kostí způsobuje bolest na přední straně kolene. Často k němu dochází při slabých a nevyvážených svalech nebo nadměrnému pohybu kolenní čéšky. Bolest se stupňuje při chůzi do schodů nebo ze schodů, nebo při běhu z kopce. Jako vždy bychom měli přestat trénovat, koleno zaledovat, obvázat a nechat v klidu. Pokud nedojde do dvou týdnů ke zlepšení, měli bychom navštívit lékaře. Analgetika, rehabilitační cvičení a ledování by měly běžecké koleno vyléčit. Operace obvykle nebývá nutná.
Zánět okostice holeně
Odborně se toto zranění nazývá syndrom tibiální hrany. Jedná se o bolest na holenní kosti. Dochází k němu nedostatečným rozcvičením před běháním, běháním na tvrdém povrchu nebo špatnou technikou běhu. Hlavními symptomy jsou tupá bolest na vnitřní straně holeně a otok. Domácí léčba je opět ledování, stáhnutí obvazem a udržování nohy v klidu. Lékař nám může předepsat silnější léky proti bolesti a doporučí návštěvu fyzioterapeuta.