st., 3. červen 2020 18:32

Je důležité si pomáhat, senioři to nejvíce ocení, vzpomíná zpěvák Libor Schlenz na koncerty během karantény

Libor Schlenz Libor Schlenz Zdroj: fb archiv Libora Schlenze
Česká republika – Všichni jsme zvyklí vídat se se svými blízkými kdykoliv to je i není potřeba. Během karantény byla velká řada z nás „odříznuta“ od vnějšího světa, především pak senioři, které nemohli navštěvovat ani jejich nejbližší. Mladý zpěvák Libor Schlenz byl Českým červeným křížem pozván do projektu, který měl za úkol zpříjemnit seniorům tyto těžké chvíle. „Viděl jsem, že dělám něco smysluplného, ne jenom úkoly do školy, protože je důležité pomáhat,“ usmívá se Libor při vzpomínce na sérii koncertů pro seniory.

Mladý talentovaný umělec Libor Schlenz pochází z Teplic. Jak sám říká, nejvíce se považuje za zpěváka, ale věnuje se také moderování a herectví. Momentálně studuje na pražské konzervatoři. „Původně jsem chtěl studovat herectví, kam jsem se nedostal. Poté jsem nastoupil na zpěv, kde mi ale herectví chybělo, tak jsem se nakonec rozhodl pro muzikál, který mi nabízí oboje,“ říká Libor. Ale každý obor má své pro a proti, kterým je pro Libora tancování. „Na muzikálu je bohužel i tanec, to úplně není moje parketa,“ směje se. Pravidelně vystupuje na vánočních koncertech, svatbách a dalších kulturních akcích. Velkou zkušeností pro něj bylo vystupování na kouzelnickém festivalu, na který letěl do Tunisu.

Mezi větší projekty, kterým se Libor věnuje, patří koncerty pro seniory, jejichž myšlenka vznikla během nařízené karantény. S nápadem zpříjemnit chvíle seniorům přišla organizace Český červený kříž v Teplicích, kde se koncerty odehrávaly. „Vystoupili jsme dohromady na sedmi koncertech, první z nich byl zkušební, zda se bude líbit, a povedlo se,“ popisuje Libor. Senioři se smáli, občas i tancovali. „Někdy si i pobrečeli, bylo super vidět, že to splnilo účel,“ dodává. Koncerty probíhaly pod okny domovů a pečovatelských služeb. Libor společně s tanečnicemi, které spolu s ním vystupují, vymýšlí ještě dva koncerty. „Vzhledem k uvolňování bezpečnostních opatření už by se mohly odehrát přímo v budovách domovů. Moc se na to těším,“ říká.

Libor přiznává, že mu současná situace byla přínosem ve vzrůstající kariéře, což mnoho umělců říct nemůže. „Není to příjemné pro nikoho, ani pro nás umělce, ale já jsem byl rád, že si mohu jít zazpívat, zviditelnit se a ještě tím mohu pomoci,“ odkazuje na koncerty. Libor je také pravidelným vystupujícím na platformě Kultura doma. O té se dozvěděl na sociální síti své školy, na které stála poptávka po umělcích. „Je to ideální forma výdělku pro umělce, kteří přichází o své příjmy, a mohou si proto vydělávat online,“ popisuje. Sám vystupuje pouze za dobrovolný příspěvek, za jeden koncert vydělá zhruba 170 korun. „To je zanedbatelná částka oproti klasickým koncertům, ale moc potěší, když vám někdo dobrovolně pošle například třicet korun a jde tak vidět, že to někdo takto na dálku ocení,“ uzavírá s úsměvem.

Do budoucna chce kromě působení na platformě Kultura doma pokračovat také s koncerty pro seniory, které mu dělají radost. V polovině června plánuje koncert v kavárně Krušnohorského divadla v Teplicích jako poděkování za všechny koncerty pod hlavičkou Českého červeného kříže. „Doufám, že se vše rozjede jak má, a případně porazíme tu druhou vlnu, která snad nepřijde. A jestli přijde, tak už aspoň budeme vědět, jak na to,“ loučí se Libor.

Zobrazeno 914 krát
Naposledy upraveno: so., 6. červen 2020 16:29
Pro psaní komentářů se přihlaste