ne., 18. duben 2021 18:48

Když budu optimistický, rok 2024 je jako konec výstavby rozhodně reálný, říká Jiří Šlégr

Jiří Šlégr Jiří Šlégr Zdroj: HC Verva Litvínov
Bývalý hráč, trenér, generální ředitel a předseda představenstva. Jiří Šlégr si v litvínovském klubu vyzkoušel hned několik pozic. Ačkoliv v současné době žádnou funkci nezastává, svému klubu zůstal věrný. O rekonstrukci Zimního stadionu Ivana Hlinky totiž usiluje i nadále jako člen městského zastupitelstva. V rozhovoru se rozpovídal o nutnosti rekonstrukce, aktuální finanční situaci, ale také o svých vizích a podmínkách, které musí každý stadion splnit, aby mohl zápasy hokejové extraligy pořádat.

Je známo, že Litvínov dostává na svůj stadion tradičně výjimku. Jak se o ni žádá?

Máme licenční řád, který nastavuje hokejový svaz. V licenčním řádu je napsáno, že stadion musí splňovat určité podmínky. Do dnešního dne bylo jednou z podmínek 3,5 tisíce sedících diváků, přičemž kapacita jako taková musela být pět tisíc. My jsme to nesplňovali, takže jsme museli každý rok žádat o výjimku. Zároveň jsme pracovali na tom, abychom mohli udělat nějakou přístavbu, protože i kdybychom chtěli do stávajícího zimáku dát místo sektoru na stání sedačky, tak bychom sice splnili počet sedících diváků, ale nesplnili bychom pětitisícovou kapacitu. Proto jsme museli přistoupit k rekonstrukci. To znamená, že se musí sundat celá střecha a jedna tribuna, místo které se vystaví úplně nová, díky čemuž počet sedaček dodržíme.

Před sezónou tedy probíhá inspekce stadionu, kdy jsou podmínky z licenčního řádu kontrolovány?

Ano, probíhá každý rok a v každém klubu. Přijede ředitel extraligy a kontroluje, jestli jednotlivé stadiony plní licenční řád, do kterého se každým rokem něco přidává. V minulosti se jednalo například o zakomponování videorozhodčích. Když to tak vezmu, řád se snaží kopírovat NHL, nebo spíše IIHF (Mezinárodní federaci ledního hokeje, pozn. red.). Od roku 2022 se budou dělat pružná plexiskla, které všechny zimáky momentálně nemají. Kluby budou muset přistoupit k jejich výměně, aby ledová plocha byla pro hráče bezpečnější. Vše se právě řeší kontrolou. Můžeme to klidně nazvat takovou inspekcí.

Kdy inspekce probíhá?

Většinou v srpnu. Hokejový svaz má celý měsíc na to, aby prošel jednotlivé kluby a zjistil, zda jsou nějaké problémy. Pak před zahájením extraligy, což většinou bývá v rozmezí 10. - 15. září, zasedá výkonný výbor, který by se měl vyjádřit, zda všechny kluby splnily licenční řád. Pokud ano, tak jim udělí licenci a jdou hrát extraligu. Pokud ne, tak má výkonný výbor právo, aby je ze soutěže vyřadil.  

O rekonstrukci stadionu jste usiloval již v době, kdy jste byl generálním ředitelem klubu. Vidíte během uplynulého roku, kdy již v této funkci nejste, nějaký výrazný pokrok?

Já se přiznám, že o rekonstrukci usiluji už asi deset let. Myslím si, že Litvínov jakožto tradiční extraligový klub, by si určitě zasloužil důstojnější stánek. Musím říct, že se nám vše podařilo dostat do fáze, kdy jednání probíhají a budou probíhat i nadále. Město nedávno vypsalo výběrové řízení na projektovou dokumentaci, o kterou se v těchto dnech soutěží. Jakmile budeme mít dokumentaci hotovu, tak bychom mohli začít s realizací. Myslím, že by to mohlo být do konce tohoto roku. Minimálně bychom mohli začít s přípravami venkovních prací, které se týkají například infrastruktury a podobně. Takže posun vidím určitě velký, i přestože všechno dlouho trvá. Šlo se cestou města, což bývá vždy složitější. Uvidíme, jak soutěž dopadne. Často totiž takové věci ztroskotávají na odvolacích řízení. Ale jsem v tomhle smyslu optimista a věřím, že rekonstrukce nakonec dobře dopadne.

V současné době se tedy rozhoduje o tom, kdo zakázku na zpracování projektové dokumentace získá, je tomu tak?

Ano, máme hotovou studii, kterou ale potřebujeme dokončit do projektové dokumentace ke stavebnímu řízení. Momentálně tedy záleží na tom, kdo projekt nejlépe namaluje.

Je už výběrové řízení uzavřené? Kolik se přihlásilo uchazečů?

Já jsem se toho neúčastnil. V komisi jsem měl být, ale měl jsem bohužel i jiné povinnosti, a musel za mě jít náhradník. Tudíž úplně nevím, jak to nakonec dopadlo. Ale myslím si, že během příštího týdne bych měl veškeré informace vědět. Ale ve finále je asi jedno, kolik se přihlásilo, nebo nepřihlásilo lidí. Důležité je, aby někdo zvítězil, nikdo se neodvolal a mohlo se začít realizovat, protože čas běží.

Podle aktuálních plánů by se o vítězi mělo rozhodnout do konce května. Výběrové řízení se tedy blíží ke konci.

Ano. Myslím, že to takhle vyjde.

Jak to vypadá s finanční situací? Je už vyřešené, kdo bude rekonstrukci stadionu sponzorovat?

Naplánované to je. Stejně tak jako u nás, tak i ve Zlíně, v Jihlavě a v Kladně. Všichni ale čekají, kdy Národní sportovní agentura vypíše grant. Premiér dal jasně najevo, že je potřeba pomoci zimákům, které nevyhovují licenčním podmínkám, přičemž 50 procent by měla zaplatit Národní sportovní agentura a 50 procent město. Ale jestli to tak dopadne, nebo nedopadne, teprve uvidíme.

Jaké podmínky je třeba dodržet, aby Národní sportovní agentura na přestavbu stadionu poskytla finanční prostředky?

To dnes ještě nikdo neví. Záleží totiž na tom, jak bude grant vypsaný. Jakmile k tomu dojde, budeme znát kritéria. Premiér vše pouze avizoval. Mluvil o tom, že je třeba podpořit extraligové kluby, aby měly pro návštěvníky důstojné stánky a abychom opravdu žili ve 21. století. Takže předpokládám, že zadání bude natolik rozumné, aby se dalo splnit.

Částka, se kterou se počítá, činí 600 milionů...

Když to řeknu lidsky, tak je dnes vše počítané „přes palec“. Pokud ale celkovou částku vezmeme i s daní, tak bychom se k takovým číslům měli přibližně dostat. Je ale možné, že to třeba bude méně, protože soutěž zhotovitelů v současné době stále probíhá.

Myslí město také na zadní vrátka v případě, že se s přestavbou začne a během její realizace nebude dostatek finančních prostředků?

Podle mého názoru budou jasně stanové podmínky soutěže, které nepůjdou překročit. Litvínov je malé město. Tudíž si myslím, že financování rekonstrukce bude muset být určitě v kooperaci s Ústeckým krajem. Určitě si nemyslím, že je město schopno přestavbu zafinancovat úplně samo. Vše bude smluvně ošetřeno. Já osobně bych tedy alespoň věřil, že to tak bude.

Na financování přestavby by se tedy mělo podílet město Litvínov, Ústecký kraj a Národní sportovní agentura. Dále se počítá i s finančními prostředky od Unipetrolu, že ano?

Já za ně nemůžu mluvit. Ale pokud vím, tak se ničemu nebránili. Byli jedni z těch, kteří byli osloveni, když město navštívil premiér. Jeho vize tehdy byla taková, že se na financování bude podílet město, kraj, stát a majitel klubu, což je právě Unipetrol. Takový je plán. Ale jestli to tak ve finále bude, pořád zůstává otázkou. Stav by to byl ovšem ideální.

Jak by se rekonstrukce mohla odrazit na výdajích spojených s náročným provozem stadionu? Přece jen se jedná o energeticky nejnáročnější budovu, kterou město vlastní.

Z mého pohledu by to byla rozhodně obrovská úspora. Stadion se zateplí, udělá se vzduchotechnika. Všechno přispěje k tomu, že město na provozu stadionu výrazně ušetří.

Myslíte, že nový stadion může nějakým způsobem pomoci i mládežnickému hokeji?

Hokeji to pomůže určitě obecně, a to nejen mládežnickému. Budeme mít stadion na několik let dopředu. Součástí výstavby je navíc internát, což je podle mého názoru velmi zásadní. Ačkoliv už za sebou máme velký kus práce a stadion se dal do pořádku, tak pokud srovnáme podmínky, jaké dnes máme, určitě si přestavbou výrazně polepšíme. Vize je taková, že by součástí nové haly měl být internát, který bude spolupracovat s místním gymnáziem. Toho bychom určitě chtěli dosáhnout.

Dotkne se rekonstrukce nějakým způsobem i spodní haly, ve které mládež trénuje?

S tím se nepočítá. Rekonstrukce spodní haly byla učiněna již dříve. Jediné, co zde chybí, jsou takové maličkosti, jako jsou například chodby do kabin. Samotné kabiny mládeže jsou už opravené. Pak samozřejmě ještě ledová plocha, která leží na písku, což bychom mohli dát do betonu. Ale je otázka, jestli je to potřeba. Když se bavíme o mládeži, tak si myslím, že je pro ni ta tréninková hala naprosto ideální.

Ze starého stadionu vznikne multifunkční aréna. Doplní tradiční hokejové zápasy i kulturní vyžití jako například koncerty?

Koncerty určitě ne. Multifunkční aréna je sice v plánu, ale pořád to bude sportovní multifunkční aréna. Na stadionu nemáme tolik únikových východů, takže bychom nemohli dělat koncerty tím způsobem, že by lidé byli na ploše. To by určitě nešlo. Ale mohla by se tu konat různá sportovní klání, nejen hokej.

Na zimním stadionu jste zažil podstatnou část svého života. Několik let jste tu hokej hrál. Nebude Vám ze staré haly něco chybět?

Ráz zimáku by se měl zachovat, takže by měl působit jako „retrozimák“ v novém obalu. Proto bych řekl, že mi asi nic chybět nebude. Snažíme se to dělat takhle, protože když se dělala anketa, jestli by fanoušci chtěli raději nový zimák na zelené louce, nebo opravit stávající, tak byli jednoznačně pro druhou variantu. Ke stadionu mají osobní vztah. Jsme totiž malé město a tradiční rodinný klub.

Začátek rekonstrukce je naplánovaný na prosinec příštího roku. Myslíte, že je to reálné a k přestavbě dojde? Přece jen, plánů už bylo několik…

Určitě si myslím, že teď jsme nejblíže, co jsme kdy vůbec byli. Vše akorát závisí na tom, zda Národní sportovní agentura grant vypíše. Pokud ano a my budeme mít projektovou dokumentaci, tak můžeme teoreticky začít už na konci tohoto roku. A když říkám začít, tak se bavím o tom, že budeme připravovat infrastrukturu. Součástí celé akce je totiž snaha vyřešit problém s parkováním, což si myslím, že je velmi důležité. Parkování kolem zimního stadionu je opravdu katastrofické. Místo letního stadionu se udělá velké parkoviště, které by celé Osadě výrazně ulehčilo. Tím by se podle mého názoru začalo. A pokud budeme optimističtí, tak si myslím, že je rok 2024 jako konec výstavby rozhodně reálný.  

Zobrazeno 1181 krát
Naposledy upraveno: ne., 18. duben 2021 19:06
Pro psaní komentářů se přihlaste