Děj se odehrává za plného provozu, trvá přibližně tři čtvrtě hodiny a účastní se ho nejen herci a řidič trolejbusu, ale pochopitelně také náhodní cestující. Ústředními postavami celé hry jsou revizor, společně s černým pasažérem. „Celý ten děj je postavený na banální zápletce, kdy revizor chytá černého pasažéra. Nic hlubšího vzhledem k prostorám trolejbusu není možné udělat,“ přibližuje děj dramaturgyně divadla Gafa Hana Grigarcziková.
Právě přímý kontakt s diváky je to, o co hercům jde především. „Když už podobné věci děláme, chceme, aby ta hra byla s diváky co nejvíce interaktivní. Jde nám o to, aby se zkrátka zapojovali a aktivně se účastnili celého toho příběhu. My jako herci se pak snažíme celou hru korigovat tak, aby došla do námi zamýšleného závěru,“ vysvětluje herec a scenárista hry Jakub Stránský.
To se hercům také daří. Každý z nich pro větší autentičnost příběhu přistupuje do trolejbusu postupně na jednotlivých zastávkách. U Východního nádraží pak nastoupí nakonec i revizor, kterého ztvárňuje Kamila Srubková. Ta budí dojem klasické revizorky, která okřikuje neukázněné cestující a kontroluje jejich jízdní doklady. „Někteří z cestujících samozřejmě o probíhajícím divadle vědí a baví se tak reakcemi ostatních cestujících, kteří třeba právě přistoupili. I ti však časem zjistí, že se jedná o hru, a hrají ji společně s námi,“ říká Grigarcziková.
Nakonec dojde také na revizorčino setkání s černým pasažérem, Jakubem Stránským. Ten jakoby prohledává své kapsy ve snaze najít lístek a přitom vede vtipný rozhovor s revizorkou a zbylými dvěma herečkami. „Naposledy se do hry zapojil také jeden muž, který si údajně odseděl dvanáct let, a snažil se přemluvit Jakuba Stránského, aby požadovanou pokutu nezaplatil,“ líčila zážitky z trolejbusu Grigarcziková. To však nebyl jediný okamžik, kdy se lidé, kteří nevěděli, že se jedná o představení, do hry zapojili. „Zajímavé bylo, když se děje nechtěně zúčastnili i lidé mimo trolejbus. Černý pasažér totiž na závěr vyběhne z vozu a naoko se honí s „revizorem“ na náměstí. Pochopitelně na to koukají i kolemjdoucí. Nikoho z nás ale nenapadlo, že by mohli zareagovat na revizorčino: „Chyťte ho!“. A tak jsme i toto drobné nedorozumění museli nakonec vysvětlovat,“ říká Grigarcziková.
Divadla v trolejbusu se mohli diváci zúčastnit už dvakrát. Jestli patříte mezi ty, které podobný typ představení zajímá, a přesto vás tato událost minula, nemusíte litovat. Herci totiž v trolejbusu rozhodně nehráli naposledy.