po., 10. květen 2021 14:24

KFCONSOLE: PROKLATĚ DOBRÉ HRANÍ

KFConsole KFConsole Zdroj: https://twitter.com/kfcgaming?lang=cs
Když se zmíní řetězec KFC, málokomu se vybaví něco jiného než smažené kuře, rychle stydnoucí hranolky a zbytečně dlouhá fronta, protože se někdo začal rozhodovat o svém obědu až těsně před pultem. Zato herního magnáta by za touto zkratkou asi nikdo nečekal. Proto je celkem překvapením, že se fastfoodový gigant pouští do ožehavé a silně soutěživé disciplíny: konzolových válek. Je to tak a není to žádný žert, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat. KFC brzy přijde se svojí vlastní herní konzolí s kreativním názvem KFConsole.

O tom, že by KFC rádo proniklo do světa her se svojí vlastní konzolí, neslyšíme poprvé. Už loni v červnu se na sociálních sítích objevila reklamní kampaň na KFConsole, která se mimo jiné chlubila i tím, že dokáže současně sloužit jako miniaturní trouba, schopná udržet smažené kuřecí v perfektní teplotě, takže čím víc hrajete, tím lépe propečené vaše kuře bude. A přestože video oznamující tuto novinku dosáhlo více než 11 milionů shlédnutí, málokdo bral sliby KFC vážně. Mnohem pravděpodobnější možností se tehdy zdálo, že jde o zajímavý marketingový tah, který má v době blížící se nové generace konzolí Playstation 5 a XboX Série X vzbudit pozornost a přilákat nové zákazníky z hráčských komunit. Koneckonců, kdo by byl takový maniak, aby doopravdy skloubil počítač a troubu?

JAKO PÁRKY U VĚTRÁČKU… ALE LEPŠÍ

KFC se ukázalo být tím zmíněným maniakem a tak se dalo do práce, aby svým slibům dostálo. Je očekávatelné, že společnost zaměřená téměř výhradně na přípravu rychlého občerstvení nebude zaměstnávat příliš mnoho technologických expertů a inženýrů, takže KFC navázalo spolupráci se společnostmi, které mají s výrobou výkonného hardwaru mnohem větší zkušenosti.
Jmenovitě se na KFConsole podíleli Cooler Master, ASUS a Seagate. Výsledkem má být konzole, která nejen že bude předčit nastupující generaci od Sony a Microsoftu, ale také se vyrovná špičkovým počítačům. Ostatně nazývat KFConsole konzolí je svému názvu navzdory celkem nepřesné, protože jde spíš o předem sestavený herní počítač ve tvaru typického fastfoodového kyblíku.
A co tedy konkrétního KFConsole nabízí? Exkluzivky bychom zatím hledali jen těžko a stejně tak nevíme, kdy bude vypuštěna do provozu a kolik si máme našetřit. Zato už známe předem slíbené parametry. Konzole (nebo chcete-li počítač) poběží na základové platformě Intel Nuc 9 Extreme Compute Element s procesorem i-9 a 32 GB RAM. Úložiště budou tvořit dva SSD disky modelu BarraCuda od Seagate, přičemž každý z nich pojme 1 TB dat.
Dále se KFConsole chlubí až 240 fps, podporou 4K monitorů a televizí, kompatibilitou s VR, schopností generovat individuální světelné paprsky a v neposlední řadě svým hlavním tahákem: unikátním chladícím systémem. Tento systém ústí do přihrádky v nitru konzole, která má sloužit k právě tolik diskutovanému ohřívání jídla. Pokud se tedy i po všech těchto informacích stále jedná o vtip, pak musím před KFC smeknout. Takové nadšení pro fór jsem už dlouho neviděl.

SNAD TO NESKONČÍ VŠECHNO V TROUBĚ

Zbývá tedy asi jen poslední a pro budoucnost konzole nejdůležitější otázka: Bude se dobře prodávat? Těžko říct, protože i když neznáme přesné datum uvedení na trh, KFConsole má silnou konkurenci v nové generaci Playstationu a Xboxu. Sony a Microsoft dominují konzolový trh už roky s občasným příspěvkem Nintenda, které ale přece jen cílí na jinou demografickou skupinu. Konkurence je tuhá, tím spíš pro prakticky absolutního nováčka. Dá se také předpokládat, že cena konzole bude podstatně vyšší než u Xboxu nebo Playstatinou 5, vzhledem ke slibovanému výkonu. Největší šanci tedy bude pravděpodobně mít mezi hráči na PC, ale i zde se bude muset potýkat s komunitou hráčů, kteří si své počítače raději staví sami, ať už s troubou nebo bez ní.
KFC ale všem těmto námitkám navzdory svému produktu věří. Podle mluvčího KFC Marka Cheeverse si je společnost vědoma konkurenčního boje, do kterého se pouští. Zároveň ale také má důvěru, že slíbený špičkový výkon a šíře kompatibilního příslušenství si své zákazníky najde. Prostor na ohřívání jídla má pak být jen třešničkou na dortu. Cheevers si dovolil i drobnou poznámku, že pokud se Sony nebo Microsoft někdy budou chtít pustit do podobného podniku, KFC se s nimi o technologii schopnou udržet kuře v optimální teplotě rádo podělí.

DEJ PUSU COLONELOVI

Tento podnik ale není prvním pokusem fastfoodového obra proniknout do světa videoher. Na podzim roku 2019 se KFC spojilo s grafickým studiem Psyop a společně vypustili do světa reklamní hru tematicky silně svázanou s řetězcem restaurací. Žánrově se však KFC a Psyop pustili do poněkud nečekaných vod. Nesáhli po oddechové hře na manažera ani kuchařském simulátoru; hra s všeříkajícím názvem I love you, Colonel Sanders je dating sim.
Žánr interaktivních románů, obzvlášť těch s romantickým podtextem, je velmi populární v Japonsku, odkud si vývojáři vypůjčili specifický styl manga, jímž přilepšili svého korporátního maskota. Výsledek je samozřejmě pouhým reklamním tahákem, o čemž ostatně svědčí i fakt, že příběh trvající zhruba hodinu vyšel na PC a Mac zcela zdarma. To však nic nemění na tom, že jde o hru skutečnou a hratelnou. Pokud jste tedy někdy bolestivě zatoužili po bělostném kníru zakladatele KFC Colonela Sanderse, je to pro vás hra jako dělaná.
Vedle reklamního taháku má ale I love you, Colonel Sanders ještě jednu funkci. Slouží totiž i jako parodie na žánr, jehož součástí je. Pokud to není jasné už z anime verze amerického restauratéra, hra se rozhodně nebere vážně a je plná narážek na různá klišé a zastaralé stereotypy, které otravují svět anime a dating simů. Zábavná je ovšem implikace, že někdo v KFC nejspíš podobných her nahrál dost na to, aby věděl, jaké problémy žánr sužují, aby je mohl uplatnit ve své vlastní hře.
Když už nic jiného, I love you, Colonel Sanders by měla sloužit jako připomínka, že když přijde na reklamní kousky, KFC umí být pěkně šílené. Není proto důvod se domnívat, že KFConsole je pouze hloupým fórem vypracovaným do nejvyšších detailů. Mnohem pravděpodobnější je, že už zanedlouho někomu bude na stole ohřívat počítač kuře, zatímco hráč sedící před ním bude skrze obrazovku svádět anime Colonela Sanderse.

Zobrazeno 116 krát
Naposledy upraveno: po., 10. květen 2021 22:41
Pro psaní komentářů se přihlaste