Vytisknout tuto stránku
st., 5. květen 2021 13:28

KOMENTÁŘ: Nedohrání amatérských fotbalových soutěží je prohrou pro svaz, kluby i hráče

Ilustrační foto. Ilustrační foto. Zdroj: FK Pardubice
Letošní sezóna pro amatérské fotbalisty definitivně končí. To, o čem se v posledních týdnech ve fotbalovém prostředí spekulovalo se stalo skutečností, Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky rozhodl o ukončení všech neprofesionálních soutěží. Celá situace však není prohrou jen pro hráče téměř tří a půl tisíc amatérských oddílů, ale i pro svaz samotný. Ten totiž ani s třistatisícovou členskou základnou a pádnými argumenty v zádech nedokázal pohnout vládním kolosem.

Když tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula v polovině loňského října oznamoval zhruba dvoutýdenní pozastavení amatérských fotbalových soutěží, málokdo tušil, že sotva spuštěná sezóna 2020/2021 zůstane v klubových kronikách navždy bez vítěze. Naděje na dohrání poloviny utkání jednotlivých soutěží tak, aby bylo možno postupovat a sestupovat, přitom ještě před měsícem žila. Zatímco část dětí se vracela do škol a začaly se objevovat první plány na rozvolňování, na fotbal jako by se zapomenulo.

Zástupci všech sportovních odvětví včetně FAČR přitom v květnu představili iniciativu Restart amatérského sportu, kterou podpořil i předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Ta představovala silné argumenty a průzkumy ukazující, že venkovní sportování je z epidemiologického hlediska rizikové jen minimálně. Jenže zatímco epidemiologické ukazatele klesaly, návrat na fotbalové trávníky se během minulých týdnů nekonal.

Fotbalové asociaci tak nezbylo než dva měsíce před 30. červnem, tedy oficiálním termínem zakončení sezóny, ročník uzavřít. Přesto, že hloučky lidí si již ve venkovních prostorech užívají první sluneční paprsky, fotbalisté totiž stále nemohou naplno trénovat a odehrání v praxi byť jen jednotek zápasů přestalo být realistickým. Stále neexistující plán sportovního semaforu se navíc stal pomyslným posledním hřebíčkem do rakve letošního ročníku.

Konec sezóny však nepostihne jen pralesní soutěže, ale i kluby působící v třetí a čtvrté nejvyšší soutěži s rozpočty dosahujících nižších jednotek miliónů. Obzvláště pro ty pak může být nedohrání soutěže či případný nepostup o stupínek výše, související se zájmy sponzorů, doslova likvidační.

Ve skutečnosti tak z celé situace nevychází jako vítěz nikdo. Prohru s velkým P si musí připsat FAČR, které se nepodařilo vyvinout dostatečný tlak na vládu. Poloprofesionální kluby budou bojovat o holé přežití, zároveň stejně jako menší oddíly musí počítat s dalším odlivem mladých fotbalistů. Konec ročníku navíc nebude znamenat ani snížení epidemiologických rizik, jen organizované soutěže vystřídají souboje na neoplocených hřištích. Milovníci fotbalu si totiž cestu ke kulatému nesmyslu vždy najdou.

Zobrazeno 173 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 17:23
Tobiáš Czekaj

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste