st., 3. červen 2020 18:14

Krize nabídla nové možnosti. Kulturu lze sledovat online, platforma je otevřena všem umělcům

Platforma Kultura doma nabízí mnoho kulturních představení online. Platforma Kultura doma nabízí mnoho kulturních představení online. Zdroj: www.kulturadoma.cz
Česká republika – Dopady koronavirové krize se dotkly drtivé většiny institucí, které musely téměř ze dne za den zavřít své provozovny. Přerušit svou činnost musela divadla, kina i další prostory pro pořádání koncertů a dalších uměleckých představení. Platforma Kultura doma primárně vznikla jako on-line prostor pro realizaci kulturního života během krize. Kromě toho pomáhá dobré věci. „Část z vybraných prostředků náleží charitativním organizacím, které se zabývají bojem proti koronaviru,“ říká Tereza Bolfová za platformu Kultura doma. Příznivci kultury si tak mohou zcela zdarma nebo za symbolický příspěvek užít nejrůznější události z bezpečí svého domova.

Umění, stejně jako spousta dalších sfér, muselo omezit či zcela zastavit své působení. Reálnou možností, jak dále rozvíjet kulturní projekty a chod uměleckých institucí, se stalo virtuální prostředí. V poledne 12. dubna odstartovala platforma Kultura doma, která od té doby divákům nabízí nabitý program kulturních událostí. „Hlavním záměrem tohoto neziskového projektu je sjednotit různorodá kulturní představení a umělecké počiny do jednoho katalogu, kde si bude divák moci prohlédnout databázi současné umělecké produkce a následně ji zhlédnout v živém přenosu,“ vyjádřila se pro web novinky.cz Sára Herrmannová, iniciátorka platformy.

Platforma svým divákům nabízí širokou škálu uměleckých vystoupení. V jejím úvodu si na své mohli přijít fanoušci elektronické hudby. Jako první byla odvysílána živá hudební vystoupení DJů Magnetic Void a Wana. S platformou spolupracuje například také Jihočeské divadlo či Pragovka Gallery. Kromě hudebních počinů si tak diváci mohou užít divadelní či taneční představení nebo výtvarné workshopy. Součástí jsou i přednášky a další vzdělávací programy. Cílovou skupinou jsou všichni kulturní nadšenci různých odvětví, Kultura doma proto do svého programu řadí jak alternativní, tak mainstreamové události. Každý si tak jistě vybere to své.

Mezi hlavní partnery patří Český červený kříž, na jehož konto platforma přispívá část z vybraných prostředků. Události většinou probíhají zdarma nebo za dobrovolný příspěvek, placená vystoupení se pohybují v cenovém rozpětí od 60 do 120 korun. Umělci se do Kultury doma přihlašují skrze formulář na oficiálním webu platformy a sami si určují výši vstupenek na jejich vystoupení. „Platforma funguje otevřeně, bez kurátorského zásahu a tak svůj umělecký obsah může nahrát kdokoliv,“ dodává Bolfová. Více informací o platformě a konkrétních událostech i umělcích lze najít na stránkách www.kulturadoma.cz.

Zobrazeno 658 krát
Naposledy upraveno: st., 3. červen 2020 21:38
Pro psaní komentářů se přihlaste