1) Cíl práce
Při studiu na katedře žurnalistiky jsem si musel vybrat, jako každý student, jednu tematickou specializaci a dvě technické specializace. V mém případě to byla tematická specializace ekonomická a z technických to byly specializace psaná a rozhlasová. V prvním ročníku Žurnalistiky jsem si zvolil předmět Základy ekonomie, a tím jsem si zvolil ekonomickou specializaci. Na tento předmět ve třetím ročníku navazoval předmět Žurnalistická specializace – ekonomická. V povinné psané specializaci jsem si zvolil si dvojici navazujících předmětů Praktikum psané žurnalistiky a poté Workshop psané žurnalistiky. Při tvorbě tohoto projektu jsem si zvolil ekonomickou a psanou specializaci.
Cílem tohoto samostatného projektu proto bude zúročit znalosti získané při výuce a na jejich základě ukázat, že cestování do zahraničí může být i v dnešní době levná záležitost.
Z komunistické éry mají často starší generace zafixováno, že jet na dovolenou, znamená dlouho šetřit, zavařit do sklenic co nejvíce jídla, abychom na místě moc neplatili. A protože i ubytování je moc drahé, tak se spí ve stanech či chatkách, v krajním případě v autě, jen aby to celé moc nestálo. Když se po roce 1989 otevřely hranice, všichni lidé chtěli začít cestovat. Už pro ně nebylo zajímavé jezdit do Jugoslávie nebo na Slovensko, kde byli už několikrát. Chtěli se vydat tzv. na západ, ten však v mnoha případech nebyl v jejich cenové kategorii. Jet na dovolenou například Francie stálo desetitisíce, což byla enormní suma. Autem to už bylo daleko, a když se sečetly letenky, ubytování někde v hotelu, jídlo, vstupy do jednotlivých památek, tak to rozhodně nebyla dovolená pro každého.
I dnes je pro něho dovolená spíše stresem než odpočinkem. Mnohým chybí odvaha odpoutat se od tradičních zájezdů nabízených cestovními kancelářemi nebo agenturami, protože jsou zvyklí na komfort a luxus, který jím tento typ cestování poskytuje. Takže i když levné letenky jsou dostupné pro všechny, tento způsob cestování vyžaduje jistou dávku samostatnosti a uskrovnění se. A ne všichni jsou ochotni slevit ze standardu, který nabízí komerční lety. Pro ty asi řešení neexistuje, a budou muset stále cestovat za vyšší cenu.
Ti, kterým nevadí, že na vzhled letušek v nízkonákladových společnostech není kladen takový důraz, a že při cestování si místo velkého kufru, sbalí jen příruční zavazadlo, mají možnost cestovat levně. Doba se změnila a dnešní svět nabízí lidem spoustu způsobů, jak cestovat, neutrácet a přitom se o nic neošidit. Stanovuji si tedy za cíl popsat všechny dostupné způsoby, jak se dá dnes vycestovat levně, a přitom nemusíte mít v batohu spoustu instantních jídel a nemusíte spát ve stanu.
2) Zdůvodnění volby tématu
Jelikož zpracovávám projekt vztahující se k ekonomické specializaci, snažil sem se najít aktuální a čtenářsky atraktivní téma, které zajímá širokou veřejnost.
Protože nejsem vystudovaný ekonom, chtěl jsem se vyhnout odborným tématům, která by se specializovala přímo na ekonomické mechanismy, například pohyby na burze apod. Proto jsem si vybral spotřební téma, které zajímá širokou veřejnost. Nejen rodiny s dětmi, ale i studenti nebo senioři chtějí cestovat. A peníze vždy hrají roli. Přestože se ekonomická situace od roku 2008 zlepšuje, stále se lidé snaží najít způsoby jak ušetřit. Dovolená je v mnoho případech to první, co se ruší, když rodina či jednotlivec nemá peníze. Já se ve své práci pokusím ukázat, že cestování už dnes není jen pro ty nejbohatší, ale že na zajímavou dovolenou můžete jet i za pár tisíc korun.
Toto téma je atraktivní především pro studenty. Ti se totiž snaží už při studiu procestovat celý svět. Jednou z variant je například i projekt Erasmus. Další variantou byly pracovní pobyty – sbírání ovoce v Anglii, Itálii apod. Ve většině případu však při tomto typu cestování dochází k tomu, že si jazyk neprocvičíte, protože je na místě více Čechů a Slováků, než cizinců a navíc vám na cestování nezbývá čas, protože musíte pracovat.
Jako další způsob levného cestování se v poslední době rozmohly eurovíkendy. Pokud znáte jakýkoliv slevový portál typu slevomat.cz nebo fajnslevy.cz, určitě znáte dovolené typu: Za 7000 pro dvě osoby výlet do Paříže. Tyto výlety mohou zdánlivě vypadat jako výhodné, ale zahrnují spoustu negativ. Sice můžete tvrdit, že jste byli v Paříži, ale domnívám se, že přitom to způsobu cestování uvidíte z města jen malý kousek a nemůžete si zvolit svůj vlastní program. A nepoznáte tak kulturu navštíveného města. Může se vám stát, že dva dny strávíte v autobuse, ve kterém pravděpodobně budete i spát, rychle přijedete na místo, vylezete na Eiffelovu věž, doslova „skočíte“ na hodinu do Louveru a jedete zpátky do České republiky. Sice taky můžete říct, že jste byli ve městě zamilovaných, ale kromě toho, že tento způsob cestování nijak příjemný, nebude z výše popsaných důvodů ani moc romantický.
Varianta, kterou popisuji, je nízkonákladové cestování na vlastní pěst. Tento způsob je výhodný v tom, že jste pány svého času neboli, že si můžete určitě svůj denní program. Samozřejmě je tento způsob výhodný i finančně a v neposlední řadě způsoby ubytování, které v článku popisuji, umožňují poznat nové lidi a životní styl v dané destinaci. Když se totiž díky couchsurfingu ubytujete u někoho na gauči, doslova se na chvíli stanete členem jeho domácnosti.
Můj vztah k tomuto tématu je blízký, protože často vyhledávám způsoby, jak levně cestovat. Například v lednu roku 2014 mi ve tři ráno zazvonil telefon, a tam se ozvalo: „V květnu s námi jedeš do Barcelony a na Ibizu, máme letenky za 250Kč.“ Přestože to zní neuvěřitelně, opravdu jsem na tuto dovolenou jel. Ubytování mne stálo asi 2000 Kč, jelikož jsme si v Barceloně i na Ibize pronajali přes airbnb.cz pokoj, takže celkové náklady na mou dovolenou byly asi 2500Kč. Zbytek peněz, které jsem utratil, byly za jídlo, dárky, cestování apod.
Tato práce by měla být jakýmsi návodem, jak jet na dovolenou a neutrácet peníze za věci jako jsou letištní poplatky nebo předražené hotely.
3) Zdroje a stav problematiky
Cestování se celoročně věnuje mnoho médií, jak tištěných, televizních, rozhlasových tak i online. Cestování je mediálně zajímavé jak pro zpravodajství, tak i pro publicistiku. Dostává se na hlavní stránky novin, ale objevuje se i v přílohách a magazínech tištěných periodik. Články, které se věnují cestování, můžeme najít zejména v časopisech pro ženy či volnočasových magazínech. Často je toto téma propojeno s tématy životního stylu, gastronomie nebo sport. Čestnost článků se zvyšuje s blížící se zimní či letní sezónou. Celý mediální obraz dovolených byl postaven na sezónách horka a zimy. V létě jezdí lidé k moři a za památkami a v zimě zase jezdí do hor kvůli zimním sportům. Dnes se také dostávají do popředí dovolené mimo sezónu tedy na jaře a na podzim.
Problematice cestování se věnuje mnoho bakalářských a diplomových prací. Vždy jsou však úzce tematicky zaměřené. Popisují například problematiku cestování mladých lidí (Řepa, 2014), nebo couchsurfing (Konvalinka, 2010). Existuje také mnoho prací zaměřených na cestování seniorů, handicapovaných, některé práce jsou úzce vyhraněny například na sluchově postižené apod.
Kromě těchto odborných prací existuje také celá řada článků a reportáží, které se cestování věnují nebo je propagují. Toto téma je zajímavé např. pro rozhlasové stanice. Český rozhlas Radiožurnál vyslal v létě roku 2014 několik svých reportérů do různých států Evropy, a ti v denních vstupech informovali posluchače o krásách daných zemí. Přestože to byl velmi zajímavý projekt, informoval globálně o cestování, ubytování a kultuře, nebral však v potaz finanční stránku věci.
Nejblíže mému tématu byl počin serveru lidovky.cz, který před dvěma lety, v roce 2013, vytvořil několikadílný cyklus článků pojednávajících o způsobech levné letecké přepravy. Tento cyklus je tak asi nejblíže mé práci, nicméně já se věnuji i jiným způsobům levné dopravy a navíc i ubytování.
Tento samostatný projekt v zásadě na žádný výzkum nenavazuje. Vznikl jako návod, jak se dá cestovat. Jelikož je levné cestování v poslední době velmi oblíbené, dá se najít několik zpravodajských článků na toto téma. Existuje také velké množství reklamních článků a statí, které informují o nejnovějších slevách, možnostech jak ušetřit apod.
Zajímavostí v tomto tématu je internetová stránka www.travelhacking.cz. Travel hacking s podtitulem cestování jako umění, se věnuje především tomu, jak naučit lidi hledat si levné letenky a ubytování samostatně. Za 450 Kč se během 3,5 hodiny dozvíte veškeré informace, o tom, jak se dá levně cestovat. A pokud se bojíte, že něco zapomenete, tak nemusíte, celou prezentaci a veškeré informace vám po skončení prezentace lektor pošle na email.
4) Ideový plán
Tento projekt se skládá z pěti článků. Rozšířená zpráva, rozhovor, fejeton, anketa a story.
V hlavním článku, který se jmenuje „Cestovat po světě se dá i za pár korun. Stačí jen umět hledat.“, který má podobu rozšířené zprávy, se budu věnovat levnému cestování a ubytování v zahraničí. Především se věnuji tématu letecké dopravy, low-cost letenek, na jakých portálech je najdeme, jaké mají výhody a nevýhody, případně jaká rizika jsou s tím spojená. Věnuji se také tématu pozemní dopravy, tedy levným jízdenkám na vlakům a autobusům do zahraničí. V neposlední řádě se věnuji i způsobům levného ubytování a couchsurfing.
Druhý žánr, který bude v této práci použit, je rozhovor. Ten povedu s lovcem levných letenek Jakubem V. On našel způsob, jak létat po Evropě za zlomek normální ceny. V rozhovoru s názvem: Lovec levných letenek: „Procestoval jsem téměř celou Evropu. Na letenkách jsem ušetřil statisíce.“, radí, jak se dají za cestování a ubytování ušetřit i statisíce korun. Jakub si nepřál, aby bylo uvedeno jeho celé jméno, jelikož se často mluví o tom, zda je travel hacking legální. S Jakubem V. se osobně znám, jelikož je ale teď momentálně v Gruzii, rozhovor byl veden přes skype.
Dalším žánrem je fejeton. Ten zábavou formou pojednává o rozdílu mezi dovolenou s rodiči a cestování nevlastní pěst, a tedy levně. Inspirací mi byla moje první samostatná dovolená c Barceloně, na které jsem byl minulý rok. Ve fejetonu tedy uvádím skutečné zážitky a zábavné historky ze svých vlastních cest.
Čtvrtým žánrem, který je v tomto samostatném projektu použit, je story. Ta pojednává o osudech Václava Hájka studenta učitelství pro střední školy, kterého vyhodili ze školy, a on odjel pracovat do zahraničí. Když jej ale přestala bavit monotónní život, který se skládal z neustálé práce a občasných večírků na Manchesterském předměstí, rozhodl se, že by si své peníze měl začít více užívat a třeba i cestovat. A tak půl roku intenzivně pracuje, aby si pak dalšího půlroku mohl užívat peníze, které vydělal. Na nikoho se neváže a vlastně sám neví, jestli se vrátí pracovat do Anglie nebo pojede někam jinam.
Na závěr bude v této práci anketa, ve které budou respondenti odpovídat na tuto otázku: „Jaké jsou jejich tipy a triky na levné cestování.“ Výzkumným vzorkem je sedm lidí, kteří byli náhodně vybrání.
5) Postup práce
5.1. Přípravná fáze
V přípravné fázi tohoto projektu jsem začal tím, že jsem kontaktoval studenta Jakuba V., který mne inspiroval k napsání projektu na toto téma. Jakub mi rozhovor okamžitě potvrdil, byl však v té době již mimo republiku a to na Erasmu v Gruzii. Z tohoto důvodu byl rozhovor veden přes skype. Jelikož jsem s Jakubem již cestoval, nemusel jsem se na rozhovor dlouze připravovat, byl totiž veden v přátelské nikoli profesní rovině.
Až v momentě, kdy jsem měl rozhovor s ním nahraný, jsem se pustil do rešerše materiálů k napsání nejrozsáhlejší článku – rozšířené zprávy. Jelikož je levné cestování jako životní styl relativně nové téma, hledal jsem především na internetu. Musel jsem projít velkou řadu PR článků a blogů, které popisují mechanismy, které mohou použít při hledání levných letenek, jízdenek či ubytování.
Jelikož má práce obsahuje i anketu, připravil jsem si několik anketních otázek. Anketní otázky jsem položil jak lidem, kteří často cestují, tak také těm, kteří kvůli pracovním či školním povinnostem nemají na cestování příliš času. Také jsem se snažil, aby byli respondenti rozmanití, a to jak pohlaví, tak věku a profese.
Ve své práci jsem chtěl uvést i příklad někoho, kdo z cestování udělal svůj životní styl. Od svého kamaráda jsem dostal tip na Václava Hájka, který už několik let část roku intenzivně pracuje a druhou část roku jede do jihovýchodní Asie, poznává exotické země, užívá si peníze a učí se spoustu nových věcí. Jelikož do České republiky jezdí jen párkrát do roka, musel jsem rozhovor vést pomocí sociálních sítí a emailu. Vyměnili jsme si několik emailových zpráv, ve kterých jsme se dohodli, o čem rozhovor, ze kterého jsem pak story psal, bude. A také datum, kdy se sejdeme na Skypu a rozhovor budeme vést. Václava jsem předem neznal, takže zezačátku z mé strany panovala tak trochu nervozita, ale po chvíli už to byl velice uvolněný a informačně nasycený rozhovor.
Při psaní fejetonu jsem pak vycházel hlavně z vlastních zážitků a zkušeností z cest. Mým cílem bylo zábavnou formou popsat rozdíl mezi levným cestováním a rodinnou dovolenou s rodiči.
5.2.Sběr informací
Co se informací týče, byly pro mne nejdůležitější rozhovory s Jakubem V. a s Václavem Hájkem. Především proto, že jsem si doplnil mnoho informací, které jsem pak použil v rozšířené zprávě. Navíc, každý cestuje tak trochu jinak, takže šlo o dva různé pohledy na podobnou věc. Další informace jsem získával z portálů zabývajících se levným cestování, z blogů a z PR článků. Samostatnou kategorií pak byli názory respondentů použitých v anketě.
5.3.Tvorba textů
Jako první článek, jsem psal publicistické interview s Jakubem V. To mělo hned několik důvodů. Zaprvé rozhovor s ním, byl pro tento projekt zásadní inspirací. Zadruhé jsem z něj získal mnoho informací, které jsem pak použil do dalších částí. Zatřetí se s Jakubem znám osobně, a proto byla příprava i průběh tohoto rozhovoru bezproblémová.
Rozhovor přibližuje způsoby levného cestování, ale také Jakubův životní styl. Vzhledem k tomu, že v době rozhovoru byl na zahraničním pobytu v Gruzii, komunikovali jsme spolu přes email a sociální síť Skype. Přestože jsme ze začátku měli problémy s připojením, ukázalo se tento způsob komunikace jako výhodný, jelikož jsem rozhovor rovnou nahrával a pak už jej stačilo jen přepsat. Jelikož rozhovor trval dlouho, některé odpovědi jsem nepoužil, ale informace, které jsem díky nim získal, jsem využil v dalších článcích.
Jak už jsem uvedl výše, story jsem psal o bývalém studentovi Václavu Hájkovi, který se víceméně ze dne na den rozhodl a odjel pracovat do zahraničí. Chtěl však více poznat svět a nebýt vázán na jedno místo a práci, a tak začal střídat časové úseky, kdy pracuje a kdy dlouho cestuje za peníze, které si vydělal. Tip na něj jsem dostal od svého kamaráda. Kvůli Václavovu nabitého programu nebylo snadné se spojit. Nejdříve jsme si vyměnili několik emailů. A v těch jsme se shodli na jedno datum, kdy jsme spolu telefonovali přes sociální síť Skype. Stejně jako při rozhovoru s Jakubem jsem si rozhovor natáčel, a potom si jej přepsal. Jelikož jsem z něj pak měl napsat story, několikrát jsem si jej přečetl, abych věděl, co mohu použít. Pak jsem si přesně nastudoval žánr story, a pustil se do psaní.
Informačně nejobsáhlejší je rozšířená zpráva. Ta podrobně popisuje jednotlivé způsoby levného cestování a ubytování. Také upozorňuje na výhody a nevýhody levného cestování. Kromě informací z rozhovorů s výše uvedenými respondenty jsem také využil informace z portálů a blogů, které se zabývají cestováním. Chtěl jsem vytvořit článek, který by pojednával komplexně o levném cestování jako o životním stylu. Ten by měl být inspirací pro další dychtivé cestovatele. Mou snahou bylo maximálně využít všechny informace, které jsem získal z interview s respondenty a z ankety a zajímavě je zpracovat pro budoucího čtenáře.
K přípravě fejetonu jsem využil informace z mého vlastního života. Snažil jsem se poutavě a vtipně popsat některé zajímavé až kuriózní zážitky z mého cestování. Tento fejeton také slouží, jako srovnání doby kdy jsem cestoval s rodiči, a tedy s neomezeným finančním kapitálem. A cestování s přáteli, a tedy s pár drobnými v kapse.
Závěrečným článkem projektu je anketa. Anketní otázky jsem položila rozmanité skupině lidí. Jsou mezi nimi jak aktivní cestovatelé, tak lidé, kteří by rádi cestovali, ale nemají na to čas a prostředky. Snažil jsem se, aby skupina respondentů byla rozmanitá. Jsou tedy mezi nimi muži a ženy, různého věku, kteří pracují v různých profesních odvětvích. Při tvorbě ankety, jsem pokládal respondentům více otázek, ale pro výslednou anketu, jsem nakonec použil pouze jednu, která téma vystihovala nejlépe.
6) Sebehodnocení
6.1.Výběr tématu
Téma projektu jsem si zvolil proto, že je mi velmi blízké. Rád cestuji, a jelikož jsem stále studentem, je pro mne důležitá i finanční stránka věci. Zpětně jsem rád, že jsem si zvolil toto téma, protože při tvorbě projektu jsem získal spoustu nových informací, které prakticky využiji při svých cestách. Práce na projektu probíhala bez větších komplikací, jelikož jsem při sbírání informací komunikoval s lidmi, kteří mi otevřeli nové obzory. A tak jsem spojil příjemné s užitečným. Jak už jsem zmínil výše, téma samostatného projektu jsem si zvolil také proto, abych informoval více lidí o tom, že o cestování dnes už nerozhodují jen peníze, ale především kreativita. Jediné co považuji za nevýhodné je to, že situace na trhu levného cestování se stále mění, a tak se může stát, že tato práce za nějaký čas již nebudu aktuální.
6.2.Získávání informací a tvorba textů
Při tvorbě samostatného projektu jsem neměl zásadní obavy, že by se mi nepodařilo sehnat dostatek informací. Vybral jsem si totiž téma, o kterém jsem už dost věděl a zároveň jsem do něj zvolil takové respondenty, kteří rozhodně měli co říct a přinášeli zajímavé informace. Další informace jsem získal rešerší z internetu. Také jsem hledal konkurenční práce, které by se tímto tématem zabývaly, ale žádná neměla takto konkrétní vymezení (viz výše).
Myslím si, že je náročné zhodnotit vlastní práci. Nicméně se o to pokusím. Co se týče realizace jednotlivých textů, jsem poměrně spokojen. Ale i přesto věřím, že by se články daly napsat ještě lépe. Při své práci jsem se zaměřoval nejen na to, aby téma bylo informačně naplněné a zajímavé, ale také aby jednotlivé články splňovaly žánrové požadavky.
Hodnotit svou vlastní práci není jednoduché i proto, že je pro mne těžké být objektivní. Vím kolik času a práce jsem projektu věnoval, a tak doufám, že má práce obsahuje vše, co by měla. Ale i tak vím, že člověk by se měl neustále zlepšovat a věřím, že bude ještě nějakou dobu trvat, než můj psaný projekt bude perfektní.
6.3. Splnění cíle
Cílem tohoto samostatného projektu bylo spojit poznatky získané díky studiu ekonomické a psané specializace. Na základě těchto zjištění jsem chtěl čtenářům přiblížit způsoby levného cestování a ubytování v zahraničí. Hlavním cílem bylo, vytvořit pro čtenáře zajímavý návod, který by je oslovil natolik, že by se jím nechali inspirovat při svých cestách za hranice.
Texty, které jsem v rámci samostatného projektu vytvořil, jsou žánrově odlišné. Cílovou skupinou je primárně široká veřejnost. Toto téma není nijak limitováno odbornými kompetencemi čtenáře. Myslím si, že se mi podařilo poutavým způsobem seznámit recipienty s možnostmi levného cestování.
Myslím si, že téma by mohlo být zajímavě zpracováno i mou druhou specializací a to rozhlasovou. Formou reportáže, rozhovorů nebo také zajímavé ankety. Místo fejetonu by v rozhlasové podobě mohla být použita krátká rozhlasová hra, která by vtipnou formou prezentovala některé mé zážitky z cest.
7) literatura, zdroje + „konkurenční“ projekty
JÍLEK, Viktor. Lexikologie a stylistika nejen pro žurnalisty: studijní text pro distanční studium. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2005. 125 s. ISBN 80-244-1246-2.
JÍLEK, Viktor. Žurnalistické texty jako výsledek působení jazykových a mimojazykových vlivů. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2009, 120 s. ISBN 978-80-244-2218-3.
ŘEPA, Petr. Cestování mladých do zahraničí [online]. 2014 [cit. 2015-04-26]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta. Vedoucí práce Andrea Holešinská. Dostupné z: <http://theses.cz/id/yy4bo1/>.
KONVALINKA, Michal. Couchsurfing - nová forma cestování [online]. 2009 [cit. 2015-04-26]. Bakalářská práce. Vysoká škola ekonomická v Praze. Vedoucí práce Liběna Jarolímková. Dostupné z: <http://theses.cz/id/edcmhb/>.
NEVYHOŠTĚNÝ, Martin. Procestovat svět za pár korun? Seznam webů s nejlevnějšími letenkami. Lidovky.cz, [online]. [cit. 03-18-2015]. Dostupné z: http://byznys.lidovky.cz/procestovat-svet-za-par-korun-seznam-webu-s-nejlevnejsimi-letenkami-1ix-/doprava.aspx?c=A130331_214544_ln-doprava_mev
Cestuj levně: Před cestou [online]. Cestujlevne.com ©2012-2015 [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: http://cestujlevne.com/pred-cestou/
Akční letenky: Levné letenky [online]. [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: http://www.akcniletenky.com/levne-letenky.htm
Letuška [online]. Asiana Global Travel Service ©1993 - 2015 [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: www.letuska.com
Pelikán: Akční balíčky [online]. Pelikan.cz © 2015 [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: https://www.pelikan.cz/cz/deals/list
Skyscanner [online]. Skyscanner © 2002-2015 [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: http://www.skyscanner.cz/doprava/lety/prg/?oym=null&iym=null
Airbnb [online] [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: https://www.airbnb.cz/
STUDENT AGENCY: Nejlevnější letenky [online]. © 2015 [cit. 03-19-2015]. Dostupné z: http://www.studentagency.cz/letenky/index.html
Rozšířená zpráva: Cestovat po světě se dá i za pár korun. Stačí jen umět hledat.
Pod pojmem dovolená si většina z nás představí poměrně drahou položku v rodinném rozpočtu, na kterou musí delší dobu šetřit. Cestovat se dá ale i levně. A to přitom nemusí být vaší cílovou destinací Máchovo jezero, kemp v Chorvatsku nebo hostel v Nízkých Tatrách. Stačí je umět hledat.
Praha – Sardinie 110 korun, Vratislav – Oslo 540 korun, Frankfurt – Sao Paulo 7800 korun. Ne, to není science – fiction, ale skutečná nabídka letenek od nízkonákladových leteckých společností. Cestování letadlem už dávno není výsadou jen pro ty movitější. Po nástupu nízkonákladových aerolinek, které mezi sebou vedou tvrdý konkurenční boj o každého zákazníka, spadly ceny letenek strmě dolů. Cestovat prakticky kamkoliv po Evropě, tak dnes můžete i za cenu vlakové jízdenky z Olomouce do Prahy (řádově do 300 korun). Samozřejmě, že takovouto nabídku nenajdete ve výlohách cestovních kanceláří. Jedná se většinou o akční nabídky nebo chyby leteckých společností, o kterých se dozví jen úzkých okruh lidí. Tito tzv. lovci levných letenek nebo také travel hackeři, své „úlovky“ pravidelně publikují na specializovaných internetových portálech, zaměřených právě na levnou dopravu do zahraničí. Hledání letenek není časově náročné. To potvrzuje i jeden z lovců levných letenek Jakub V.:„Záleží kam, kdy, kolik přestupů let vyžaduje, jak dlouhý je výlet, kolik lidí chce jet. Relativně pozabere od 10 minut do několika hodin času.“ K levným letenkám se tak může dostat opravdu každý. Důležité je jen tyto weby čas od času navštěvovat a řídit se radami zkušených lovců.
Internetové portály poskytují levné letenky i užitečné rady
Jedním nejznámějších portálů, kde lovci levných letenek zveřejňují své úlovky, je cestujlevne.com. Kromě tipů na nejlevnější letenky po Evropě i mimo ni, poskytuje tento server i tipy na akční autobusové a vlakové jízdenky, ubytování nebo zájezdy. Výhodou tohoto portálu je, že u většiny těchto nabídek vám prozradí rizika, výhody a nevýhody konkrétní nabídky a poradí vám, na co se před cestou připravit. Dalšími podobnými weby, jsou například akcniletenky.com nebo letenkomat.com. Tyto weby však pouze poskytují rady a tipy ohledně levného cestování a nenesou tedy žádnou zodpovědnost za případné komplikace.
Jinou kategorií jsou tzv. rezervační portály, kde najdete širokou nabídku letenek a zájezdů od několika desítek leteckých společností, takže si můžete ze široké nabídky vybrat právě to, co v danou chvíli potřebujete - a za výhodnou cenu. Typickým zástupcem těchto portálům je letuska.com. Server kromě vyhledávání letenek nabízí rychlou rezervaci a hlavně garanci doletu do cílové destinace. Pokud se tedy jeden z vašich letů zpozdí a vy nestihnete navazující spoj, letuska.com vám nabídne náhradní. I v případě komplikací, byste se tak měli na cílové místo dostat do 24 hodin. Pokud ne, společnost vám vrátí peníze za všechny zaplacené letenky a poskytne bezplatné ubytování. Letuška prodává letenky od několika desítek nízkonákladových leteckých společností jako je Wizz Air, Easy Jet, Smart Wings nebo AirOne. Kromě samotného prodeje, poskytuje například i informace o podmínkách leteckých společností pro přepravu zavazadel.
Dalším zástupcem této skupiny portálů je Pelikan.cz. Ten nabízí mnoho akčních letů z Mnichova, Vídně nebo Budapešti. Navíc tento server nabízí i akční balíčky letenky + ubytování za výhodné ceny.
Najít levné letenky si ale můžete úplně sami, stačí se poohlédnout na jednom ze serverů určený právě pro vyhledávání levných letenek. Velmi užitečný je třeba skyscanner.cz. Jeho výhodou je to, že je v češtině a nabídne vám i měsíční přehled cen letů do vámi zvolené destinace. Můžete tak letět v ty dny v měsíci, kdy bude přeprava opravdu nejlevnější.
Dalším podobným webem se skypicker.com, který má velmi jednoduché vyhledávání a navíc si můžete svůj let vybrat na přehledné mapě světa, kde se vám rovnou zobrazí i ceny letů do všech destinací. Tento server je však v angličtině stejně jako další oblíbené Whichairline.com nebo Kayak.com.
Zbrklost se nevyplácí. Lepší je si počkat.
Jako všechny lákavé nabídky i levné letenky mají své „ale“. Tím prvním je fakt, že akce nebo chyby v systému aerolinek platí jen omezenou dobu. Třeba taková letenka do New Yorku za tisíc pět set korun, kterou před časem nabízel server cestujlevne.com, zněla opravdu skvěle. Akce na tyto letenky ale platí pouze tři dny v měsíci, takže musíte mít velké štěstí, aby se datum vaší plánované a v práci nahlášené dovolené s touto nabídkou shodovalo. „Asi největší nevýhodou u shánění levných letenek je to, že si nelze říct datum a destinaci, kam chcete cestovat. Takhle to prostě nefunguje. Buď si lze říct destinaci s tím, že se prostě najde nejlevnější termín, nebo termín a najde se nejlevnější destinace“ uvádí dále Jakub.
Dalším rizikem je, že dovolená v destinacích, kam vás lákají na akční cenu letenek, nemusí být nakonec zrovna dvakrát příjemná a dokonce se může stát i vaší noční můrou. Takovým příkladem může být chybový tarif španělské společnosti Iberia. Díky této chybě, můžete letět z Berlína do Nigérijského Lagosu jen za 4 125 korun. Vypadá to jako úžasná exotická dovolená za skvělou cenu. Nezkušený nováček už vytahuje z kapsy kreditní kartu a chystá se letenky koupit. Ale pozor! Před cestou do Nigérie se doporučuje nechat se naočkovat minimálně proti deseti nakažlivým nemocem, z nichž největší hrůzu budí malárie, žlutá zimnice a břišní tyfus. Ministerstvo zahraničí České republiky navíc nedoporučuje v těchto dnech cestovat do Nigérie vůbec, kvůli nestabilní situaci v zemi a většímu riziku teroristických útoků ze strany radikální skupiny Boko Haram. Tato cesta je tak nebezpečná i pro zkušeného cestovatele a pro nováčka se klidně může stát i tou poslední. Základ je tedy dobře se informovat o destinaci, kam chceme letět a nekupovat letenky zbrkle, jen protože jsou levné.
Další háček ohledně akčních letů je v tom, že většina z nich neodlétá z Česka. Jsou sice některé linky, které odlétají z Prahy, ale většina akční nabídek se týká letů, které startují z jiných zemích střední Evropy. Jde hlavně o Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko. V takovém případě je dobré najít si co nejlevnější dopravu také na výchozí letiště. Může se totiž stát, že právě cena za dopravu na letiště několikanásobně přesáhne cenu samotné letenky.
U levných letenek existuje také vyšší riziko zrušení letů. Tady platí rovnice, že čím je levnější letenka, tím je větší i riziko, že let zruší. To se týká hlavně případů, kdy za levnými letenkami stojí chyby v systému aerolinek. Pokud se taková chyba vyjde najevo, pak uznání či stornování letenek většinou závisí na individuálním přístupu každé společnosti. Pokud však letecká společnost letenky zruší, většinou se tak děje několik hodin od zveřejnění. Nemůže je tedy zrušit dodatečně, třeba po měsíci. Nemusíte se tedy bát, že by vaše dovolená skončila až na letišti, s kufrem ruce.
Je třeba také počítat s tím, že pokud cestuje nízkonákladovým letem, máte zjednodušeně řečeno v ceně pouze přepravu z místa na místo. Platíte tedy vždy pouze za samotný let. Za veškeré služby navíc jako je odbavení zavadla, vystavení palubního lístku na letišti, občerstvení v letadle nebo přednostní nástup do letadla se draze platí. Může se tak stát, že pokud některou s těchto služeb využijete, překročí jejich cena i cenu samotné letenky. Tento druh přepravy, tak vyžaduje od cestovatele, jistou dávku samostatnosti. Zvláštní kapitolou jsou pak zavazadla. Většina nízkonákladových letů po Evropě počítá pouze s jedním příručním zavazadlem a to o maximálních rozměrech 50x45x20 centimetrů. Zda zavazadlo odpovídá rozměrům, se kontroluje těsně před nástupem do letadla. Pokud nevyhovuje rozměrům, opět si připlatíte a může to být až několik desítek euro. Vyplatí se tak zavazadlo si před cestou pořádně přeměřit. Jinak se vám může stát, že se přímo před letištní branou budete muset rozhodnout mezi násilným odstraněním koleček vašeho kufru nebo zaplacením poplatku, který může i několikanásobně přesáhnout cenu vaší letenky.
V případě předem plánovaného letu se nabízí otázka, jestli kupovat letenky třeba s půlročním předstihem nebo až na poslední chvíli. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Například ceny u Ryanair nebo Wizzair klesají na minimum zhruba měsíc před odletem. Naopak EasyJet má nejnižší ceny pokud koupíte letenku s půlročním předstihem. Obecně ale platí, čím dříve tím lépe.
Mezi hlavní zásady lovců letenek tedy patří:
1) Nejednat unáhleně, jakmile vidíme výhodnou nabídku
2) Zjistit si co nejvíce informací o cílové destinaci
3) Neomezovat se pouze na česká letiště, ale poohlédnout se i po dalších letištích ve střední Evropě
4) Přečíst si podmínky leteckých společností ohledně letištních poplatků a přepravy zavazadel
Ušetřit můžete i na autobusu nebo vlaku
Pokud cestování letadlem zrovna neholdujete, nevadí. I autobusem či vlakem se můžete vyrazit na dovolenou po Evropě, za velmi rozumnou cenu. Opět stačí jen pořádně hledat. Na portálech lovců letenek se totiž neobjevují jen levné letecké spoje, ale čas od času i velmi výhodné mezistátní jízdenky na vlak nebo autobus. Například portál cestujlevne.cz aktuálně nabízí zpáteční autobusové jízdenky se společností Simple express z Prahy do litevského Vilniusu za 766 korun. Pravidelně zde také nabízejí autobusové jízdenky po Polsku už od 7 Kč!
Nechce-li na těchto serverech hledat, stačí prostě navštívit stránky jednoho ze zavedených autobusových přepravců. Levné jízdenky nabízí například společnost Student Agency. Cestování s touto společností po Evropě mnohdy vyjde ještě levněji než akční letenka. Navíc tyto autobus poskytují i celkem dobrý komfort. Velmi dobré ceny má i server onlinebus.cz. S touto společností se dostanete třeba do Londýna za 950 korun.
Pozadu s nabídkou levných jízdenek nezůstávají ani vlakové společnosti. Pokud chcete ušetřit, musíte se vyhnout se cestování o víkendech a svátcích jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, tzv. „ve špičce“. Rezervovat jízdenky je vždy nutné na stránkách příslušného dopravce. Přehledný je například web německých železnic www.bahn.de, kde najdete jak německé vnitrostátní, tak i mezinárodní jízdenky. Výbornou kvalitu poskytují i dráhy v Itálii (www.trenitalia.com), zemích Beneluxu (www.thalys.com) nebo ve Španělsku (www.renfe.com). Stejně jako u letenek, i tady je dobré nabídku jízdenek napřed pořádně prozkoumat. Můžete tak přijít na zajímavé výhody. Například s německými dráhami má dítě do 14 let v doprovodu dospělého jízdenku zdarma. Výhody pro děti a skupiny mají na rozdíl od Českých Drah i další vlakoví přepravci v Evropě. Nevýhodou vlaku je, že cesta vybude trvat déle, než letadlem. Na druhou stranu může být i o dost levnější. Třeba z Prahy do německé metropole Berlína se dostanete už za pouhých 725 korun. Pokud byste se rozhodli letět letadlem, s největší pravděpodobností vás to vyjde nejméně třikrát tolik.
Z přespávání na gauči se stal styl života
Ušetřit můžete nejen na přepravě, ale i na ubytování. Stačí se vzdát luxusního hotelu s plnou penzí. V následujících řádcích vám představíme dva netradiční způsoby ubytování v zahraničí, které vás vyjdou opravdu levně.
Velmi zajímavý způsob levného ubytování v zahraničí nabízí systém airbnb. Jedná se o komunitní trh s ubytováními po celém světě. Lidé, kteří mají volné ubytování, zde inzerují volné pokoje nebo byty. Vybrat si můžete s tisíců nabídek. Systém funguje na principu sociální sítě, kde se setkávají potencionální hostitelé s těmi, kteří hledají alternativu, k mnohdy předraženým hotelům. „Airbnb.com je velice inteligentní a jednoduchý koncept, který se mi moc líbí, a myslím, že je mnohem lepší než hotel“ říká o Airbnb cestovatel Václav Hájek.
Stejně jako na každé jiné sociální síti, i tady se musí jak potencionální hostitelé, tak zájemci o ubytování, nejprve registrovat. Po registraci získáte vlastní profil, který je vizitkou pro vašeho budoucího hostitele. V těchto profilech jsou také uložena doporučení minulých hostů a hostitelů. Předem tak víte, do čeho jdete.
Další výhodou je bezesporu cena pár set korun, sežene na několik dní samostatný pokoj nebo celý byt. Ubytování navíc bývá většinou hned v centru města, tak že za památkami a dalšími zajímavými místy se nemusíte trmácet daleko.
V neposlední řadě je tento způsob ubytování v zahraničí výhodný v tom, že lépe poznáte kultury a zvyky obyvatel v dané zemi a můžete získat i nové přátele.
Další možností netradičního ubytovaní je takzvaný coutchsurfing. Opět se jedná o typ sociální sítě, ale na rozdíl od airbnb vám hostitelé většinou neposkytnou luxus vlastního pokoje nebo bytu. Přes coutchsurfing můžete spát na gauči, rozkládací pohovce nebo jen ve spacáku na zemi. Ubytování je ale zadarmo. Očekává se od vás pouze přátelské chování a případně malý dárek hostiteli. A samozřejmě také to, že u sebe ubytujete jiného coutchsurfera, když přijede navštívit vaše město. „Je to skvělý způsob, jak cestovat buď individuálně, nebo s další osobou. Není moc vhodný pro skupiny. Kulturní výměna je ale velice zajímavá.“ dodává Václav Hájek. Komunita těchto lidí je také rozšířená po celém světě, takže máte k dispozici tisíce nabídek na ubytování. Stejně jako u airbnb, má každý hostitel svůj profil, na kterém si můžete přečíst recenze ostatních cestovatelů, abyste měli jistotu, že se vám nic nestane.
Cestovat po světě jen s pár drobnými v kapse tedy jde. Jen je třeba pořádně hledat, mít trpělivost a zříct se zbytečného luxusu. Kromě toho, že ušetříte, vám levné cestování otevře nové obzory, naučí vás samostatnosti a dá vám možnost poznat mnoho nových zajímavých lidí.
Publicistické Interview: Lovec levných letenek: „Procestoval jsem téměř celou Evropu. Na letenkách jsem ušetřil statisíce.“
Jakub V. je studentem ruské filologie na Masarykově Univerzitě v Brně. Jeho oblíbenou zálibou je cestování a našel způsob, jak cestovat za minimální cenu. Tímto způsobem procestoval téměř celou Evropu a podíval se například i do Dubaje. V rozhovoru poradí, jak cestovat a přitom ušetřit.
Jak jsi začal s hledáním levných letenek?
Levné letenky jsou tady pořád. Jde jen o to umět je najít. Každopádně největší dík patří mé kamarádce a jejímu příteli, kteří přišli na určitý způsob jak nakupovat letenky, aniž bych musel vyvíjet nějaké velké úsilí při jejich hledání. Podělili se o to se mnou asi před 3 lety.
Jak funguje tento způsob hledání levných letenek?
Je to systémová chyba na webových stránkách určité španělské společnosti ve francouzské jazykové mutaci, která umožňuje platit mnohem méně za jednotlivé letenky. Takže to znamená, že se necháte z jedné francouzské stránky přesměrovat na druhou, a potom se zobrazují ceny o 30 - 35€ nižší, než je originální cena letenky přímo na stránkách dopravce. Pokud je cena v záporném čísle, znamená to, že za 1 - 9 pasažérů se platí celková částka 1€. Tato stránka místo klienta navštíví stránky leteckého dopravce a zakoupí letenku, kterou klientovi pošle zpátky.
Má to nějaký háček?
Je potřeba rozumět aspoň základní věci francouzsky - jméno, příjmení, adresa, datum narození, dále číslo karty… Největší háček je v tom, že letecké společnosti si na tyto chyby v systémech teď dávají větší pozor. Proto už je těžší je najít.
Jaké má nízkonákladové cestování výhody a nevýhody?
Každý samozřejmě spatřuje výhody a nevýhody v něčem jiném, pro mě osobně jsou výhody v tom, že jsem se naučil cestovat nalehko, pouze s příručním zavazadlem, protože odbavené zavazadlo není v ceně letenky nikdy zahrnuto. Procestoval jsem celou Evropu, na některých místech jsem byl i dvakrát, na některých i desetkrát. Když dostanu chuť na nějakou specialitu z evropské kuchyně, prostě si do dané země na otočku zaletím. Není problém si na víkend zaletět třeba do Milána nebo Florencie a dát si pravou italskou pizzu. A samozřejmě jsem ušetřil obrovské množství peněz. Nevýhodu může někdo spatřovat v tom, že je potřeba naplánovat celý výlet. To znamená, že když chce člověk cestovat někam dál, musí si sám najít navazující spoje, dopravu na letiště a podobně. Další nevýhodou může být to, že levné letenky se hledají v noci. Asi největší nevýhodou je ale to, že si nelze říct datum a destinaci, kam chcete cestovat. Takhle to prostě nefunguje. Buď si lze říct destinaci s tím, že se prostě najde nejlevnější termín, nebo termín a najde se nejlevnější destinace.
Nejedná se o formu podvodu, nemůže to být trestné?
Já nikoho nepodvádím. Není mou vinou, že určité stránky se zobrazují chybně. Já jen využívám jejich hlouposti.
Kolik času zabere levné letenky najít?
Záleží kam, kdy, kolik přestupů let vyžaduje, jak dlouhý je výlet, kolik lidí chce jet. Relativně od 10 minut do několika hodin.
Kolik už jsi na letenkách ušetřil?
Statisíce.
Stalo se ti někdy, že ti na letišti řekli, že nikam nepoletíš?
Ne, nikdy. Proč? Pokud si něco koupím a letecký dopravce mi pošle okamžitě potvrzenou letenku (i když na letence je cena jiná, než jsem zaplatil), není třeba vůbec takovou záležitost řešit.
Jedná se o lety last minute nebo hledáš letenky na dlouhou dobu dopředu?
Několikrát jsem kupoval letenky i pár dní dopředu, několikrát i víc než s půlročním předstihem. Většinou se jedná o náhodu, co zrovna najdu.
Nabízí levné letenky i velké společnosti nebo jen nízkonákladové?
Nelowcostové společnosti, nebo jak bychom je mohli nazvat, mají zcela jiný systém, ve kterém se až tak moc nevyznám, nicméně občas pustí do světa chybný tarif, kdy letenka mezi Prahou a Tokiem stoji 2500 korun. Můj způsob platí jen pro nízkonákladové společnosti.
Platí to jen pro vybrané destinace nebo se dostaneš všude?
Platí to jen pro destinace, do kterých se dostanu za 30-35€. Teoreticky by se dala složit cesta kolem světa z krátkých letů.
Se kterými společnostmi nejčastěji létáš?
Ryanair, EasyJet, Wizzair
Nebojíš se létat po pádu airbusu nad Alpami?
Vzhledem k tomu, že je stejná pravděpodobnost, že půjdu po ulici a spadne na mě letadlo, nebo mě sežere žralok při plavání, moc se nebojím. Mám větší strach z přecházení ulice.
Kam všude ses podíval?
Všude v Evropě. Téměř. Nebyl jsem jen v pár zemích. Cestoval jsem i mimo Evropu. Letěl jsem například do Dubaje. A vzhledem k tomu, že momentálně žiji v Gruzii, tak občas si dopomůžu levnou letenkou k tomu, abych navštívil svou vlastní zemi.
Cestuješ sám nebo s někým?
Jak říkám, z mého momentálního místa pobytu cestuji do Česka sám. Jinak ale vždy s někým. Je mnohem větší zábava podělit se o zážitky s kamarády nebo rodinou.
Máš nějaký trik nebo oblíbený způsob jak najít levné ubytování?
Existuje hromada různých bookingů kde lze najít levné ubytování. Airbnb.com je velice inteligentní a jednoduchý koncept, který se mi moc líbí, a myslím, že je mnohem lepší než hotel. No a v poslední době jsem začal s couchsurfingem. Je to skvělý způsob, jak cestovat buď individuálně, nebo s další osobou. Není moc vhodný pro skupiny. Kulturní výměna je ale velice zajímavá.
Jaký je rozdíl mezi tvou dovolenou a dovolenou bez slevy?
Já platím 20%.
Kolikrát za rok si takovou dovolenou uděláš?
Někdy i dvacetkrát za rok.
Je nějaké město nebo země, kam se rád vracíš?
Gruzie, je to místo kde momentálně žiji, jsou zde skvělí lidé, nádherná příroda, výtečné jídlo. Pak také Malta, jen pár skal uprostřed Středozemního moře, které mají unikátní přírodu, nádherné památky, krásné moře a počasí, a taky sem směřoval můj úplně první výlet. Barcelona - Gaudího město, kde na vás architektura a umění dělá dojem na každém kroku, kde klima je neskutečně příjemné i v polovině ledna a kde lidé jsou úplně odevšad a i když mě tam okradli, tak je to tam prostě skvělé. Nebo večer v Lisabonu na terase budovy na kopci, s kachličkami „azulejos“ na stěnách, sklenkou portského vína, západem slunce nad Atlantským oceánem při poslechu hudby „Fado“, to by měl zažít každý.
Kam se teď aktuálně chystáš?
Momentálně je můj itinerář prázdný, protože cestuji po Kavkaze, a to především stopem a různými jinými alternativními způsoby, takže Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán, Turecko, možná i Írán.
Story: Z cestování jsem udělal svůj životní styl
„Když mě před třemi lety vyhodili ze školy, přemýšlel jsem co dál. V Česku už jsem zůstat, nechtěl a tak jsem si sbalil kufry a odjel pracovat do Anglie.“ Začíná svůj příběh šestadvacetiletý Václav Hájek ze Svitav. Původně studoval učitelství pro střední školy, konkrétně zeměpis a tělocvik. Školu však nedokončil. „Když jsem přijel do Manchesteru, našel jsem si bydlení a začal jsem pracovat ve skladu s oblečením. Celé dny jsem jen skládal a balil oblečení do krabic. Byla to hrozná práce.“ Vzpomíná dnes už s úsměvem Václav.“Za hodinu práce jsem si vydělal asi 7,30 liber.“ To je v přepočtu asi 250 korun. „Často jsem dělal přesčasy i víkendy. Za první měsíc jsem vydělal tolik peněz, že jsem v pohodě zaplatit za nájem i jídlo a ještě mi dost zbylo.“
Po půl roce už měl Vašek značné úspory, a přemýšlel, co s našetřenými penězi udělá. „Společně se spolubydlícím ze Španělska, jsme chtěli někam vycestovat. Hledali jsme zemi, kde by bylo něco zajímavého k vidění a zároveň nás to moc nestálo“. Nakonec se rozhodli pro Thajsko. Původně chtěli jet jen na čtrnáct dní. Nakonec strávili cestováním po Thajsku tři měsíce. „ Nejdražší položkou při této cestě byla letenka, ta mě stála asi osmnáct tisíc korun. Když jsem ale poprvé přiletěl do Thajska, přišlo mi všechno neuvěřitelně levné. Napadlo mě, že takhle nějak si musí připadat Němec nebo Angličan, když jede na dovolenou do Čech“líčí své první dojmy z Thajska Vašek. Za měsíční pronájem bungalovu na pláži zaplatil v přepočtu asi osm tisíc korun. Velký oběd v restauraci ho přišel asi na 40 korun. Samozřejmě i v Thajsku jsou velká turistická letoviska kde jedna noc v hotelu, stojí několik stovek dolarů za noc. Pokud se ale rozhodnete bydlet mimo tyto masovou turistikou hojně vyhledávaná místa, stačí vám v průměru 30 až 40 tisíc thajských bathů na měsíc. To je v přepočtu 20 až 30 tisíc korun. „Několik týdnů jsme se jen váleli na pláži, potápěli jsme se a ochutnávali místní speciality. Když nás to přestalo bavit, přesunuli jsme se na jiné místo. Takhle jsme za ty tři měsíce stihli procestovat půlku Thajska“.
Když jim došly peníze, vrátili se zpátky do Anglie. „Nebál jsem se, že budu mít problém znovu sehnat práci, až se vrátím. Už jsem totiž věděl, kde a jak hledat“. Tato cesta radikálně změnila Václavův styl života. Pracuje teď zhruba jen šest nebo sedm měsíců v roce. Zbytek roku tráví v Jižní Asii. „ Byl jsem už v Malajsii, na Filipínách nebo v Indii. Ale Thajsko je pro mě srdcová záležitost. A pak také ostrov Bali, tam jsou lidé také moc milí.“ Párkrát za rok, letí Václav také navštívit rodinu do Česka. Kočovný styl života mu vyhovuje a usadit se prý zatím nechystá.“Vždycky když přiletím do Česka a setkám s přáteli z vysoké školy nebo gymnázia, trochu mě zamrzí, když se rozpovídají o dětech, domech a nových autech, že já nic z toho nemám. Bydlím v podnájmu a cestuji jen s batohem na zádech. Pak si ale vzpomenu kolik je za takovým způsobem života stresu a probdělých nocí. Starostí o děti a o to jestli mě nevyhodí z práce a z čeho pak zaplatím hypotéku. Já se o nic z toho starat nemusím. Mám čistou hlavu“ směje se Václav. „Nevylučuji, že se jednou usadím a budu žít jako většina lidí, ale teď jsi, chci ještě nějaký čas užívat života“.
Fejeton: Moje první samostatná dovolená
Místo luxusního hotelu, ubytování přes aribnb. Místo letenek první třídou, cestování s nízko nákladovou společností. Pokud student jako já cestuje sám, je to prostě úplně jiné, než dovolená s rodiči. Rozdíl začíná už při přípravě na cestu. Když jsme se chystali na dovolenou, moje starostlivá matka většinou celé rodině suplovala funkci upomínkového bloku: „Nezapomeň krém na opalování. Sbalil sis kartáček na zuby? Nakrmil jsi před cestou želvu?“ Jako puberťáka, mě její připomínky hodně často přiváděly k bodu varu. Když jsem ale vyjel na svou první samostatnou zahraniční cestu, zjistil jsem, jak citelně mi tento chodící upomínkový blok chybí. Při příjezdu do cílové destinace jsem zjistil, že ten kartáček na zuby opravdu nemám a vzpomněl jsem si na ubohou želvu, kterou jsem samozřejmě zapomněl nakrmit a kterou zřejmě čeká krušný týden. Nedalo se však nic dělat, kartáček jsem koupil na místě v nejbližší drogérii a želva dostala po mém návratu resuscitaci. Další rozčarování přišlo na letišti. Zatímco při dovolené s rodiči, nás bludištěm letištních hal vždy sebevědomě provedl můj otec, já hned na začátku svého prvního výletu na vlastní pěst zmateně pobíhal po budově letiště a hledal ten správný terminál. Další prekérní situace nastala, když se vcházelo do letadla. Cestoval jsem totiž s nízkonákladovou společností a ty většinou povolují jen jedno příruční zavazadlo. To jsem samozřejmě věděl. Co mě ale zaskočilo, byla skutečnost, jak pečlivě zaměstnanci aerolinek jednotlivá zavazadla přeměřují. Kufr o tři centimetry přesahující normu, mě bude stát 50 euro navíc. To mi s úsměvem sdělila letuška. Obdařil jsem ji takovým pohledem, že se ihned smát přestala a dal jsem se do zmenšování svého, už tak narvaného kufru. Nakonec, jsem musel obětovat kolečka, abych zachránil zbytek kufru a své úspory na cestu.
Samotná cesta byl také zážitkem. Z letů s rodiči jsem byl zvyklý na občerstvení zdarma na palubě, při jehož servírování se krásná letuška nakloní přesně tak, abyste měli ničím nerušený výhled na její půvaby. Půvaby letušek z nízkonákladových leteckých společností, nechce vidět nikdo. Navíc jídlo sice nabízejí, ale je tak drahé že za tu cenu se rozumný student v Olomouci uživí týden.
Na ubytování přes airbnb jsem měl štěstí. Bydlel jsem v hezkém bytě přímo v centru Barcelony, takže to bylo ke všem památkám relativně blízko. O nějaké úklidové službě, anglické snídani či donášce na pokoj, jsem si ale mohl nechat jenom zdát. Prostě co si neulovíš sám, to nemáš. Navíc, i když byla majitelka bytu velice milá dáma, mluvila spíš španělsko – anglicky. Ty když to spojíte s faktem, že já mluvím spíš česko – anglicky, byla naše komunikace místy dost obtížná.
A konečně, samotné cestování po památkách a krásách města chtělo také dost odvahy a trpělivosti. Pohybovat se totiž po třímilionové a místy chaotické Barceloně, kde jsou navíc všechny nápisy Španělsky, není lehké.
Ne, moje první samostatná dovolená opravdu nebylo peklo. Byla to obrovská zábava a jeden z nejúžasnějších zážitků v životě. Ten pocit, když sedíte večer na zahrádce uprostřed úplně cizího města a koukáte na rozjásané Španěly, kteří si užívají Fiestu mezi Dalího architektonickými výtvory, je úžasný. Navíc vám nikdo nepřipomíná, že už jste měli třetí pivo a že je na čase zpomalit.
Anketa: Máte nějaké tipy nebo triky na levné cestování? Jakým způsobem levně cestujete?
Pavla Hušková 24 let, trenérka fitness
„Vždy záleží na době, kdy si objednáváte lístky nebo letenky. Většinou platí, že čím dřív, tím líp. Když jsem například jela do Francie na letní kemp, tak jsem si jízdenku objednávala asi tři měsíce předem a měla jsem tak jízdenku o dost levnější, než kdybych si ji koupila pár týdnů před odjezdem. Co můžu doporučit, tak určitě cestovat se Student Agency. Mají opravdu výhodné ceny, a pokud jste student, tak vás to vyjde ještě levněji. Jela jsem s nimi například do Vídně a musím říct, že cena byla bezkonkurenční ve srovnání s ostatními firmami.“
Sabina Turečková 22 let, mateřská dovolená
„Tipy ani triky na levné cestování nemám, poslední dobou jsem toho moc nenacestovala. Ale dostala jsem doporučení na portál cestujlevne.cz, tam prý občas publikují informace o mimořádně levných letenkách, tak to plánuju co nejdřív vyzkoušet.“
Alena Veselá 42 let, učitelka
„Při cestovaní se snažím ušetřit hlavně na výběru dopravního prostředku. Musím říct, že z duše nesnáším cestovaní autobusem a bojím se létat. Pokud si ale mám vybrat, jestli pojedu do Barcelony dvacet hodin nějakou Karosou nebo jestli prožiju dvě hodiny lehké hrůzy v letadle, zvolím si radši letadlo. Hlavně v dnešní době existuje spousta nízkonákladových společností a webových stránek, kde jsou porovnány ceny letenek. Osobně používám vyhledávač Skyscanner a na Facebooku sleduju stránky Honzovy letenky, Cestujte levně a Pelikán. No a samozřejmě základem je nekupovat zájezdy přes cestovní kanceláře, to je vždy nevýhodné.“
Adéla Tichánková 28 let, vedoucí PR a marketing v občanském sdružení
„Co se levného cestovní týče, tak po Čechách využívám slevové karty, kombinace slev a včasné jízdenky. Po světě zas tak často necestuju, ale když už, tak do destinací, které znám. Zrovna teď v létě se chystáme na řecký ostrov Samos, kam často jezdí moji rodiče, tak vím, do čeho jdu a mohla jsem se vykašlat na předražené nabídky cestovek a zajistit si levnější ubytování přes booking.com a letenky na vlastní pěst. Sice s odletem z Vídně, ale to je aspoň příležitost prozkoumat před odletem i Vídeň, kde jsem ještě nebyla delší čas, ale pouze vždy jen projížděla.“
Patrik Král 35 let, voják z povolání
„Když jedu do zahraničí, tak většinou na mašině, takže šetřím jen tím, že si hlídám spotřebu a beru benzín v osvědčených pumpách. Hotely přesněji řečeno hotely pro motorkáře, většinou řeším předem na internetu při plánování programu cesty.“
Jiří Kazda 25 let, IT technik
„Rád používám k cestování Jízdomat.cz. Přijde mi to jako super nápad, cestovat s cizími lidmi autem. Poznáte nové lidi a navíc se za malou sumu dostanete skoro kamkoliv. Občas jezdím i stopem, ale to už tak bezpečné není.“
Anna Poláková 20 let, studentka
„Nemám žádný systém hledání levných letenek. Většinou je to o náhodě, narazím na nějakou lastminute nabídku nebo občas hledám na slevových portálech, jako je slevomat nebo třeba pelikan.cz. Většinou se snažím sama šetřit při cestování autem, domluvím se více lidí a složíme se na benzín anebo jezdím vlaky mimo špičku.“