út., 4. květen 2021 19:46

Lubomír Vaněk: Blíží se volby a pole bude neorané

V 90. letech se „roztrhl pytel“ s politickou karikaturou, dnes se dostává do pozadí. Je politická karikatura na ústupu?

Karikaturisté, kteří se uchytili v žurnalistice, si v podstatě splnili sen, stejně jako Lubomír Vaněk, který se po revoluci začal věnovat politické karikatuře.
„Po roce 1991 jsem se rozhodl, že půjdu na volnou nohu a dnes mám 30 let výročí,“ řekl Vaněk. První karikatury publikoval do Brněnské rovnosti, poté rozeslal své karikatury do Prahy. „Byla doba, kdy jsem seděl doma a musel jsem vymyslet tři vtipy denně,“ karikatury v té době doručoval autobusem, následně když doba pokročila faxem a nakonec emailem. Komunikace od 90. let výrazně pokročila.

Politická karikatura je satirické zobrazení politického dění, důležitá je podle Vaňka aktuálnost. „Sleduji Čt24, Babiš zase něco vymyslí, já dostanu nápad a musím ho zrealizovat, protože druhý den může být ten nápad už starý,“ stále se věnuje politické karikatuře, za svou kariéru namaloval nespočet politiků.
„Byly dny, kdy jsem každý den maloval Klause, Zemana nebo Havla, ale v dnešní době se politická scéna obměňuje, a to je dobře, aspoň si zkusím namalovat neznámou tvář,“ dodal.
Do redakcí posílá karikatury na klíč, tedy dopředu, protože neustále sleduje aktuální dění. „První vymyslím vtip a pak jdu kreslit,“ popsal svou kreativní činnost.

V současné době kvůli světové pandemii covid-19 začal Vaněk publikovat svou tvorbu víc na webové stránky. Všechno se začíná točit kolem online světa, ale Vaněk s přechodem na sociální sítě neměl žádný problém, naopak před 22 lety vycítil příležitost založit webové stránky s jeho tvorbou, a tak se dostat zadarmo do podvědomí lidí.
„Na webu vás sleduje hodně lidí, je to reklama zadarmo,“ vysvětlil Vaněk svůj přechod do online světa.

 

Spolupráce končí a nové začínají

„S Lidovými novinami už nespolupracuji, změnil se majitel. Český deník, tam přijel nějaký imigrant z Německa, vyhodil celou redakci a opět spolupráce skončila. Dosadí se nový šéfredaktor, tomu se třeba zrovna nelíbím, ale to se stává, podobně to bylo s Brněnskou rovností, spolupracoval jsem s nimi 25 let,“ upřesnil postupný vývoj spoluprací během své kariéry.

Krize karikatury

Doba se vyvíjí, tištěné média šetří na nákladech a karikaturisté hledají novou cestu, jak se uplatnil.
„S časopisy je to špatné oproti 90. letům, myslím si, že některé časopisy a noviny skončí do pár let,“ řekl Vaněk, oproti světovým karikaturistům, jsou čeští karikaturisté v pozadí české žurnalistiky. „Nevím, proč vydavatelé v Česku nechtějí karikaturisty, zájem lidí o karikaturu je, v Holandsku vydávají kreslený deník, kde karikaturisté glosují dění,“ dodal Vaněk.

Politická karikatura je na úpadku oproti 90. letům, „Po revoluci se s karikaturou roztrhl pytel, protože kdybych před revolucí nakreslil Husáka, tak bych šel do vězení,“ Vaněk si váží dnešní doby a svobody, díky které může svobodně podnikat a vyjadřovat se k politické scéně skrz své karikatury. „Politik by se neměl vměšovat do médií, média by měla být svobodnější než být pod tlakem politiků,“ vyjádřil svůj názory vlastnictví médií v české republice.

Kritika karikatur

Karikaturista využívá své vlastní výrazové prostředky, cílem autora je napodobit skutečnost. Kritika není vždy nevhodná, „mám rád, když se lidem něco nelíbí, při rozdělení Československa jsem namaloval Mečiara jako čerta, v rozhlase pak řekl, že Češi z něho dělají ďábla, ale to se mi právě líbí,“ za svou kariéru se nemusel omlouvat za svou tvorbu, daňkův humor je podle jeho názoru přiměřený, zlatá střední cesta, on sám nemá rád tvrdý humor, „mým cílem není zesměšnit,“ dodal Vaněk.

„Hraju si s výrazy, jsem vystudovaný portrétista, třeba Kemel si nehraje tolik s výrazy, ale je to špička, dle mého názoru má vynikající vtipy, je to následník Jiránka, má velmi inteligentní humor a dělá svou práci dobře,“ jiní karikaturisté si ne vždy vymýšlejí vtipy, malují podle zadání, ale to není případ Lubomíra Vaňka, ten si vtipný text i následnou kresbu vymýšlí sám, „nechci si nic od nikoho dotovat, taková práce mě nebaví,“ podotkl Vaněk.

Blízká budoucnost a co karikaturistu čeká?

Podle svých slov je Lubomír Vaněk optimista, „blíží se volby, takže pole bude neorané,“ vysvětlil blízkou budoucnost Vaněk, pro začínající karikaturisty je cesta Instagram a vlastní propagace na sociálních sítích, karikatura nezemře, jen si bude muset najít své místo v online světě. Lubomír Vaněk má stále spoustu nápadů a jak řekl, chce malovat až do smrti.

 

Lubomír Vaněk

Narodil se v roce 1961 v Brně. Vystudoval Školu uměleckých řemesel. Dnes žije v Brně. Od roku 1989 se věnuje tvorbě karikatur a kreslenému humoru. Spolupracoval s Lidovými novinami, Českým deníkem a donedávna s Brněnskou rovností. Kromě politické karikatury se věnuje rychlokarikaturám. Vydal tři autorské knihy, mimo jiné je členem Klubu přátel Skotska. Je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší karikaturista na světě.

Zobrazeno 545 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 12:43

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste