st., 3. červen 2020 19:48

Matrace a chladící vesty. I to musí zařídit Český olympijský výbor předtím, než se vydá na cestu za pěti kruhy

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Český olympijský výbor
Už jen čtyři měsíce zbývají do zahájení Letních olympijských her (LOH) v japonském Tokiu. Z Česka má zatím jistou účast 42 sportovců, avšak číslo ještě není konečné. Některé další reprezentanty totiž souboj o místa na olympiádě teprve čeká. Zatímco tedy sportovci trénují, organizační tým pracuje na sto procent, aby se česká výprava během olympiády měla jako v bavlnce.

A že se nejedná o lehký úkol, dokazuje výčet, co vše musí organizátoři zajistit. „Řešíme ubytování, řešíme vybavení prostor v olympijské vesnici a také český dům a vše kolem něj. To je obrovské množství věcí,“ přibližuje vedoucí české výpravy Martin Doktor. Navíc se organizátoři během příprav snaží myslet na japonské podnebí, jelikož japonské letní teploty jsou extrémně vysoké. „Bude vedro, na to se připravujeme intenzivně,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. První krok tak v přípravách směřoval k nákupu chladících vest, které by s bojem proti horku mohly pomoct. „Je nesmysl, že by se sportovci chladili před závodem, ale v průběhu horkého dne to jistě ocení. Máme jedny z nejmodernějších vest,“ chlubí se Doktor.

Vysoké teploty ale nejsou v zařizování jedinou překážkou. Další problém je s ubytováním. Nejen, že ještě zbývá sehnat a zajistit ubytování pro lidi nad rámec, ale navíc se šéfovi celé výpravy nelíbí matrace. „Matrace v olympijské vesnici jsou kvalitní, ale pro všechny stejné. Podle nás není dobré, aby na stejném typu matrace spala pětačtyřicetikilogramová sportovkyně a pak třeba borci, kteří mají přes sto kilo,“ vysvětluje Doktor. Je tedy možné, že česká výprava se na cestu do Tokia vydá nejen se svými chladícími vestami, ale také s vlastními matracemi.

 

Všechno musí být podle plánu

 

Na přípravách se už pracuje přes tři roky, proto se v následujících měsících bude organizační tým zabývat spíše detaily. Příkladem je nástupová kolekce. „Teď už neřešíme materiál, protože ten už dávno máme, ale domlouváme termín jejího představení,“ uvádí Doktor. Podle její návrhářky by se tak mělo stát necelý měsíc před oficiálním zahájením LOH. „Představení se má uskutečnit na nominačním plénu koncem června,“ upřesňuje Zuzana Osako. Nezapomíná se ani na takový detail jako je časový posun. Kvůli tomu organizační tým spolupracuje s odborníky z Přírodovědecké fakulty i Národního ústavu duševního zdraví. Společně se snaží vymyslet co nejlepší a nejrychlejší způsob aklimatizace. „Někdo se srovná za deset dní, někdo za dva týdny a někdo ani za měsíc. Je to poměrně složité,“ dodává Doktor.

Jelikož česká výprava nechce nic podcenit, pravidelně jezdí na inspekce sportovišť a dalších důležitých míst přímo do Tokia. „Příští týden bychom měli letět do Japonska na poslední inspekci. Na některá sportoviště nás pustí, takže tam jedeme zkontrolovat stav a zjistit věci, které jsou ještě potřeba,“ prozrazuje Doktor. A jak se Čechům s Japonci spolupracuje? „Japonci moc nejsou schopni improvizovat, chtějí mít všechno dopředu a přesně na formulářích napsané. To při minulých LOH v Riu byli Brazilci schopni měnit plán i ze dne na den. Myslím si, že Čechům volnost sedí víc, ale vše má své pro i proti,“ tvrdí Doktor.

Zdá se tedy, že i přes malé komplikace jde vše podle plánu. To, že by olympiádu mohl ohrozit nově zjištěný koronavir v Číně si vedoucí výpravy zatím nepřipouští. „Může se změnit situace z hlediska cestování a podobně, ale v tuhle chvíli to máme nastavené tak, že 24. července začínají LOH a my to do té doby vše musíme stihnout,“ uzavírá Doktor.

Zobrazeno 859 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 11:54
Pro psaní komentářů se přihlaste