čt., 2. květen 2019 10:36

Milion sem, milion tam

21. dubna, shodou okolností na Velikonoční neděli, zasáhla Srí Lanku vlna teroristických útoků. Terčem útočníků se staly tři křesťanské kostely a tři luxusní hotely, zdrcující úder tak dostaly Velikonoce i kapitalismus, ikonické symboly západu. O život přišlo přes dvě stě lidí, dalších pět set bylo zraněno. Kromě záchranných složek přispěchaly bryskně na pomoc i kondolence ze spřátelených zemí po celém světě. Prezidenti a premiéři posílali soustrasti a modlitby zleva zprava. A nemohla chybět ani nejmocnější hvězda reality show na světě, Donald J. Trump. POTUS se k události vyjádřil následovně:

„Lid Spojených států posílá upřímnou soustrast obyvatelům Srí Lanky kvůli hrozivým teroristickým útokům na kostely a hotely, při kterých bylo zabito minimálně 138 milionů lidí a těžce zraněno dalších 600. Jsme připraveni pomáhat!“

Bystré oko čtenářovo (nebo jakékoliv oko, které absolvovalo zeměpis na základní škole) si určitě v mžiku všimne, že číslo zavražděných nějak nesedí. Aby mohlo na třiadvacetimilionové Srí Lance vůbec padnout 138 milionů lidí, musela by tam přijet na prázdniny půlka Indie. Samozřejmě můžeme takovou chybu smést ze stolu jako malichernost a prosté piškuntálie autocorrectu na Trumpově iPhonu, ale ze situace lze taky vydedukovat hned několik možných vysvětlení:

A) Donald Trump neví, kolik má Srí Lanka obyvatel (a neví, kde Srí Lanka je)

B) Pro Donalda Trumpa vyjde dvě stě a dvě stě milionů lidí nastejno, po vzoru starého dobrého hesla „smrt jednotlivce je tragédie…“

C) Trumpův Twitter neprochází žádnou kontrolou

D) Donald Trump je imbecil

E) Vše z toho

Ale žerty stranou, Trumpova nezřízenost v twitterovém prostoru je dlouhodobý a velmi zásadní problém, bez ohledu na faktické chyby a dělání pitomce ze sebe i z úřadu prezidenta. Už jen z důvodů národní bezpečnosti - podle posledních informací používá nejmocnější člověk světa na sociální sítě svůj osobní telefon s funkčním fotoaparátem a mikrofonem, který odmítá poskytnout na pravidelné měsíční kontroly, jež mají být u americké hlavy státu zvyklostí. Běžnou praxí u amerických prezidentů je přitom jejich telefony před používáním „vykostit“, tedy připravit o veškeré funkce, které by mohly kompromitovat bezpečnost – to znamená internet, GPS nebo právě ten fotoaparát a mikrofon. Minulý prezident USA Barack Obama si stěžoval, že si na svém smartphonu kvůli bezpečnostním opatřením ani nemůže pustit hudbu. Taková (a vlastně jakákoliv) pravidla, jak jsme se dozvěděli, ale pro Donalda Trumpa neplatí.

Není to zdánlivě věc, na které by stál osud světa. Ale pokud by se někomu do Trumpova telefonu podařilo nabourat, mohlo by takové narušení bezpečnosti v apokalyptickém případě vést k ohrožení skutečných milionů životů, nejen k těm v imaginaci nadutého hlupáka.

Zobrazeno 1228 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. květen 2019 01:22
Pro psaní komentářů se přihlaste