st., 23. červen 2021 12:50

MOBA hry aneb královny gamingy

Hráči Damwon Gaming zvedají nad hlavu Summoner´s Cup Hráči Damwon Gaming zvedají nad hlavu Summoner´s Cup Zdroj: tryhard.cz
Mezi nejsledovanější e-sporty musíme určitě zařadit MOBA hry. Hry jako League of Legends, DOTA2, Smite či Heroes of the Storm se těší veliké oblíbenosti. Jsou extrémně sledované a v poslední letech i velmi dobře finančně garantované. Finálové turnaje se konají v halách pro tisícovky diváků a streamy sledují miliony lidí po celém světě.

MOBA
Co je to vlastně ale MOBA hra? Jedná se o „multiplayer online battle arena“ hry. Sledujeme tedy bojovat dva týmy, kde má každý tým pět hráčů. Každý hráč si před hrou vybere svého šampiona či hrdinu, kterého ovládá. Hrdinové mají každý jiné statistiky (zdraví, útok, obrana, …) a také jedinečné schopnosti, které ho odlišují od ostatních a pomáhají mu při souboji. Většinou vidí hráč z pohledu shora (z ptačí perspektivy), ale jako vždy i tady platí výjimka – hra Smite, kde hráč vidí vše z pohledu třetí osoby. Cílem hry je zničit protihráčovu budovu, která se nachází na druhém konci mapy, na které bojují s protivníky. K tomu používají své šampiony, hrdiny či bohy, kterým kupují předměty. Ty kupují za zlaťáky, jenž získávají ničením neutrálních monster či poskoků.

 

LEAGUE OF LEGENDS
Hra z dílny Riot Games vznikla v roce 2009. Byla vytvořena na motivy původní Doty. Cílem hry je zničit soupeřův Nexus, hráči si volí šampiony. Dnes se hraje na 17 serverech po celém světě. Patří mezi nesledovanější e-sporty, a dokonce finále Mistrovství světa v roce sledovalo 2018 sledovalo přes 200 milionů lidí. Ovlivněno především masivní čínskou fanouškovskou základnou, čínský region dLeague of Legends stále roste a získává stále více a více diváků. Jedná se o velmi oblíbený e-sport i na české scéně. V České republice se hraje československá liga Hitpoint Masters, odkud vždy minimálně vítěz postupuje do Evropské ligy EU Masters. Sezóna v League of Legends se dělí na dva splity – jarní a letní. Důležitější je split letní hraný od června do září, ti nejlepší z regionálních lig (Korea, Čína, Evropa, USA, Hongkong, …) pak postupují na mistrovství světa. To se koná vždy v průběhu října a listopadu. Vítěz tohoto turnaje vyhrál v roce 2020 přes půl milionu dolarů. Vítěz pak vyhraje Vyvolávačův Pohár, který je netěžší trofejí, kterou může sportovní tým vyhrát, neboť váží 32 kg.

Screenshot ze hry League of Legends

 

DOTA2
DOTA 2 je hra z dílny vývojářů Valve a vyšla roku 2013 jako nástupce hry DotA (Defense of the Ancients). Hráči si vybírají své hrdiny a cílem hry je zničit soupeřův Ancient. DOTA2 patří mezi velmi oblíbené e-sporty, a především pak velice štědře dotovaná hra. Co tří měsíce se koná velký turnaj, kterým se říká Major a hlavní turnaj sezóny se jmenuje The International. Ten se v roce 2020 nekonal, posledními vítězi tak stále zůstávají hráči evropského týmu OG. Ti si svou výhrou v The International 2019 vydělali přes 15 a půl milionů dolarů.

Hra DOTA 2

 

HEROES OF THE STORM
Tato hra od vývojářského studia Blizzard Entertainment vyšla v roce 2015. Hráč si zde může vybírat hrdiny, kteří se objevili v jiných hrách od tohoto vývojářského studia. Cílem hry je zničit soupeřovu základnu. Na rozdíl od ostatních MOBA her je Heroes of the Storm specifická v tom, že obsahuje několik map, které se náhodně střídají. Také zde neexistují zlaťáky a předměty vše je více založeno na týmové hře. Heroes of the Storm je však zatím stále v pozadí dvou gigantů na poli MOBA her. Nemá tedy zatím pořádně stabilizovanou e-sportovní složku.

 Hra Heroes of the Storm

Zobrazeno 78 krát
Naposledy upraveno: po., 28. červen 2021 15:29
Pro psaní komentářů se přihlaste