Litomyšl – Slavnostní odhalení náměstí Václava Havla proběhlo v roce 2019, tedy v rámci oslav přesně 30 let po sametové revoluci. Odhalení se ujal starosta města Daniel Brýdl. A jak sám řekl pro Seznam zprávy: „Je to věc, kterou Česká republika panu prezidentovi dluží.“ Pojmenování prostoru mezi piaristickým kostelem a zámkem, známém jako Olivetská hora, vyvolalo u Litomyšlanů vlnu nevole. Návrh na pojmenování prostranství na zámeckém návrší prošel na zasedání zastupitelstva v září 2019 s doslova odřenýma ušima. Z 22 zastupitelů hlasovalo pro pojmenování 12. Proti byli oba bývalí starostové Litomyšle Michal Kortyš (ODS) a Radovan Kašpar (KDÚ-ČSL).
„Já si myslím, že po Havlovi by se mělo jmenovat něco, co je nově vzniklé a ne něco, co tady stojí od dob, co se říkalo prostoru zámku Olivetská hora. Protože on byl ta změna pro to nové období našich dějin Takže třeba nějaká nová čtvrť nebo něco takového, ať se to tak klidně jmenuje. Ale přejmenovávání něčeho, co je někde dlouho, na jméno někoho, kdo zasáhl do posledních dejme tomu 40 let našich dějin, není úplně fajn,“ říká Tomáš Hájek, který hájí rozhodnutí obou bývalých starostů. V dotazníku, jehož cílem bylo zjistit názor mladých obyvatel Litomyšle právě na pojmenování pro město významného prostoru po politikovi novodobých dějin, hlasovalo 62 procent pro a 38 procent proti. Jako pozitivní krok to vnímá například Cyril Střasák: „Nevadí mi to, přesto bych si dokázal představit trochu okázalejší veřejný prostor, který po něm pojmenovat, ne širší ulici. Jako celek hezký gesto a krok, který cením.” Stejný názor sdílí také Justýna Brýdlová, která v Havlovi vidí někoho, kdo se zasloužil o zviditelnění Litomyšle. Město mu nevzdává díky jen náměstím, ale také voskovým srdcem uloženým v zámeckém sklepení. „Myslím, že stačí, že máme srdce pro Václava Havla. Prostor bych pojmenovala podle něčeho, co se přímo váže k Litomyšli, ne po člověku, který tu byl všeho všudy jednou nebo dvakrát,“ stěžuje si Marie Horká, která se vymezila jasně proti tomu, aby měl první český prezident v Litomyšli svoje náměstí. „Proč se to nejmenuje třeba náměstí Olbrama Zoubka? Ten v Litomyšli strávil podstatně víc času,“ dodává.
Takřka ihned po tom, co Zastupitelstvo města Litomyšl návrh na náměstí Václava Havla přijalo, založil student David Štegner petici, která zastávala jasné stanovisko: pojmenovat místo se silnou historií po člověku, který zasáhl do posledních 30 let našich dějin, zkrátka není přijatelné. Podobný názor zastává i Sabina Kličková: „Nevadí mi, že je Václava Havla, ale že udělali náměstí z něčeho, co už má svůj název (a ne jeden) a má svůj krásný význam.” Petice posbírala celkem 110 podpisů. A podle jejího tvůrce byla přínosná. „I díky petici přislíbil starosta města přesun vysvětlující tabulky, která objasňuje historii místa Olivetská hora, kde se náměstí Václava Havla nachází: ze zapadlého rohu, kde ji dokázal najít jen málo kdo, se přesune na místo, kde bude vidět. Takže bude jasné, že se Litomyšl hlásí ke své historii a že náměstí Václava Havla není náhradou Olivetské hory, ale její součástí,“ řekl David Štegner pro Parlamentní listy. Mezi obyvateli moderního historického města se ale objevují i takoví, kterým je to tak nějak jedno. Dokladem je například Veronika Kráčmarová: „Havla mám samozřejmě moc ráda a vážím si ho. Byla bych asi raději, kdyby se náměstí jmenovalo tak, aby to odkazovalo na místní historii, ale ve výsledku to asi zase tak moc neřeším a náměstí Václava Havla mi přijde v pohodě.”