st., 5. květen 2021 10:55

O propouštění se dozvěděl z médií: Nikdo si nemyslel, že to byla pravda

Plynárnu ve Vřesové musela v nedávné době opustit tisícovka zaměstnanců. Pro některé bylo propuštění nečekaným překvapením. Plynárnu ve Vřesové musela v nedávné době opustit tisícovka zaměstnanců. Pro některé bylo propuštění nečekaným překvapením. Zdroj: Dominik Hron
Vřesová - Restrukturalizace průmyslu dopadla minulým rokem i na plynárnu ve Vřesové u Sokolova. Společnost Sokolovská uhelná zastavila její provoz kvůli rostoucím cenám emisních povolenek, které mají za cíl snížit spotřebu uhlí. Mezi tisíci zaměstnanci, které proto v letošním a loňském roce propustila Sokolovská uhelná, byla řada lidí od středního managmentu po pracovní dělníky. Ti všichni museli shánět práci v jiných oborech po Karlovarském kraji. Mezi takovými lidmi byl i pan Petr. Redakce jeho celé jméno zná, kvůli zachování anonymity se ale rozhodla ho nezveřejnit.

Jak dlouho jste pracoval v Sokolovské uhelné?

V Sokolovské uhelné jsem začal pracovat v listopadu 2017 a byl jsem rád, protože bylo těžké se tam dostat. Poprvé jsem se bál, když jsem viděl, kde budu pracovat, ale hned jsem si zvykl a zůstal jsem až do konce.

Na jaké pozici jste pracoval?

Nastupoval jsem na pozici pasaře. Staral jsem se o chod pásu. Má pracovní náplň byla hlavně o úklidu pod pásem a kontrolování jeho chodu, aby se třeba neroztrhl. Pak jsem přestoupil k tlakovým kotlům. Tam to bylo trochu horší se vše naučit.

Kdy jste se dozvěděl o tom, že se bude propouštět?

Kdy jsem se dozvěděl, že nás budou propouštět? Zhruba šest měsíců před uzavřením. Já a moji kolegové jsme tomu nevěřili, nikdo si nemyslel, že by to byla pravda. Nejprve jsem se to dozvěděl od našeho mistra, že budeme končit. Teprve pak jsem se to dozvěděl i z médií.

Víte přesný důvod, proč Vás Sokolovská uhelná propustila?

Propuštěn jsem byl hlavně z uzavření našeho úseku a nadbytečnosti. Dozvěděl jsem se to právě i z médií. Samozřejmě jsem to musel sledovat. Bál jsem se o svou práci, neboť mě to živilo a nikdy jsem si nemyslel že to uzavřou. Celý život jsem se tam chtěl dostat, protože to byl jediný podnik, kde se starali o své zaměstnance. Byla to rána, když jsem se to dozvěděl.

Získal jste odstupné?

Odstupné jsem dostal takové, jaké nám slíbili. To dodrželi, a také nám to pomohlo. Sokolovská uhelná se zachovala přesně tak, jak slíbila, takže nemůžu nic vytknout. Vše splnili.

Jak Vám na místě pomohl Úřad práce?

 Měli jsem schůzky a pomáhali nám hledat práce nebo rekvalifikace. Sokolovská uhelná nám pak sjednala schůzky právě přes Úřad práce. Ten jednou týdně přijížděl k nám do fabriky.

Kde jste našel novou práci?

Novou práci už mám, je to mé staré zaměstnání, a hlavně tam dělá má rodina. Pracuji teď v automobilovém průmyslu, ale bylo těžké se tam dostat. Necelý měsíc jsem byl na Úřadu práce a hledal jsem si práci i sám, ale tady u nás v kraji je příliš málo pracovních míst. Jak jsem říkal, nakonec jsem se šel zeptat na své staré místo.

Vy jste na Vřesové i bydlel…

Ano. Na Vřesové bydlím kvůli práci na Sokolovské uhelné. Přestěhoval jsem se z nedalekého Chodova, abych nemusel dojíždět. Pak, když nás propustili, tak to pro mě začalo být komplikované. Zrušili navíc i nějaké autobusové linky. Je teď těžké dojíždění do práce, když zrušili nějaké autobusové linky.

Byl to tedy o to větší problém, hledat práci tak daleko?

Tak pro mě osobně ani moc ne. Jsem ještě mladý, ale mám přátelé, kteří hůře seženou práci a na Vřesové byli přes 20 let. No a teď je nikde nechtějí.

Sledujete i dále problematiku ohledně restrukturalizace průmyslu? Co si o ní myslíte?

Už ani moc ne, ale co si o tom myslím? Že je to samozřejmě velký problém, protože těžba uhlí dávala spousty lidem práci.

Zobrazeno 272 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 14:02
Pro psaní komentářů se přihlaste