ne., 22. duben 2018 16:44

Očima opozice: Kraj má prostor pro zlepšení, míní Tomáš Velička

Krajský lídr TOP 09 Tomáš Velička Krajský lídr TOP 09 Tomáš Velička
ROZHOVOR: Žádné velké chyby, ale ani nic převratného. Tak se dá shrnout hodnocení dosavadního působení hnutí ANO v Moravskoslezském kraji podle krajského předsedy TOP 09 Tomáše Veličky. V rozhovoru vysvětluje, proč se mu nelíbí přístup současného hejtmana, kde by se mělo více investovat a jak vnímá potenciál ANO do budoucího volebního období.

Moravskoslezský kraj, právě teď: Co vám jako opozičnímu politikovi přijde špatně?

V péči hejtmanství je ostravské letiště. To pod vedením ANO nejenže se nerozvíjí tak, jak bylo plánováno, ale úplně stagnuje. Když to porovnáme třeba s letištěm v Brně, to naopak jde nesmírně kupředu, má nové mezinárodní linky. To se na ostravském neděje. Dále: Prodloužená Rudná, obchvat Ostravy-Poruby, klíčová stavba. Samozřejmě, to není jen v kompetenci kraje, ale ten tu má zásadní podíl vlivu. Opět, nic zásadního se neposunulo.

Hejtman Moravskoslezského kraje je už navíc čtvrt roku také poslancem. A když hejtman není na hejtmanství, tak to je pokaždé ke škodě. To je možná největší problém, který momentálně vidím ve vedení ANO. Pan profesor Vondrák sedí na dvou židlích, obě přitom vyžadují nesmírnou míru zodpovědnosti, a to objektivně nemůže všechno stíhat.

Vondrák to před volbami ale avizoval svým voličům, že pokud ho zvolí poslancem, tak si nechá obě funkce, měl k tomu i podporu členů vlastní strany.

To, že to pan profesor inzeroval dopředu, dokonce i s tím, že by paralelně přivzal i pozici ministra školství, kdyby na to došlo, je jedna věc. To ale neznamená, že z pohledu mně a naší strany je to v pořádku. Není to samozřejmě jediný politik, který sedí na více pozicích. Paradoxně tyhle situace dříve hnutí ANO kritizovalo, zejména u ČSSD.

Hnutí ANO vede Moravskoslezský kraj už třetím rokem. Jak coby opoziční politik hodnotíte jejich dosavadní činnost?

Dá se říci, že nic zásadního ještě neudělali úplně špatně. Z těch věcí, které spadají pod kompetence kraje, neudělali nic špatně. Nicméně když se podíváme na věci, které by Moravskoslezský kraj měl řešit a posunovat kvůli občanům kupředu, tak ve spoustě oblastí se nic moc neděje.
Jak se do krajské politiky ANO promítá osoba Andreje Babiše a vyšší špičky hnutí? Může dojít k situaci jako třeba v Olomouckém kraji, kde měl Jaroslav Faltýnek podíl na tom, že téměř hned po volbách nahradili hejtmana Ota Koštu?

Já samozřejmě můžu komentovat jen to, co je veřejně známo. Pozice pana Vondráka v hnutí je rozhodně výrazně lepší, koneckonců je to dlouholetý rektor Vysoké školy Báňské. Takže to rozhodně nevypadá na to, že by ho chtěl někdo sesadit. Navíc se tváří jako nesmírně loajální vůči svému šéfovi. Na druhé straně víme, že v nižších patrech hnutí ANO dochází k velkým mocenským bojům, zejména teď před komunálními volbami.

Ono by se zdálo, že kraj a komunální volby spolu úplně nesouvisí, ale když se podíváte do krajského zastupitelstva, tak v podstatě všichni budou brzy kandidovat v komunálních volbách. A když se podíváte na komunální politiku hnutí ANO v Moravskoslezském kraji, tak téměř ve všech statutárních městech se jim rozpadly koalice, různé strany přecházely do opozice. Takže se nedá říct, že by se tu jednalo o stabilní politický prvek.

Řešení odchodu mladých v nedohlednu

Zmiňované letiště přeneseně souvisí se zahraničními investicemi, obchvat Rudné zase veřejnou infrastrukturu. Je ještě jiná oblast, které se kraj podle vás nevěnuje tak, jak by měl, nebo dokonce vůbec?

Možná největším problémem kraje v této chvíli je odliv mladých a vzdělaných lidí, zejména do Prahy a částečně do Brna. Rozumím tomu, že je to záležitost nesmírně komplikovaná a je těžké tomu zabránit, ale když se podíváme na pobídky, které Moravskoslezský kraj dává, jak dotačně či jinak podporuje firmy nebo projekty, tak nenajdeme prakticky nic, co by se snažilo tenhle problém vyřešit. To je oblast, kde bych čekal, zejména od bývalého rektora největší univerzity v kraji, že to bude více a konkrétněji řešit. Moravskoslezský kraj je navíc jediný, kde statisticky dlouhodobě klesá počet obyvatel.

Máte nějaké konkrétní návrhy, jak by tohle kraj mohl řešit?

Zcela určitě podporovat perspektivní technické obory. Když se podíváte na ostravské IT, tak zjistíte, že je v současné době jedním z nejrychleji se rozvíjejících segmentů profesního trhu. Dají se podporovat firmy, které by zde chtěly působit, aby lidé z oboru nemuseli odcházet za prací mimo region. Kraj může zprostředkovávat nějaká jednání, což nevidím, že by se dělo. Kraj může ze svého rozpočtu podpořit nějaké projekty. Může podpořit i odborné vzdělávání, posunout ho nějakým směrem, a to se bohužel zatím neděje.

Hejtman se v souvislosti se vzděláváním nedávno dotkl tématu určitého omezení humanitních oborů, aby se naopak podpořily ty technické. Jak tuhle možnost vnímáte?

Tohle je určitý populismus techniků. Když se podíváte, kolik lidí studuje na technických oborech v Moravskoslezském kraji, tak zjistíte, že dnes na VŠB studuje plus minus osmnáct tisíc studentů. Porovnejte to s počtem lidí, kteří na Ostravské univerzitě nebo potažmo na Slezské studují ty humanitní. Dohromady to číslo nedá víc než deset tisíc. A často to jsou navíc obory, které se nedají jednoznačně klasifikovat jako humanitní. Čistě na filozofických fakultách a fakultách sociálních studií figuruje maximálně pár tisíc lidí, víc ne. Pokud by se šlo až do takových extrémů, že by se pár humanitních oborů zrušilo, tak to technickým oborům vůbec nepomůže.

Zásadní rozdíly mezi okresy

Poslanecká sněmovna odhlasovala vydání pánů Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Ovlivní to nějak chod nebo strukturu krajské buňky ANO?

Většina z nás asi bere fakt, že hnutí ANO je Andrej Babiš a Andrej Babiš je hnutí ANO. ANO není a dlouhodobě asi ani nebude standartní politická strana s pevnou rozhodovací strukturou. Když se podíváte na stanovy toho hnutí, tak o všem zásadním musí rozhodovat předseda – nebo majitel, chcete-li – a v případě, že předseda a jeho první muž budou odsouzeni za to, z čeho jsou podezřelí, to by bylo pro hnutí velice negativní. Potom by se podle mě rozpadla celá struktura ANO.

Zpátky ke krajské politice. Před volbami do zastupitelstva se víceméně všechny strany dotýkaly těch samých témat: životní prostředí, sociální politika, odliv lidí a lákání zahraničních investorů. Přibyl za ty dva roky nějaký nový problém, který předtím kraj řešit nemusel?

To si nemyslím. Spíš bych to viděl tak, že se zhoršují některé stávající. Rozhodně se čím dál více rozevírají nůžky pracovního uplatnění v některých okresech a regionech. Zatímco ve Frýdku-Místku, Novém Jičíně nebo v Opavě máme až zanedbatelnou nezaměstnanost, na Karvinsku nebo na Bruntálsku ji máme poměrně velkou, z různých důvodů. Na Bruntálsku je to třeba dáno tím, že se skoro žádné firmě nevyplatí rozjíždět tam svůj byznys a vytvářet tím pracovní místa, protože infrastruktura tam není úplně úžasná.

Slabá odborná vzdělanost v těchto regionech je druhým faktorem. Dovedu si představit projekty za účelem zvýšení socializace a odbornosti vzdělanosti. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale při tom poklesu nezaměstnanosti v České republice se ty nůžky rozevřely. Je to prostě více vidět.

Dále nám narůstá extremismus, v tento okamžik spíše pravicový než levicový. U nás v kraji je to vidět na volebních výsledcích některých politických stran. To je téma, které by se taky mělo řešit. Kraj k tomu rozhodně kompetence má, minimálně v sociální oblasti a ve vzdělávání, zejména středoškolském.

Teď na pozitivní notu: Co podle vás ANO, respektive koalice ANO, ODS a KDU-ČSL udělala za ty dva roky dobře?

Není nic zásadního, co by se jim dalo vytknout. Tato koalice vede kraj způsobem, který ho zásadním způsobem neničí, dělají tu politiku udržovacím způsobem, podílí se i na rozvoji. Je třeba je pochválit za to, že nemají žádné skandály, korupční kauzy nebo podobné problémy. Krajský úřad funguje, jak má, odbory dělají to, co mají. Dokonce se nepotvrdilo to, čeho se někteří obávali, a to, že hnutí ANO na úřadě provede personální čistku a dosadí si tam svoje lidi. Obměňování lidí proběhlo v normální, řekněme přijatelné míře.

Třeba školství je z kraje řízeno rozumně, dokonce i taková věc jako zařizování speciálních základních škol v kompetenci kraje se řeší odborně a kvalitně. Nedochází k žádným vyloženě neprofesionálním krokům, jak se to občas stávalo za minulého vedení kraje, zejména rušení některých zařízení. Rozhodně jsou věci, za které se tahle koalice dá pochválit.

Zobrazeno 2124 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:56
Pro psaní komentářů se přihlaste