čt., 6. květen 2021 08:48

Podle analytiků se kina plně zmátoří až v roce 2023

Největší sít multikin ve světě Největší sít multikin ve světě Zdroj: AMC Theatres
S pomalým návratem do normálu souvisí i nedostatečné dodávky vakcín.

Současná situace není pro kina a multiplexy příliš optimistická. Po roce 2019, kdy box office (výdělky z kin, pozn. red.) dosáhl historického maxima, přišel s pandemií koronaviru a s ní souvisejícími karanténními opatřeními načekaný útlum. Zkušený analytik Eric Wold z finanční společnosti B. Riley Securities predikuje opětovný nárůst návštěvnosti kin v roce 2023.
Wold se ve své zprávě zaměřuje především na tzv. domestic box office, tedy filmové výdělky v kinech výhradně ve Spojených státech amerických. Za neotevřená kina a postupný nárůst návštěvnosti může podle něj v tuto chvíli především pomalá dodávka vakcín proti nemoci COVID-19. V roce 2021 máme čekat úpadek v box office o téměř 40 procent oproti roku 2019, kdy se tržby v USA vyšplhaly až na 11, 4 miliard dolarů. V roce 2022 mají být tržby už jen o 7 procent nižší než v roce 2019, přičemž až v roce 2023 se máme dočkat prvního nárůstu v podobě 7 procent. Nutno podotknout, že zatímco tržby v USA dosáhly svého maxima ještě v roce 2018 s 11,9 miliardy dolarů, v roce 2019 padl tržební rekord celosvětově, když kina utržila celkem 42,5 miliard dolarů. Oproti tomu pandemický rok 2020 zaznamenal pouhých 12,4 miliard dolarů globálně.
Pandemie pochopitelně neprospívá řetězcům kin po ekonomické stránce. Zdaleka nejhorší vyhlídky mělo AMC, největší síť multiplexů na světě. Společnost se topí ve velkých dluzích a její akcie na burze byly v posledních týdnech jak na horské dráze, a to hlavně díky její roli ve válce makléřů z Wall Street proti drobným investorům z platformy Reddit. AMC nakonec dokázalo vybrat kolem sedmi set milionů dolarů a pandemii podle všeho přežije.
Wold zohledňuje i streamovací služby, které ve filmovém průmyslu hrají stále větší roli. Musí podle něj vzniknout jisté vzorce vydávání nových filmů vycházející ze vzájemných domluv mezi studii a streamovacími službami, ze kterého bude těžit jak samotné streamování, tak promítání v kinech.

Zdroj: Deadline 

Zobrazeno 135 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:00
Pro psaní komentářů se přihlaste