út., 4. květen 2021 21:09

Politická karikatura očima karikaturistů

Politická karikatura jako trend doby minulé, jakou budoucnost čeká politickou karikaturu v tištěných médiích a kde se můžou uchytit noví karikaturisté na scéně?

 Politická karikatura je specifický žánr v žurnalistice, ilustrací a krátkým textem autor komentuje aktuální dění v dané zemi. Každý z autorů se snaží o osobité vyjádření svého názoru, karikatura není objektivní, je na čtenáři, aby se ztotožnil s daným karikaturistou. „Politika je tenký led,“ řekl Lubomír Dostál, český karikaturista. Vyjádřit se k aktuálnímu dění není snadné řemeslo, ale pro karikaturisty je to práce, která je naplňuje. „Na politice mě baví různorodost, jak se situace mění z hodiny na hodinu,“ řekl Dostál.

Technika kresby je různorodá, autoři využívají ruční kresbu, ale v posledních letech zkoušejí grafickou tvorbu, tedy přes tablet, způsob práce s kresbou se jim velice usnadnil. „Přechod na grafickou kresbu mi dělal problém, ale dnes mohu malovat z jakéhokoliv místa,“ vysvětlil Miroslav Kemel. Lubomír Dostál umí většinu technik, záleží jaká je poptávka, „umím tužkovou karikaturu, někdy si pomáhám přes počítač,“ dodal Dostál.

Rychlá reakce na aktuální dění je klíčová pro práci karikaturisty. Karikaturisté se připravují různě na své ilustrace, ale neustálý přehled je spojuje. „Sleduji aktuální dění a karikaturu i s vtipem pošlu do redakce,“ vysvětlil Lubomír Vaněk, karikaturista, který letos 30 let pracuje s karikaturou. Podobně pracuje Miroslav Kemel, který pravidelně publikuje své karikatury pro deník Právo. „V redakci mají ode mě zásobu karikatur, pokud se nestane něco aktuálního,“ řekl Kemel ke své tvorbě.

Karikaturisté zobrazují některé politiky stále dokola, oživení jejich práce nastává, když se změní politická situace, nastanou volby, nebo se vymění ministr. „V poslední době se maloval Bývalý ministr zdravotnictví Blatný, ale i Babiš,“ řekl Dostál. Podle Vaňka je dobře, že se politická situace u nás mění, karikaturisté tak mají stále koho kreslit a nemusí se opakovat.

Autoři se pokoušejí popsat humorně situaci, ilustrátoři jsou kritizováni za svůj osobitý text k ilustraci, každý z autorů má humor jiný. „Publikuji pro deník a já v podstatě reaguju s nimi na aktuální dění,“ dodal Kemel. Vtipná karikatura nemusí být nutně vulgární, „karikaturista má reagovat s citem na aktuální dění ve společnosti, být vulgární mě nebaví,“ řekl Kemel. „Francouzští kolegové byli již za hranou, je potřeba se hlídat v názorech,“ zkritizoval Dostál francouzské karikaturisty. Lubomír Dostál preferuje chytrý humor pana Wericha, samotný Dostál se snaží ve svých karikaturách navodit myšlenku, aby se čtenář nad karikaturou zamyslel.

Karikatura kritizuje danou skutečnost, v současné době, ale karikatura je na ústupu. Důvodem je ekonomická situace redakcí, které si nemohou dovolit platit karikaturistu. „Redakce zvolí fotografii před karikaturou,“řekl Kemel. „Naše profese byla vždy na okraji, ale karikaturisté jsou doplňkem novinářů,“ dodal Dostál. Karikaturisté, kteří publikují do tištěných novin jsou známí svou tvorbou a někteří jsou silně propojeni s redakcí, ale situace je horší pro nové karikaturisty, nová cesta, pro autory se objevuje na sociálních sítích, kde mohou propagovat svou práci. „Slavnější autoři na internetu se nepřeklopí do novin,“ řekl Kemel, Budoucnost karikatury směřuje na internet, „Facebook mi pomohl v publikování mé tvorby, reakce lidí jsou okamžité a vesměs jsou milé,“ řekl Dostál. Podle Vaňka některé časopisy a tištěné noviny vymizí.

Co je to karikatura?

Cílem karikatury je expresivní vyjádření vyobrazované skutečnosti, autor využívá své vlastní výrazové prostředky. Cílem autora, je napodobit skutečnost. Karikatura je kombinace výtvarného a žurnalistického oboru a společně má karikatura kritizovat danou skutečnost.

Zobrazeno 612 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 15:33

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste