Celý víkend začne sobotními zkouškami, při kterých prokáží svou způsobilost týmy, které už za sebou mají nějaké zkušenosti. Svou způsobilost prokáží v Povahových testech, za jejichž úspěšné splnění dostanou týmy certifikaci. Ta se dává obvykle na dva roky a je dokumentem, díky kterému může canisterapeutický tým docházet do zařízení. Poté vyprší doba platnosti certifikace, a majitel musí s pejskem absolvovat zkoušky znovu. Od 9.30 do 14.00 se uskuteční tyto obnovovací testy. Rozhodčí mohou také udělit certifikaci na zkrácenou dobu. „Pokud je tam sebemenší problém, tak se dává certifikace na rok,“ říká Gabriela Kunčická, komisařka Povahových testů CT psa (pozn. red. Povahové testy canisterapeutického psa).
Důležitá část víkendu se odehraje také v sobotu, a to od 9.30 do 16.00, kdy nováčkům odborníci vysvětlí problematiku canisterapie a připraví budoucí terapeuty na jejich práci. Cena semináře je 700 Kč. Je mnoho aspektů, na které si terapeut musí dávat pozor, a organizátoři i tímto předají podstatné informace, bez kterých by terapie mohla být dokonce nebezpečná. Kurz se jmenuje Odborný seminář s akreditací. Pravidla pro absolvování si stanovuje každá organizace svá. Organizátoři této akce, Podané ruce, z. s., požadují, aby zájemci, kteří neskládali zkoušky u sdružení Podané ruce, z. s., podstoupili canisterapeutický seminář pořádaný jejich organizací. Ten se uskuteční ve stejný den jako obnovovací zkoušky.
Zlatý hřeb programu, na který se týmy připravovaly měsíce, výchovou i roky, začne už v sobotu odpoledne. Povahové testy CT psa budou absolvovat nováčci od 16.00 do 18.00 a první zájemci obhájí svou způsobilost k výkonu terapie se psem. Následující den budou Povahové testy pokračovat, a od 9.00 do 14.00 budou další účastníci prokazovat své schopnosti. Organizátoři na svých stránkách popisují průběh všech canisterapeutických víkendů takto: „Pokud je to časově a technicky možné, mohou být PTCTP (pozn. red. Povahové testy canisterapeutického psa) zahájeny už v sobotním odpoledni a následně pokračují v neděli, kdy bude v odpoledních hodinách celá víkendová akce zakončena vyhlášením výsledků a předáním zkouškových certifikátů.“ Je tedy pravděpodobné, že v průběhu soboty přesunou organizátoři začátek zkoušení na nedělní dopoledne.
Mezi požadavky na psa a jeho majitele je zejména jeho povaha a poslušnost. Zkoušky zahrnují několik disciplín, nazývají se: Kontrola poslušnosti, Setkání s rozhodčím, Kontrola dráždivosti a útlumu, Reakce na cizí psy, Hlouček lidí, Reakce na běžícího člověka a pád člověka, Reakce na invalidní vozík, Způsob přijímání pamlsku psem a Simulace návštěvy u postiženého.
Vhodnost psa a psovoda pro terapii popisují organizátoři takto: „Pro canisterapeutické psy je důležité, aby v jakékoliv situaci budili důvěru klientů i personálu, musí být ovladatelní, přátelští, dobře socializovaní, zvyklí na hluk, různé prostředí a množství lidí kolem nich. Důvěru musí ovšem budit i psovod, neboť tvoří se psem tým.“ Na zkouškách se tedy projevuje nejen povaha psa, ale také charakter psovoda a jejich vzájemné pouto, díky kterému se z nich může o tomto podzimním víkendu stát certifikovaný canisterapeutický tým, který bude pomáhat lidem.