st., 5. květen 2021 13:08

Příběh holického fotbalu: Z pralesa až pod vrchol a zpět

Ilustrační foto. Ilustrační foto. Zdroj: Tobiáš Czekaj
Když se řekne Holice, málokterého sportovního fanouška dnes napadne slovo fotbal. Předměstí Olomouce přitom ještě před pár lety pravidelně hostilo takové velkokluby jako Viktoria Plzeň, Slovácko nebo Slezský FC Opava. Pokud však zmíníte 1. HFK Olomouc, nejen místní vyloví z paměti vzpomínky na bojovného druholigistu, který na vrcholu své slávy bojoval i o účast v nejvyšší soutěži.

Dnes tři tisícovky sedaček na moderním holickém stadionu zejí prázdnotou, a to nejen vinou pandemické situace. Na zaprášené úspěchy místního klubu, který je úzce spojen se čtyřmi tisíci obyvateli městské části, jako by se zapomenulo. A není divu, nynější účastník Divize E zdaleka nepřipomíná mužstvo, které pod legendárním koučem Petrem Uličným potrápilo i pražskou Spartu. 

Vznik holického klubu se datuje až do roku 1932, kdy parta místních nadšenců vybudovala na pronajatém pozemku první oplocené škvárové hřiště. Po rozmachu fotbalu na konci druhé světové války se rozrostl o několik mládežnických mužstev, udržoval si však stále statut spíše provinčního oddílu. Olomouckému fotbalu totiž dlouhodobě kralovala mužstva z opačné strany města, v 60. letech pak jeden z klubů získal podporu koncernu Sigma a od té doby hanáckému regionu vévodí právě SK Sigma Olomouc. 

Holice se ještě na přelomu revoluce pohybovaly v krajských a okresních soutěžích, zásadní éra nastala až v roce 1994. Lokální podnikatel Vladimír Dostál se rozhodl do místního klubu investovat a už o dva roky později mohl jako předseda slavit poprvé v historii postup do Divize E. I tam však pohádka pokračovala. Dva ročníky po sobě oddíl jen těsně nepostoupil do třetí nejvyšší soutěže, kde se podíval v roce 1999. Vydržel v ní však jen sezónu. 

Zázračný postup stavebním kamenem 

Nováček, který nikdy předtím Moravskoslezskou fotbalovou ligu nehrál, hned ve svém prvním ročníku zaskočil všechny soupeře. Takřka zázračně se z podzimního sedmého místa vyšvihnul až na konečné první a nenápadný klub se ocitl v profesionální druhé lize. Zatímco jiné celky by očekávaly takřka okamžitý návrat o stupínek níže, hlavní sponzor a předseda Vladimír Dostál se rozhodl pro masivnější investice do mužstva i zázemí. 

Od podzimu 2000 tak do Holice pravidelně přijížděly bagry i desítky dělníků, kteří v následujících třech letech přebudovávali areál. Kryté tribuny, moderní ozvučení nebo VIP prostory přišly klubovou kasu na 25 miliónů korun, vodou na mlýn byly však zejména výkony mužstva. To se, i za pomoci hráčů s prvoligovými zkušenostmi jako Bohuslav Šnajdr nebo Luděk Zdráhal, během tří sezón ustálilo okolo desáté příčky druholigové tabulky. 

Rok po dokončení areálu na jaře 2004 však 1. HFK o pouhý bod sestupuje do nižší soutěže. Předpokládané období úpadku přesto nenastalo a mužstvo tak po roční pauze suverénně vrátilo do druhé ligy. Pod trenérem Leošem Kalvodou pak klub zažívá nejlepší sezóny v historii. S dlouholetým gólmanem prvoligového Brna Martinem Doležalem v bráně končí nováček na šesté pozici a finančně stabilizovaný klub si opět může užívat druholigové účasti. 

Šéf klubu obviněný z korupce 

Kaňkou na úspěšné sezóně tak zůstala jen celorepubliková korupční aféra pod taktovkou Ivana Horníka, do které měl být zapleten i šéf Holice Vladimír Dostál. Podle obžaloby nabídnul zhruba sto tisíc korun za zmanipulování utkání proti Vítkovicím v sestupové sezóně skrze sudího Bohuslava Krátkého rozhodčímu Václavu Zejdovi. Arbitři Krátký a Zejda figurovali v řadě odposlechů, jejich slova o „kapřících,“ tedy úplatcích, dokonce zlidověla. 

Jak krajský, tak odvolací soud však jasně konstatoval nevinu všech aktérů. „Ukázalo se, že vše bylo proti mé osobě a HFK Olomouc vykonstruováno. Stálo mě to 16 měsíců nervů a jsem hrozně rád, že toto období skončilo a budu se moci plně věnovat fotbalu,“ oddechl si Dostál po skončení soudních líčení. V nadcházejícím ročníku 2006/07 ho pak čekaly mnohem příjemnější starosti. 

Sen o postupu mezi elitu 

Mužstvo Leoše Kalvody nečekaně stoupalo tabulkou a takřka do posledních kol bojovalo i o účast mezi elitou spolu s Bohemians 1905, Žižkovem a Opavou. I přes zranění řady opor mohli Holičtí dvě kola před koncem soutěže před kamerami České televize dokončit svůj postupový sen. Na vyprodaném takřka třítisícovém stadionu však nestačili na Bohemians, což znamenalo konec postupové pohádky právě na úkor klokanů. Přesto třetí místo zůstává dodnes místním historickým počinem. 

V nadcházející sezóně se však opětovný boj o nejvyšší soutěž nekonal. Po podzimu v klubu skončil kouč Leoš Kalvoda, který odešel do prvoligového Slovácka a mužstvo skončilo na celkovém osmém místě. Olomoučtí přesto několikrát zaplnili titulky novin, dostali se totiž až do čtvrtfinále domácího poháru. Tam ve dvojzápase s pražskou Spartou předvedli kvalitní výkony a prohry 1:2 a 1:3 je rozhodně mrzet nemusely. 

Vystřízlivění z úspěchů nastává až na jaře 2009, kdy tým ani se zahraničními posilami, jakými byl Brazilec Izidoro, neuspělo a sestupuje do třetí ligy. Cíl je jasný – návrat zpět. Po dvou letech v MSFL, kdy pokaždé 1. HFK obsadilo druhou příčku, se napotřetí pod koučem Petrem Uličným raduje z návratu o stupínek výše. 

Hořkosladké čtvrté místo 

Opět druholigové Holice znova předvádějí výborné výkony a v jejím kádru se tehdy objevuje i řada pozdějších prvoligových fotbalistů jako Vojtěch Šrom nebo Mihailo Jovanović. Mužstvo pod zkušeným koučem Oldřichem Machalou sahá po senzačním postupu do nejvyšší soutěže, nakonec jen těšně končí na čtvrté pozici. O to větším šokem je opětovný sestup do nižší soutěže. Důvod je jasný – finance. 

Změna zákona o výnosech z hazardu znamenala, že klub skokově přišel o většinovou část rozpočtu. „Byl jsem navázaný na loterijní prostředí. Tím, že firmy musejí odvádět peníze do státního rozpočtu, jsme tenkrát téměř ze dne na den přišli o 15 milionů korun,“ prohlásil po letech pro Olomoucký deník šéf klubu Vladimír Dostál. Klubu se nepodařilo získat jiné sponzory, a tak se ze strachu, že by holický fotbal mohl nadobro zaniknout rozhodlo vedení pro nucený sestup. 

Právě tam končí pohádka čtyřtisícového olomouckého městského obvodu o profesionálním fotbale. Třetiligové Holice už výše nikdy nepostoupily, v MSFL bojovaly spíše o holé udržení a na jaře 2018 je čekal nejen sestup do Divize E, ale po dvou dekádách i odchod mecenáše a dlouholetého sponzora Vladimíra Dostála z pozicí v klubu. 

Druholigové časy a stovky diváků na tribunách jsou tak dnes pouze zaprášenou vzpomínkou, kterou připomíná snad jen mnohamiliónový areál. Zázračný vzestup i nejúspěšnější roky klubu, který byl dvě utkání od účasti mezi elitou, jsou nenávratně pryč, přesto Holice nadále zůstávají na fotbalové mapě. Olomoucký klub v současnosti staví zejména na práci s mládeží, a právě ta je nadějí, že by se HFK mohlo v budoucnu do vyšších pater českého fotbalu vrátit.

Zobrazeno 143 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 16:47
Pro psaní komentářů se přihlaste