ne., 22. duben 2018 14:24

Skládka uhlí v Radvanicích stát nebude, kraj stavbu nepovolil

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj: Wikimedia Commons
Ostrava-Radvanice: Kvůli možným dopadům na životní prostředí vedení Moravskoslezského kraje zakázalo ocelářskému koncernu stavbu skládky černého uhlí. Ta by podle zprávy ministerstva životního prostřední výrazně zhoršila už špatný stav ovzduší v ostravských Radvanicích a Bartovicích. Stanovisko je závazné a firma se proti němu nemůže odvolat.

Vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA) uvádí, že užitek ve skládky nepřeváží dopad na obec Radvanice a Bartovice. Firma údajně navíc neuvedla, jak přesně bude probíhat skladování uhlí nebo konkrétní kroky, jak snížit dopady na ovzduší. Odbor životního prostředí krajského úřadu proto doporučil skládku nebudovat. „V takto navržené formě není vhodné projekt v dané lokalitě realizovat,“ vyjádřil se vedoucí odboru Jan Filgas. Vedení kraje s tímto závěrem souhlasí.

V rozhodnutí kraje hrálo roli to, že by skládka negativně ovlivňovala kvalitu vzduchu v obvodu. Projekt jako takový ale kraj nezamítl. Stavba není možná pouze z ekologických důvodů. „V městském obvodu Radvanice a Bartovice je míra prašnosti překračována několikanásobně,“ stojí ve stanovisku města. Další zdroj znečištění si obvod podle zprávy nemůže dovolit.

Podle ArcelorMittalu záporné stanovisko nedává smysl. „Všechny odborné instituce doporučily vydání souhlasného stanoviska,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. Další postup vedení firmy zatím neformulovalo. Uhlí by ocelářský koncern mohl skladovat v už existující skládce, což by ho ale přesunulo mimo areál, kde by mohla firma regulovat dopad na životní prostředí.

Zobrazeno 1470 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. duben 2018 13:55
Pro psaní komentářů se přihlaste