so., 30. květen 2020 22:11

Slavia i přes dobrý výkon na Barcelonu nestačila. Za předvedenou hru se stydět nemusí

Slavia si proti Barceloně v Lize mistů vedla nadmíru dobře, i když prohrála Slavia si proti Barceloně v Lize mistů vedla nadmíru dobře, i když prohrála Zdroj: deník Sport
Tyto dva týmy se v rámci evropské soutěže střetly poprvé. O tři body v nabité skupině usilovaly oba celky, Slavia je i přes dobrý výkon po prohře 1:2 bez bodů. Vedení zajistil už ve 3. minutě Lionel Messi. Pražskému celku se podařilo vyrovnat až v druhém poločase, kdy se trefil Bořil. V 57. minutě si dal vlastní gól Olayinka a skóre už se nezměnilo.

Slavii nemohla Barcelona rozhodně podcenit, jelikož se jí s Interem Milán podařilo remizovat 1:1. Pro kouče sešívaných Jindřicha Trpišovského, kterého někteří nazvali jako českého Kloppa, to byla obrovská výzva a rozhodl se také španělskému celku ukázat svůj dynamický fotbal.

Valverde zvolil téměř stejnou sestavu jako v posledním zápase Barcelony proti Eibaru. Provedl pouze dvě změny, Piqué nahradil Umtitiho, který si zranil na tréninku koleno a místo zraněného Sergio Roberta nastoupil Semedo. Nepodcenil ani ofenzivu, útočné trio tvořili Messi, Suárez a Griezmann.

Fanoušci domácích byli hodně slyšet, po Messiho trefě hned ve 3. minutě stadion na chvíli utichl. Argentinec využil chybu Ševčíka a nepozornost obránců a po přihrávce Arthura překonal Koláře. Kromě této branky však mezi domácími a hosty herně žádný velký rozdíl nebyl. Slavia ukázala odvahu a střelecky na tom byla dokonce lépe. K vyrovnávací brance nechybělo mnoho, když se ve 20. minutě dostal k míči Zelený. Jeho střela však pouze trefila Ter Stegena. Ten si do konce poločasu připsal další dva mimořádné zákroky, a to ve 36. minutě, kdy lapil střelu Masopusta a záhy zneškodnil pokus Olayinky.

I španělský celek měl několik šancí, ale hráčům chyběla preciznost, a dokonce statistiky hovořily v jejich neprospěch. Nakupila se řada nepřesných přihrávek, Piqué několikrát ztratil míč a Busquetse k balonu domácí téměř nepustili. Takový výkon prakticky mazal rozdíly mezi oběma kluby a zdálo se, že Slávisté hrají s rovnocenným soupeřem.

Zatímco start zápasu měli barcelonští excelentní, začátek druhé půle se nesl v duchu posledních minut prvního poločasu. Slavia držela míč a na rivaly vyvíjela velký tlak. Hráče Barcelony musela tato energická a intenzivní hra šokovat, jelikož inkasovali už pět minut po úvodním hvizdu, kdy se trefil Jan Bořil.

V ten moment Barcelona potřebovala být lepší než její rival - což se do té doby nedělo - nebo by jí pomohla trocha štěstí. Ta přišla v 57. minutě, kdy Messi poslal přihrávku na Suáreze, jeho střelu tečoval Olayinka a byl z toho vlastní gól na 1:2.

Hra se ani od té doby příliš nezměnila. Valverde sice na plochu poslal Dembélého, Vidala a Rakitiče, aby byli barcelonští agresivnější, přesto jeho tým stále neměl kontrolu nad tím, co se dělo na hřišti. V posledních minutách se naopak Slavia za silné podpory fanoušků pokoušela vstřelit vyrovnávací gól, avšak marně.

Slavia odehrála proti velkému favoritovi velmi dobrý zápas, svého soupeře v prvním, a především v druhém poločase místy přehrávala, ovšem nedokázala využít vyložené šance. „Kromě prvních dvaceti minut odehráli mí hráči fantastický zápas. Jsme velmi spokojení a věděli jsme, jaký soupeř před námi leží. V druhé půli se naše hra zlepšila. Do samého závěru měli jsme hodně šanci uvnitř šestnáctky a Barcelona byla pod tlakem. Bez ohledu na porážku to byl skvělý zápas a je škoda, že jsme jej prohráli vlastním gólem,“ řekl kouč Slavie Jindřich Trpišovský.

Barcelona si pár dobrých příležitostí také vytvořila, nedokázala však překonat Koláře. Tři body si ze Sinobo stadionu i přes nepřesvědčivý, laxní a pasivní výkon odváží Barcelona a se sedmi body je v čele skupiny F. „Ani jeden z týmů neměl výraznou převahu na změnu výsledku. V některých momentech jsme na hřišti dominovali a první půli jsme zahájili dobře. Soupeři však byli při naší ztrátě míče nebezpeční. Ve finální části utkání nás hodně zatlačili a my měli šanci na vstřelení dalších branek, ale ty nevyšly. Oni naopak každou akcí riskovali a najednou jich bylo vepředu osm a my se museli bránit,“ zhodnotil zápas Ernesto Valverde.

Slavia Praha – FC Barcelona 1:2 (0:1)

Slavia: Kolář - Coufal, Hovorka, Kúdela, Bořil - Souček, Ševčík - Masopust (76. Van Buuren), Stanciu (76. Hušbauer), Zelený (46. Tecl) - Olayinka

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Arthur (84. Rakitič), Busquets (78. Vidal), De Jong - Messi, Suarez, Griezmann (69. Dembelé)

Branky: 50. Bořil (Masopust) - 3. Messi (Arthur), 57. Olayinka vlastní
Rozhodčí: Bobby Madden (SCO) - Graeme Stewart (SCO), David Roome (SCO)

Diváci: 19 170

ŽK: 56. Masopust, 64. Bořil, 71. Olayinka, 76. Ševčík - 35. Alba, 90+5. Dembelé