ne., 28. duben 2019 15:17

Slovenskému rapperovi děkují rodiny zavražděných

„Dělám rap. Hudbu s názorem. Nebudu strkat hlavu do písku při nepříjemných tématech,“ říká ke svému uměleckému přístupu Anton Suchota, známý jako rapper Tono S. Někdejší člen skupiny Mater a dnes již rozpadlého gigantického labelu Gramo Rokkaz je respektovaným umělcem, o jehož názory mají zájem posluchači i média.

V současnosti vydal ve spolupráci s Branislavem Kováčem alias Vecem jako tandem Ultrazvuk stejnojmennou desku. Na té se z části věnují i kritice společenských problémů a politice. S Vecem jej pojí také loňská protestní skladba Krv na rukách, kterou autor věnoval památce zavražděného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. „My všeci máme na rukách krv,“ rapuje Tono S v remixu písně o společenské odpovědnosti. „Pokud budeme zavírat oči před podobnými problémy, zasloužíme si jako společnost trpět,“ vysvětluje svůj postoj k tragédii.

Skladba rezonovala slovenskou společností. Dostala se i k rodině zavražděného novináře. „Netušil jsem, že to bude mít takový dosah a ani jsem to neočekával,“ říká Tono S. Rodina Jána Kuciaka mu později dokonce osobně poděkovala. „Přiznám se, že se mi dost třásla kolena a bylo to velmi silné,“ svěřuje se o tomto zážitku rapper.

Nejedná se ale o první takové ocenění jeho tvorby. K příležitosti rokování o zrušení Mečiarových amnestií nahrál píseň Neublížil som. Ta se dotýkala kauz předsedy vlády z devadesátých let, mimo jiné vraždě Róberta Remiáše. Pod zveřejněnou skladbou na serveru YouTube se objevil emotivní děkovný komentář matky zavražděného. „Nevěděl jsem o tom komentáři, ale když mě na něj někdo upozornil a přečetl jsem si ho, měl jsem mrazení v zádech a cítil jsem takové osobní zadostiučinění. Paní Remiášová mi pak děkovala i osobně,“ říká o této zkušenosti Tono S.

Rapper prý vůbec netušil, že se píseň dostane až k příbuzným Róberta Remiáše nebo naopak k Vladimíru Mečiarovi. Ten totiž v jednom interview řekl, že skladbu považuje za součást kampaně proti jeho osobě.

Tono S. ve své tvorbě bojuje hlavně proti násilí a nenávisti a korupční politice. Často se také na pozvání účastní medializovaných diskuzí. „Rap a politická nebo společenská témata k sobě patří od začátku. Jestli si někdo myslí, že ne, měl by si pár věcí o tomto žánru dostudovat,“ dodává závěrem.

Zobrazeno 1105 krát
Naposledy upraveno: po., 29. duben 2019 17:29
Pro psaní komentářů se přihlaste