út., 22. červen 2021 23:52

Sportovní e-sport hry, když jednotlivec hraje za tým

Datart e:Liga Datart e:Liga Zdroj: LFA, Datart e:Liga
FIFA, NHL, NBA nebo PES výrazy, které mluví samy za sebe a pokud je neznáte, tak máte dost staré děti na to, aby vám je vysvětlily. Sportovní simulátory jsou oblíbenou součástí světového gamingu. Jedná se o hry, které není třeba sáhodlouze vysvětlovat, jelikož se jedná o simulací sportů, které jsou všeobecně známé, alespoň tedy v Česku.

Simulace nebo arkáda?

FIFA a PES jsou fotbalové hry, NHL je hra hokejová, Madden NFL je pak americký fotbal, pětici nejslavnějších pak doplňuje NBA 2K, basketbalová hra. Jedná se však o simulátory nebo pouhou arkádu? Vydavetelé her, v těchto případech tedy EA Sports, 2K Sports a Konami budou tvrdit, že se jedná o nejvěrnější simulaci. Ve většině případů je však opak pravdou.

 

FIFA

Fotbalová série FIFA od EA Sports vychází už od roku 1995. Jedná se o simulaci fotbalu, tak jak ho známe. V posledních, a především pak s nástupem e-sport kompetitivního progamingu, se však obraz hry začal měnit. Čím dál tím více se odklání od prosté simulace a přibývá arkádovosti, velký vliv na toto měla změna ovládání, která přivedla do hry desítky různých kliček, které pokud hráč správně „namačká“ je schopen dojít až do brány, aniž by byl někdo schopen mu sebrat míč.
FIFA, jakožto fotbal samotný, přímo vybízí ke spoustě turnajů. Mezi největší patří momentálně například Mistorvství světa, kterého se budou účastnit hráči z 24 zemí. Celý turnaj pak probíhá pod hlavičkou samotné světové fotbalové federace. V česku jsme se dočkali zajímavého turnaje například při koronavirové pauze, kdy si to mezi sebou rozdali hráči jednotlivých týmů nejvyšší Fortuna Ligy. Ten nakonec ovládl brankář Matouš Trmal ze Slovácka. Fortuna liga také letos pořádala již druhý ročník Fortuna e:Ligy, který už slouží čistě „gamerům“, ten v letošním roce ovládli Pardubice, když ve finále porazili SK Slavii Praha.

FIFA 21

 

NHL
Druhým produktem od EA, který se pyšní veliké oblibě mezi hráči je hokejové NHL. To vychází již od roku 1991, kdy poprvé vyšlo na konzoli Sega Genesis. Hra není rozšířená stejně jako to platí u FIFY, ale vzhledem k popularitě fotbalu a hokeje ve světě je to pochopitelné. I v této hře se u nás letos konal již druhý ročník. Soutěž s názvem Enyaq Hockey League ovládla dvojice hráčů z Pardubic. Celkově si letos nejlepší osmička týmů rozdělila mezi sebou 150 000 kč.

NHL 21

 

NBA 2K
Poslední sportovní hrou, která se hlouběji zapsala na pole e-sportu je pak NBA 2K. První hra společnosti 2K vyšla v roce 2000, odtud název 2K. Letos tak tedy můžeme hrát již 21. verzi hry. Hra je od herní společnosti 2K. I EA Sports měla svou basketbalovou sérii, NBA Live však postupně bylo nahrazováno NBA 2K a nakonec se úplně přestala vyrábět. Největší e-sportová liga se pak nazývá NBA 2K League a zaštiťuje ji samotná NBA. Začala se hrát od roku 2017 a nyní tak probíhal již 4. ročník. Také FIBA (Mezinárodní basketbalová asociace) se angažuje na poli e-sportu. I zde tak můžeme vidět zápolení národních týmů. Minulý rok jsme tak mohli spatřit české e-sport hráče na mistrovství evropy. NBA 2K je však výjimkou mezi e-sport sportovními hrami. Zde totiž hráč neovládá celý tým, ale pouze svého hráče. Nevidíme tak souboje jeden na jednoho, ale pět proti pěti.

NBA 2K21

Zobrazeno 290 krát
Naposledy upraveno: po., 28. červen 2021 15:30
Pro psaní komentářů se přihlaste