čt., 2. květen 2019 02:28

Tetování očima zdravotníků

ZPRAVODAJSKÝ ROZHOVOR

 

Začne to jedním malým obrázkem a skončíte rovnou s celým rukávem. Tak často popisují rostoucí závislost na kérkách skalní fanoušci tetování, kteří se do tetovacích studií vrací pomalu stejně často jako do supermarketu. Jak ale trend permanentního zdobení lidského těla vnímají lidé, kteří se denně pohybují ve zdravotnictví? Na otázky ohledně tetování tentokrát odpovídaly Monika Štěpánová z Neurologické kliniky v Pardubicích a medička z olomoucké Lékařské fakulty Marie Burdová.

Jak se díváte na tetování, považujete ho vy osobně z lékařského hlediska za škodlivé?

Monika Š.: V mém okolí má tetování spousta lidí, mladých i starých. Tetování neodsuzuji, má ho i moje dcera, a naopak se mi moc líbí, ale osobně bych se tetovat nenechala, zejména proto, že si myslím, že to může mít velký vliv na vznik rakoviny kůže.

Marie B.: Tetování je součástí naší kultury už dlouho, takže každou chvíli na někoho takového narazíte, ale i taková zdánlivě malá ozdoba může být v něčem nebezpečná.

Máte vy osobně nebo někdo z blízkého okolí nějaké tetování? A vnímáte tento vzrůstající trend třeba i při své práci?

Monika Š.: Lidem ve svém okolí to nijak nepředhazuji, ale přijde mi úsměvné, když mám píchnout injekci sedmdesátiletému pacientovi a ten má na půlce pozadí vytetovaného delfína. Tak se pak aspoň z legrace zeptám, jestli můžu delfínovi píchnout do očička. V poslední době je ale tetování určitě velmi moderní, podle pacientů to odhaduju opravdu na každého třetího člověka.

Marie B.: Sama žádné tetování nemám a co mají ostatní na těle, to vnímám čistě jako jejich rozhodnutí. Mám ale kolem sebe spoustu tetovaných lidí, i když je to většinou jen něco decentního, minimalistického. V práci jsem se s tetováním také několikrát setkala, jedním z takových případů byl například muž, který měl přes celá záda vytetovanou nahou ženu a rozhodl se producírovat odhalený po chodbě, tak jsme mu museli navrhnut, ať se vrátí do pokoje, aby třeba někoho nepohoršoval.

Jaká jsou podle vás největší rizika spojená s tetováním?

Monika Š.: Ze zdravotního hlediska ho za rizikové určitě považuji, největší problém bych viděla třeba v použitých barvách nebo v amatérismu některých tatérů, kteří například tetují doma a podobně. A samozřejmě, jak už jsem zmínila, také možnost vzniku rakoviny kůže.

Marie B.: Myslím, že je nebezpečné se nechat tetovat třeba někde na zahraničních cestách, tam hrozí zejména žloutenka. Jinak je největším rizikem nejspíš alergická reakce.

Zobrazeno 792 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. květen 2019 00:49
Pro psaní komentářů se přihlaste