út., 2. červen 2020 13:58

Tuzemský unikát stojící jen tak u cesty. Historie Lázní v Kostelci je nedoceněnou kapitolou českých dějin

Lázně Kostelec u Zlína Lázně Kostelec u Zlína Zdroj: Kudy z nudy
„Počkej, jak to myslíš? Lázně tady dole v Kostelci jsou jedny z nejstarších v České republice? Ne, tomu nevěřím, vždyť to by se o nich přece muselo víc vědět,“ říká mi přes plot sousedka při večerním zalévání zahrady. Podivím se nad její nedůvěrou a neznalostí, v Kostelci u Zlína totiž bydlí už přes třicet let a považuje se za místní patriotku.

„No vážně, je to tak. Ten sirný pramen objevil na svém pozemku Kostelan Jan Zbořil už v roce 1742,“ oponuji a začínám vyprávět o jedinečných lázeňských vilách z pera Dušana Jurkoviče, o válce a zpustošených budovách i o velkolepých koncertech pořádaných v Lázních na začátku 20. století. Sousedka nevěřícně kroutí hlavou a já si uvědomím, jak málo se mezi lidmi o unikátnosti Lázní v Kostelci ví.

A přitom se stačí zajít podívat k budově, kterou obklopuje několik bannerů s informacemi. „Jistě, zdejší Lázně jsou historicky velmi cenné. Ale víte, jak se to říká – kovářova kobyla chodí bosa. Mezi současnými obyvateli Kostelce o ni není příliš velký zájem, pokud se tedy nezeptáte starších ročníků, které v místní části vyrostly a zdejší historii často samy tvořily,“ vysvětluje obchodní manažer Hotelu Lázně Kostelec Jiří Fadler.

Nejvíce jsou Lázně známé na Ostravsku. „Pokud byste se zeptali v rodinách bývalých zaměstnanců Vítkovických železáren Klementa Gottwalda Ostrava, kteří sem v 70. letech minulého století jezdili na závodní rekreaci, určitě by byla znalost zdejší historie lepší než přímo v Kostelci,“ s úsměvem doplňuje Jiří Fadler.

Snaha rozšířit povědomí o lázeňské historii nekončí jen bannery a informacemi na webových stránkách Lázní Kostelec. „Dříve jsme pořádali prohlídky celého areálu s jedním z pamětníků, zároveň vydáváme čtvrtletník Kostelecký lázeňák, ve kterém se střípky z historie pravidelně objevují,“ vysvětluje Fadler. Dosah těchto informací však marketingoví manažeři Lázní soustředí zejména na potenciální klienty resortu.

Historie Lázní v Kostelci představuje jedinečný kus národních dějin. Ať už o ní povědomí máte, nebo ne, následující texty vám pomohou vytvořit si ucelený přehled o významných milnících existence Lázní, o jejich návštěvnících i majitelích, a také o léčebných metodách i architektonických proměnách.

Zobrazeno 256 krát
Naposledy upraveno: st., 3. červen 2020 15:42
Pro psaní komentářů se přihlaste