ne., 2. květen 2021 18:06

Útlum těžby ho stál zaměstnání: Čekal jsem to. Těžba uhlí je cesta do záhuby

Plynárna Sokolovské uhelné ve Vřesové musela kvůli útlumu těžby propustit celkem tisíc zaměstnanců. Plynárna Sokolovské uhelné ve Vřesové musela kvůli útlumu těžby propustit celkem tisíc zaměstnanců. Zdroj: Dominik Hron
Vřesová - Celkem tisícovka zaměstnanců musela od srpna minulého roku opustit tlakovou plynárnu ve Vřesové. Společnost Sokolovská uhelná rozhodla o předčasném ukončení jejího provozu kvůli zvýšení cen emisních povolenek. Ty jsou jedním z důsledků pokračujícího tlaku Evropské unie, která počítá s postupným útlumem těžby uhlí i na území České republiky. Mezi těmi, kteří museli najít nové uplatnění, je i bývalý zaměstnanec Sokolovské uhelné pan David. Redakce jeho celé jméno zná, vzhledem k zachování anonymity se ho ale rozhodla utajit.

Jak dlouho jste pracoval v plynárně Vřesová na Sokolovsku?
V Sokolovské uhelné jsem začal pracovat před dvěma lety. Za tu dobu jsem se dostal až na vedoucí pozici.

Proč jste se tehdy rozhodl nastoupit do Sokolovské uhelné?
Vyskytla se zkrátka pracovní příležitost. Byl jsem hlavně zvědavý, jaký vliv má uhelný průmysl na životní prostředí a jak na něj dopadá.

Takže jste se o problematiku zajímal?
Životní prostředí a stav planety je u mě na prvním místě. Dle mého názoru má uhelný průmysl třiceti až čtyřiceti procentní podíl na znečišťování planety. Při útlumu těžby se vytěží minimálně 800 000 tun uhlí ročně a Sokolovská uhelná je nejmenší uhelný povrchový důl v Čechách. Kolik takových dolů na planetě je? Kolik emisí musí vypouštět denně do ovzduší? Myslím, že si to dokážete představit. Ty čísla musí být alarmující.

Říkal jste, že jste pracoval na vedoucí pozici. Museli v práci skončit i další lidi z vašeho oddělení?
Na mém bývalém pracovišti se propouštění dotklo asi tří lidí. Samozřejmě těch, kteří tam byli krátkodobě. O propouštění věděla celá firma hned po navýšení cen emisních povolenek. Byla to taková slepičárna.

Vy jste s tím počítal, že něco takového může přijít?
Pocit překvapení pro mě nebyl žádný. Čekal jsem to. Bylo logické, že těžba musí skončit, takže jsem byl připravený na takovou variantu. O propouštění jsem se dozvěděl už půl roku před oficiálním propuštěním a zaměstnavatel se zachoval dle kolektivní smlouvy. Některým lidem před propuštění nabídli práci v dceřiných společnostech, ostatní dostali odstupné.

Vy jste odstupné získal také. Bylo podle Vás v dostatečné výši?
Ano. Odstupné jsem dostal dle kolektivní smlouvy. A jestli mi pomohlo? Byla to taková náplast po bodnutí komára. V dnešní době kdy život bez finančních prostředků prakticky nejde zvládnout, se to hodilo.

Snažila se Vám Sokolovská uhelná pomoct při hledání nového zaměstnání?
Nesnažila se mi hledat novou práci, ale spolupracovala s Úřadem práce. Já osobně jsem se s ním do kontaktu nedostal. Zaměstnání jsem si našel sám na internetu.

Kde jste našel nové uplatnění?
Na to nebudu odpovídat. Byl by to zásah do mého soukromí.

A můžete říct, jestli je to práce ve stejném oboru, nebo je to něco úplně jiného?
Ta nová práce je úplná změna od té minulé, ale nemohu si stěžovat. Zvykl jsem si hned.

Jaké pocity jste měl první den v novém zaměstnání?
První den v novém zaměstnání byl jako každý jiný den. Nepatřím k lidem, kteří mají stres. Pro mě to naštěstí žádný problém nebyl, protože jsem připravený na takové situace.

Zajímáte se stále o podrobnosti spojené s útlumem těžby uhlí v Evropské unii?
Nějak konkrétně ne. Vím, že těžba v nejbližší době skončí.

A je to podle Vás dobře?
Mně je líto všech lidí, kteří přijdou o práci, ale ukončení těžby je nutné. Vzhledem k současnému stavu planety měl takový útlum přijít už alespoň před patnácti lety. Lidstvo se musí zbavit závislosti na fosilním palivu. Dle mého názoru jsme jako lidstvo na hranici a musíme si zvolit, po jaké cestě půjdeme. Když budeme pokračovat jako doposud, tak jsme na cestě do záhuby. Ideální by byla cesta alternativních zdrojů. Když začala první vlna koronaviru Covid-19, tak se planeta téměř zastavila, a to včetně průmyslu. Planeta se pročistila a nad našim územím se počasí vrátilo do normálu. Myslím, že se planeta dokáže uzdravit sama, ale je jen na nás, jak to bude dál.

Zobrazeno 85 krát
Naposledy upraveno: ne., 2. květen 2021 18:14
Pro psaní komentářů se přihlaste