po., 28. červen 2021 19:28

V objektu bývalého krytu v Bezručových sadech v Olomouci vznikne Institut Paměti národa

Vstup do starého krytu civilní obrany v Bezručových sadech Vstup do starého krytu civilní obrany v Bezručových sadech Zdroj: Jan Horejš
Vdechnout nový život nevyužitému bunkru plánuje nezisková organizace Post Bellum. Ta ve svém projektu Paměť národa zaznamenává příběhy a vzpomínky našich pamětníků. Klíče od objektu předalo město Olomouc zástupcům Paměti národa v pátek 22. ledna 2021.

Bude se jednat o interaktivní výstavu, která návštěvníkům přiblíží dějiny 20. století a příběhy našich pamětníků. Nebudou tam typické muzejní exponáty za vitrínou, budou to spíše taková interaktivní zastavení,“ přibližuje zaměření institutu ředitel olomoucké pobočky Paměti národa Petr Zavadil.


Pomocí interaktivních prvků, videoprojekcí, a hlavně vzdělávacích projektů pro školy, které mají v budoucnu na půdě institutu probíhat, chce Paměť národa do jeho zdí přilákat i mladou generaci a vzbudit u ní zájem o historii a příběhy pamětníků.


Bývalý kryt v Bezručových sadech byl vybudován v 50. letech 20. století přímo v útrobách historických hradeb města Olomouce. V případě útoku na město měl sloužit jako centrum aktivit spojených s civilní obranou. Od roku 1989 je bunkr nevyužíván a v majetku města.


Před pár lety jsme ho dostali pod odbor cestovního ruchu, tudíž se jevilo logické, že ho budeme z času na čas zpřístupňovat lidem. Což se dělo hlavně během Dnů evropského dědictví,“ osvětluje pro Českou televizi porevoluční využití bunkru náměstkyně primátora Markéta Záleská z ODS. Podle Zavadila je město, které je majitelem objektu, projektu otevřené a přislíbilo i jeho další finanční podporu.


Tady v Olomouci jsme dlouho nemohli přijít na žádný volný prostor, který by byl v centru města a zároveň by byl zajímavý z historického hlediska. Tento bunkr má velkou užitnou plochu a je hodně členitý, což je pro potřeby výstavy dobré, “pochvaluje si místo Petr Zavadil a dodává: „Jakoby to komunisti v 50. letech stavěli pro nás, pro výstavu, která s nimi úplně nesympatizuje.“


Původně měl být institut otevřený již v únoru 2021. Jednání s památkáři a neočekávaná covidová situace celou věc protahují. Navíc Paměti národa schází finance, celkem dva miliony korun. I přes komplikace, ale Petr Zavadil doufá, že se objekt návštěvníkům otevře koncem roku 2021.


Tyto instituty mají do budoucna vznikat i v dalších krajských městech České republiky. Například ve Zlíně nebo Českých Budějovicích. S jejich financováním pomáhá Technologická agentura České republiky. Pro Olomouc je z celkové částky 19 milionů vyčleněno zhruba 2,5 milionu.

 

Zobrazeno 1481 krát
Naposledy upraveno: pá., 23. červenec 2021 20:30
Pro psaní komentářů se přihlaste