Začneme u Kultury doma, kde jste jedním z pravidelných vystupujících. Mohl byste nám představit své umění, se kterým vystupujete?
Věnuji se vícero věcem, ale čím se živím a to, co je hlavní náplní mého uměleckého života, se nazývá Flow arts. Jedná se o žonglování, tanec s ohněm a akrobacii spojené do jednoho umění. Živím se vystupováním Flow arts téměř všude po světě, pořádám workshopy a různé online tutoriály. Ty jsou především určeny středně pokročilým, kteří mají s Flow arts již nějaké zkušenosti.
Do Kultury doma jste se přihlásil sám, nebo vás oslovil „někdo zevnitř“?
Šéf firmy Siesta Cloud, který stojí za vznikem Kultury doma a momentálně společně vyvíjíme web Flowbaba, je můj dobrý kamarád, dokonce soused. Byl jsem jeden z prvních lidí, které oslovil, když platforma vznikala, spolupracovali jsme spolu již na několika projektech. Nabídka mě hned zaujala, vzápětí jsem se dozvěděl více o tom, jak streamování kultury funguje a jaké jsou možnosti. Samozřejmě jsem v tu dobu já sám řešil, jak se vypořádám s koronavirovou krizí, a jak začnu převádět své umění do virtuálního světa, tak jsem pochopil, že tu ještě neexistuje žádná platforma, jako je Kultura doma. Je relativně složité streamovat za peníze, spoustu umělců vysílá na Facebooku nebo Youtube a dalších sítích, kde nezískávají peníze umělci, ale výdělek za zhlédnutí jde pouze sociálním sítím. A tak jsem se dostal ke Kultuře doma, protože mě tento princip zajímal, a tvůrci platformy přišli na způsob, jak by umělci mohli svá vystoupení zpeněžit online.
Mluvil jste o novém webu Flowbaba, na jehož vzniku se podílíte. O co se jedná? Jak je web spjatý s Kulturou doma?
Myšlenka Flowbaby vznikla chvíli po vytvoření Kultury doma, bavili jsme se s kamarádem z Kultury doma a přišli jsme na to, že stále neexistuje platforma, která by se přímo věnovala učení ve smyslu workshopů, tutoriálů atp. Mně osobně, a vím i o dalších lidech ze svého oboru, taková platforma chyběla. Chtěli jsme, aby se přímo zaměřovala na Flow arts, ale máme v plánu ji doplnit také o tanec obecně či jógu. Uvidíme, kdo se chytne. Dalo by se říct, že Flowbaba je takovým sesterským webem Kultury doma, je tvořen stejnou skupinou lidí až na mě a pár dalších, já se podílím pouze na tvorbě Flowbaby.
Flowbaba není oproti Kultuře doma tak moc zaměřená na exhibici, jako spíše na sdílení schopností a celkově umění v oblasti Flow arts, tance a tak dále. Princip fungování je na obou platformách stejný, ale je těžké říct, co je teď a co bude za dva týdny, Flowbaba se každým dnem vyvíjí stejně jako Kultura doma. Stále dochází k novým krokům a inovacím, na Flowbabě by mělo přibýt ještě spoustu funkcí. Mluvit tedy o tom, co platforma dělá a co nedělá, na čem se podílí a nepodílí, je relevantní pouze k dnešnímu dni, kdy spolu mluvíme, zítra to může být zase trochu jiné.
Původní myšlenka platformy Flowbaba tedy vede k záměru vytvořit více zaměřenou platformu, než je Kultura doma?
Ano, tato myšlenka samozřejmě vzešla z mého působení na Kultuře doma, bez ní bych se nedozvěděl, že možnosti, jak tímto způsobem streamovat online vůbec existují, nenaučil bych se, jak to funguje. Prvotní myšlenka byla, že jsme si uvědomovali problém toho, že spoustu instruktorů tance, žonglování, jógy atd. je bez práce, takže jsme začali řešit, jak jim pomoci co nejdříve.
Jaké jsou tedy momentální možnosti pro zhlédnutí vystoupení na webu Flowbaba? Je platforma zpoplatněná či nikoliv?
Na Flowbabě existují čtyři možností zpeněžení uměleckých vystoupení. Buď je to za fixní částku, nebo za dobrovolný příspěvek. Dále existují tzv. minimální vstupné, to znamená, že se nastaví nejnižší možná částka, diváci tak musí zaplatit například 100 korun a dle svého uvážení mohou i více. Poslední možností je vystoupení vysílané kompletně zdarma.
Nabízí Flowbaba archiv vystoupení a workshopů, nebo je možnost zhlédnutí pouze živě?
Zatím je Flowbaba zaměřená hlavně na live streaming (vysílání živě, pozn. redakce), nicméně ve velmi blízké době by se z ní měla stát zároveň platforma, která bude fungovat jako databáze tutoriálů. Zprovozňujeme proto funkce jako nahrávání skupin tutoriálů, shromažďování je do různých balíčků, aby si diváci mohli koupit celou skupinu tutoriálů, např. balíček devadesáti tutoriálů na to, jak různě lze žonglovat s míčkem, balíček tanečních workshopů a tak dále. Primární plán tedy není tvořit platformu zaměřenou pouze na live streaming, ale vytvořit takovou learning-showcase-platform, jak já tomu říkám, v českém překladu něco jako vzdělávací předvádějící platformu.
V live streamingu bychom se chtěli zaměřit na přenosy 360 stupňové kamery nebo virtuální reality. Soustředíme se na to, aby Flowbaba byla jednou z prvních platforem, která dokáže live streaming zprostředkovávat v 360 stupňovém rozlišení. K tomu ale samozřejmě diváci musí mít příslušné pomůcky, kterými jsou speciální brýle na sledování.
Flowbaba je web provozovaný pouze v anglickém jazyce, znamená to tedy, že cílí na zahraniční diváky a nabízí zahraniční umělce?
Na rozdíl od Kultury doma je zaměřená více „světově“, ne pouze na Českou republiku, proto je v angličtině. Momentálně o přidávání dalšího jazyku ani neuvažujeme, zatím zůstane anglicky minimálně do té doby, než se vyplatí ho jakkoliv překládat. Předpokládáme, že v dnešní době většina lidí umí anglicky dostatečně dobře na to, aby se na webu zorientovali. Máme umělce z Austrálie, ti se například věnují józe, také z Holandska nebo Itálie.
Jakou vizi má Flowbaba po skončení koronavirové krize? Bude pokračovat dále v „rozjetých kolejích“ jako během doby koronavirové?
Ano, bude pokračovat ve stejném režimu jako probíhala během doby koronavirové, doufáme. (směje se) Stále se učíme a získáváme nové zkušenosti, vymýšlíme jakým směrem web ubírat. Koncept projektu směřujeme stylem, aby nebyl závislý pouze na skutečnosti, že lidé něco nemohou, právě naopak. Snažíme se rozšířit možnosti učení a streamování, aby fungovaly i v normální době. Chceme dávat prostor umělcům, aby si mohli vydělat peníze a zároveň na jejich umění nebohatly obří platformy jako je Facebook či YouTube. To je hlavním cílem platformy.