ne., 2. květen 2021 14:02

Vzor z mládí vnímá jako bráchu. Derby proti kamarádovi. Sorokin se představuje NHL

Ilja Sorokin Ilja Sorokin Zdroj: elitesportsny.com
Mezi největší maskované talenty současnosti patří početný zástup ruských jmen. Na tento seznam patří také Ilja Sorokin. Pětadvacetiletý gólman chytá první sezonu v NHL, u New York Islanders. V obou únorových duelech vychytal čistá konta. Jako první nováček v brankovišti Isles od roku 1975 si připsal dvě nuly po sobě. „Je to výsledek týmové práce,“ řekl Sorokin po utkání skromně pro TSN. Jeho parťák v brance je navíc Semjon Varlamov. Sorokinův vzor z mládí. A aby toho nebylo málo, v budoucnu ho pravděpodobně čeká nejedna bitva s kamarádem Igorem Šesťjorkinem, který obléká dres rivala z Rangers.

Pokud se podíváte na Sorokinova čísla z období, kdy chytal za CSKA Moskva, tak to musí působit jako výsledky z videohry na lehké obtížnosti. Procentuální úspěšnost zákroků mu za šest sezon klesla pod 93% pouze jednou. Sezonu vždy zakončil s průměrem méně než dvou inkasovaných branek na utkání. Třešničkou na dortu pak byly souboje proti rivalovi SKA Petrohrad. Shodou okolností zde chytal Sorokinův dlouholetý kamarád Igor Šesťjorkin, který aktuálně prožívá druhý ročník v dresu New York Rangers – dalšího rivala v očích Sorokina.

 Přátelské derby
„Osudy Igora a Ilji se proplétají už roky,“ poznamenal reportér KHL Gillian Kemmerer pro newsday.com. „Motivují jeden druhého ode dne, kdy se před osmi lety potkali na reprezentačním kempu v Novogorsku.“ Nyní proti sobě budou stát opět jako rivalové, ovšem v bitvě o New York. „Brankáři byli vždy velkým faktorem v derby Rangers - Islanders,“ přidal zajímavou poznámku dlouholetý komentátor Rangers Kenny Albert. „Není to vždy jen o skvělých výkonech. Pamatuji si například brankářskou bitku mezi Danem Cloutierem a Tommym Salem. Ten zápas jsem zrovna komentoval,“ podotkl Albert.
Že by tato situace ale nastala u Sorokina se Šesťjorkinem, to se říct úplně nedá. „Během působení v KHL jsme spolu mluvili hlavně přes telefon,“ přiblížil Šesťjorkin komunikaci se Sorokinem. „Jsme kamarádi už několik. Především si umím vybavit, kolik myšlenek mu muselo proběhnout hlavou, když se rozhodl odletět z Ruska do Severní Ameriky. Díkybohu, že si vybral tuhle cestu,“ řekl Šesťjorkin o kamarádovi.

Varlamov jako starší brácha
Vedení newyorského celku draftovalo ruského brankáře už v roce 2014, a během osmiletého angažmá v nejlepší ruské soutěži si Sorokin vybudoval renomé skutečného šampiona. A nejen na ligové úrovni. Posuďte sami. Od přestupu z Novokuzněcku do prestižního CSKA Moskva měl neskutečná čísla. Hned po prvním kompletním ročníku v dresu moskevského celku byl vyhlášen nejlepším brankářem ligy. Teprve ve dvaceti letech. V roce 2019 získal s CSKA Gagarinův Pohár, a zároveň byl zvolen nejužitečnějším hráčem play-off. Krom toho má bronzové medaile ze šampionátu 2016, 2017, a byl také členem ruského výběru na MS 2019, ale zde nechytal ani minutu. V jednom utkání se objevil i na ZOH 2018 v Jižní Koreji, odkud má zlato.
Těchto úspěchů by dost možná nedosáhl, kdyby nevzhlížel k lidem jako Semjon Varlamov. Dvaatřicetiletý krajánek, který kroutí druhý ročník u Isles, se od ledna stal pro Sorokina novým parťákem v brankovišti. Ti dva se už ale seznámili dřív. Konkrétně v létě, kdy se Sorokin připojil k týmu během vyřazovacích bojů, byť nemohl zasáhnout do zápasů.
„Kluci v kabině jsou přátelští. Zejména pak naše jednička v brance Semjon Varlamov, který je pro mě jako starší brácha,“ uvedl Sorokin pro amny.com. „Učím se od ruských brankářů. Snažím se sledovat Sergeje Bobrovského, Andreje Vasilevského nebo právě Semjona.“
Kromě rad na ledě mu pomáhá i mimo kluziště. Například funguje jako tlumočník během rozhovorů. Sorokinova angličtina totiž pokulhává, a tak to s ním novináři trochu těžší. Jinak je ale vstřícný. Krom toho jim to klape i na ledě. Kromě dua Varlamov – Sorokin měli k 3. dubnu pět čistých kont pouze v Coloradu.
V brankovišti ovšem plně velí Varlamov. Podle hlavního kouče Barryho Trotze je v případě Sorokina ještě na čem pracovat, a od svého ruského kolegy se může hodně přiučit. Ovšem není jediný, kdo může mladému Rusovi předat cenné informace. Trenérem brankářů je proslulý Mitch Korn, který v minulosti pracoval s takovými jmény jako Dominik Hašek, Pekka Rinne nebo Robin Lehner, kterému pomohl i s psychickými problémy.

První nula za 35 let
Kornovy výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Trvalo to tři zápasy, než si Sorokin zvykl na zámořskou soutěž. Jakmile ale v polovině února nastoupil proti Buffalu, klec zavřel, a s první výhrou si připsal i čisté konto.
O necelé dva týdny později výkon zopakoval, když opět pochytal všech 20 střel, a stal se prvním gólmanem New York Islanders od roku 1975, který ve své nováčkovské sezoně vychytal dvě čistá konta po sobě. Naposledy se to v dresu ostrovního týmu podařilo Glennu Reschovi.
To ale nebylo vše. Pro hráče z Long Islandu byl Pittsburgh mnoho let jakoby zakletý. Vždyť před Sorokinem vynuloval Penguins v barvách Islanders naposledy gólman Kelly Hrudey v roce 1986. Trvalo tedy celých 35 let, než Isles udrželi čisté konto proti týmu z ocelového města. A to díky Sorokinovi, který má aktuálně s týmem podepsaný roční kontrakt na 2 miliony dolarů.

Zobrazeno 28 krát
Naposledy upraveno: ne., 2. květen 2021 18:23
Pro psaní komentářů se přihlaste