V Bludném kameni jste spustili projekt s názvem Izolovaná spojení. Jak tento projekt vznikl a co je jeho cílem?
Izolovaná spojení byla naší okamžitou reakcí na nastálou situaci. Bylo nám jasné, že pozastavená kultura bude velkou zátěží nejen pro pořadatele, ale i pro samotné umělce, kterým se ze dne na den zrušily i půl roku dopředu naplánované akce – jenom v Bludném kameni mělo proběhnout v březnu a dubnu několik koncertů zahraničních hudebníků, výstavy i prezentace českých umělců a filmová projekce. Kromě toho mezi sebou v Bludném kameni máme jak výtvarné umělce, tak hudebníky, učitele i studenty – pocítili jsme to tedy všichni okamžitě i na osobní úrovni a rozhodli se uspořádat ten projekt jako určitou náhradu všem tvůrcům, kterých se to dotklo.
Jakou máte zpětnou vazbu od lidí, návštěvníků virtuálních galerií, kteří se na živé streamy dívají?
Zpětná vazba je výborná. Úplně první stream sledovala v jednom okamžiku téměř stovka diváků, kteří navíc vystoupení komentovali v přímém přenosu a vytvořili tak prostor pro diskusi. Záznamy navíc následně zůstávají na Facebooku a kdokoliv se na ně může podívat zpětně, takže zhlédnutí přibývá i dále.
Nenabízí vám to tedy dostat se do povědomí větší skupině lidí? Vaše galerie je malá navíc v malém městě. Nesejde se při těchto virtuálních “setkáváních” na vernisáži přece jen více diváků, než například v galerii ?
Sejdou se na nich určitě jiní diváci než na běžných koncertech. Tím, že se vše odehrává v prostředí sociálních sítí a jedinou podmínkou je připojení k internetu, můžou se k našim koncertům dostat lidé prakticky z celého světa, kteří naše aktivity sledují, ale na koncert by přijít nemohli. Zároveň se snažíme pracovat s online prostředím kreativně, vyzýváme umělce, aby připravili projekty na míru Izolovaným spojením a vybíráme takové, u kterých víme, že nebudou nudit, budou dostatečně interaktivní a udrží pozornost diváka.
Je náročné vše technicky zvládnout?
Co se týče technického zajištění, to záleží především na samotných umělcích, kteří vše ovládají z domu. Máme však vytvořený manuál a jsme plně k dispozici při přípravě streamu. Některým technickým potížím či výpadkům se bohužel nevyhneme.
Jsou umělci za streamy placeni, nebo to dělají zadarmo?
Vzhledem k tomu, že jsme si dali za cíl pomáhat umělcům v době nouze, nabízíme každému, kdo se představí symbolický honorář. Vyzíváme tak diváky, aby umělce podpořili například koupením jejich hudby. Zároveň momentálně řešíme možnosti založení veřejné sbírky, která by nám umožnila projekt rozšířit a poskytnout umělcům většinu podporu.
Na jak dlouho tato Izolovaná spojení plánujete?
Izolovaná spojení jsme si na počátku omezili na čtyřtýdenní trvání, především proto, že máme na podporu umělců pouze omezené zdroje. Nyní ale jednáme o dalších možnostech financování prostřednictvím darujme.cz a podobně. Zároveň to vypadá, že celý nouzový stav potrvá ještě podstatně déle, čímž nám opět odpadnou další akce, které budeme moci nahrazovat v živých streamech, ale nepředbíhejme.
Můžete prozradit jména dalších umělců, kteří se chystají prezentovat své umělecké aktivity?
Co se týče zatím plánovaných streamů, čekají nás další koncerty experimentální a improvizované hudby, komentované videoprojekce a pravděpodobně i nějaká prohlídka ateliéru, ale zaslané projekty vybíráme vždy až dva dny před vysíláním, takže je možné, že ještě nastanou nějaké změny.
Jak velký dopad bude mít tato koronavirová krize na spolek Bludný kámen? Těžko říct, dopad má už teď velký, protože jsme kromě naplánovaných akcí počínaje dubnem měli aktivně připomínat 25 let činnosti Bludného kamene sérií komunitních akcí ve veřejném prostoru. To teď není možné a hledáme alternativy i k těmto „oslavám“. Na osobní rovině se nás to dotýká všech, pravidelně se teď potkáváme na Skypu, místo toho, abychom plány řešili na akcích nebo u piva v hospodě. Bludný kámen má nicméně tu výhodu, že není přímo závislý na vybraném vstupném, takže se nás zrušené akce nedotknou přímo, zároveň ale nevíme, co současná situace bude znamenat pro neziskový sektor, kdy můžeme počítat s přislíbenými penězi z Ministerstva kultury České republiky. Celá situace a neustále se zvětšující státní dluh ovlivní financování kultury celkově, peníze jsou teď potřebné jinde, především ve zdravotnictví. Samozřejmě bychom ale chtěli z celé situace vyjít poučení, připravení a posílení a hlavně se co nejdřív vrátit k osobnímu setkávání na společných akcích.